Przedstawia parę pielgrzymów składających hołd Madonnie z Dzieciątkiem. Pielgrzymów takich jak my, pragnących w jakimś sensie doświadczyć łaski, by przekonać się o tym, że trud, który niesiemy ze sobą, ma sens. Jednak czy na pewno Madonna przedstawiona przez Caravaggia jest symbolem świętości i niewinności?, Czy jest odzwierciedleniem Matki Jezusa, jaką znamy z innych dzieł?, Czyją twarz przybrała?, Co Caravaggio próbuje nam przez to powiedzieć?
Ojciec Piotr wyjaśnia nam, że Caravaggio, tak jak opowiadał historię swojego życia, opowiadał historie ludzi, których spotykał na co dzień na swojej drodze, a swoim malarstwem opowiadał też i opowiada wciąż historię życia każdego i każdej z nas. Właśnie przez to, że był tak bardzo bliski człowiekowi, nie stracił bliskości z Bogiem. I być może dla nas dzisiaj, chociaż dzieli nas kilkaset lat, jest to też ciągle na nowo zaproszenie do tego, żebyśmy wpatrując się w to, co dzisiaj nazywamy pięknem, sztuką, arcydziełem, potrafili dostrzec to, co jest działaniem Boga tu i teraz, w naszym życiu, nawet jeśli jest ono życiem prostym, pogłębionym, połamanym, pognieciony, jakimkolwiek by nie było.
Piotr Oleś OP – dominikanin, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Obecnie w trakcie pisania doktoratu z historii architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pasjonuje się chrześcijańską architekturą sakralną, ikonografią oraz ochroną zabytków, teologicznie interesuje go alegoria w pismach Ojców Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu