Komentarz
Skrzywiony obraz
Ostatnio Brytyjczycy przekonali się o tym, jak bardzo skrzywiony może być medialny obraz jednego czy drugiego człowieka. Ocena osoby na podstawie tego, co pokazują w telewizji, mówią w radiu czy co można przeczytać w gazetach, jest bardzo ryzykowna. Media nie są oknem na świat ani lustrem, w którym wiernie odbija się rzeczywistość. Kto tego nie wie lub nie chce wiedzieć, zazwyczaj błędnie ocenia zdarzenia i osoby. Taka krzywda często spotyka Benedykta XVI i potrzeba dopiero pielgrzymki, osobistego spotkania, aby ludzie przekonali się, że medialny obraz Papieża jest zwykłą karykaturą. I jeszcze jedno. Kolejne pomyłki nie są nauczką dla samozwańczych ekspertów. Przed pielgrzymkami Papieża zawsze przepowiadają małe zainteresowanie, a później dziwią się na widok rzesz ludzi, którzy chcą się spotkać z Papieżem. Oni niczego już się nie nauczą. Z jednego powodu. Nie chcą się nauczyć. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś ludzie powiedzą: dość i mimo przyzwyczajeń, które są drugą naturą człowieka, przestaną kupować daną gazetę i oglądać ulubiony kanał telewizyjny!
Ks. Paweł Rozpiątkowski
USA
Zwycięstwo życia
Reklama
Dzięki grupie senatorów, pod wodzą republikanów Mitcha McConnella z Kentucky i Johna McCaina z Arizony, senat USA odrzucił 21 września projekt ustawy, który miała umożliwić finansowanie aborcji z pieniędzy podatników w bazach wojskowych armii amerykańskiej. Koalicja obrońców życia w senacie sprawiła, że proaborcyjnym oponentom zabrakło 4 głosów, by propozycja stała się prawem.
Zmiany chce wprowadzić obóz Partii Demokratycznej pod postacią tzw. poprawki Burrisa. Charmaine Yoest - szefowa organizacji pro-life Amerykanie Zjednoczeni dla Życia (AUL) uznała, że dzięki twardej postawie senatorów plany przedstawicieli przemysłu aborcyjnego doznały poważnego uszczerbku, a poprawka Burrisa ma szansę wylądować w koszu.
Ostatnio do senatu wpłynął list protestacyjny od około 200 lekarzy służących w siłach zbrojnych USA. Sprzeciwiają się oni prawu legalizującemu urządzanie ośrodków aborcyjnych w szpitalach amerykańskich baz wojskowych. Jak podkreślają, jeśli prawo wejdzie w życie, lekarze wojskowi, których obowiązuje posłuszeństwo wobec rozkazów, nie będą mogli odmówić przeprowadzenia aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rada Europy
Przeciwko klauzuli sumienia
Rada Europy chce ograniczyć możliwość sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia. Projekt rezolucji i rekomendacji pt. „Dostęp kobiet do legalnych świadczeń medycznych: problem nieuregulowanego korzystania ze sprzeciwu sumienia” będzie dyskutowany na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy 7 października w Strasburgu.
Projekt wzywa państwa członkowskie do zobligowania świadczeniodawców usług medycznych do zapewnienia - mimo obiekcji własnego sumienia - takiego leczenia, do którego pacjent ma prawo. Dotyczy to zwłaszcza „dziedziny zdrowia reprodukcyjnego” kobiet, a więc aborcji, ale także np. sztucznego zapłodnienia i sterylizacji. Raport wyjaśniający, autorstwa socjalistki Christine McCafferty z Wielkiej Brytanii, wspomina również o eutanazji.
Ludzie
Kard. Peter Turkson
Szef watykańskiej delegacji na ONZ-towski szczyt o Milenijnych Celach Rozwoju - przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et ax” kard. Peter Turkson stwierdził, że wszelkie próby wykorzystywania Milenijnych Celów Rozwoju, by szerzyć i narzucać egoistyczne style życia, czy co gorsza politykę demograficzną, jako tani środek do zmniejszenia liczby ubogich, to zła wola i krótkowzroczność. - Mówię to nie tylko jako zwierzchnik religijny, ale również Afrykańczyk i człowiek pochodzący z biednej rodziny - dodał ghański purpurat. Wyraził niepokój Stolicy Apostolskiej powtarzanymi w dokumencie końcowym spotkania wyrażeniami „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” czy „planowanie rodziny”. To kontrowersyjne terminy, często rozumiane jako obejmujące również dostęp do aborcji i antykoncepcji. Wśród przeszkód w rozwoju kard. Turkson wymienił: nieuczciwość i nieodpowiedzialność agentów finansowych, nadmierny nacjonalizm, stare i nowe ideologie, wzbudzanie konfliktów, nielegalny handel ludźmi, narkotykami czy surowcami.
Cudzysłów
Nie chcemy komunizmu, gdyż sprzeciwia się on prawom, które mamy zagwarantowane w konstytucji, oraz zniewala życie człowieka.
Kard. Jorge Urosa Savino, arcybiskup Caracas, Wenezuela
Krótko
Sekretarz ONZ Ban Ki Mun ogłosił początek kampanii zbierania pieniędzy na walkę z biedą na świecie. Zapowiedział, że zebrane do 2015 r. środki pozwolą uratować życie 16 mln ludzi.
Rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), badający katastrofę smoleńską, twierdzi, że przekazał już stronie polskiej wszystkie dokumenty. Strona polska nadal jednak nie ma dokumentów lotniska Smoleńsk-Siewiernyj, a także raportu z oblotu wykonanego 15 kwietnia 2010 r. Coraz więcej przedstawicieli rodzin ofiar zastanawia się nad ekshumacją swoich bliskich.
Prokuratura rosyjska oficjalnie wystąpiła do władz naszego kraju o ekstradycję szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Achmeda Zakajewa, który już raz został zatrzymany na polecenie prokuratury, ale sąd nie zgodził się na areszt. Teraz ma być w Polsce z racji kongresu czeczeńskiego.
Polskiemu wiceambasadorowi Piotrowi Marciniakowi przedstawiciel rosyjskiej Prokuratury Generalnej wręczył 20 tomów akt śledztwa nr 159, czyli tzw. śledztwa katyńskiego. Pakiet dokumentów zawiera m.in. rozporządzenia o skierowaniu Polaków do obozów, listy jeńców, protokoły przesłuchań i innych działań śledczych, historie chorób i akty pochówku.
Z litewskich ulic mogą zniknąć ich dwujęzyczne nazwy. Walkę z podwójnym nazewnictwem poparł premier tego kraju Andrus Kubilius.
Przyjęte przez parlament europejski rozporządzenie zobowiązuje państwa członkowskie do uwolnienia swoich rezerw i pomocy państwu, któremu ktoś odetnie dostawy gazu.
Tylko 40 proc. wyborców wzięło udział w elekcji parlamentarnej w Afganistanie. Resztę skutecznie wystraszyła propaganda talibów. Wyniki wyborów mają być podane pod koniec października.
Dwóch chrześcijan stanęło przed algierskim sądem za nieprzestrzeganie postu muzułmańskiego.
Jest szansa, że 33 uwięzionych od kilku tygodni pod ziemią chilijskich górników uda się wydostać znacznie wcześniej niż przewidywano. Dzięki zastosowaniu nowej technologii odwiert ratunkowy można prawdopodobnie wykonać w ciągu kilkunastu dni.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.