Chodził w Tatry samotnie. Często w rejony dzikie, opuszczone, z dala od szlaków tłumnie odwiedzanych przez turystów. Dlatego jego górskie zdjęcia są nietypowe, oryginalne. Można je oglądać w najnowszym albumie „Białego Kruka”.
Mieczysław Żbik fotografuje już blisko 50 lat. Jego największą pasją są Tatry. - Dla mnie to najpiękniejsze góry na świecie. I to o każdej porze roku. Pasjonują mnie zarówno jako niezwykłe zjawisko przyrodnicze, jak i niebywały fenomen kulturowy - mówi.
Przez kilkanaście lat spędzał tam wszystkie weekendy i urlopy. Wędrował z ciężkim sprzętem fotograficznym, obserwował i fotografował. Bez pośpiechu, z namysłem. Często poza szlakiem, gdyż od zarządu parków narodowych miał na to pozwolenie. A poza szlakiem Tatry są zupełnie inne niż te znane turystom. - Ktoś mógłby nawet pomyśleć, że takie Tatry nie istnieją. Ale one istnieją, tylko nie wszyscy możemy je takie oglądać - mówi Michał Kowalski, autor wprowadzenia do albumu.
Dzięki tej publikacji jednak oglądamy Tatry „z innej strony”. Zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Widzimy np. przystrojoną w złote, jesienne barwy brzozę karpacką, rosnącą wśród wiecznie zielonej kosodrzewiny. A na następnej stronie - Tatry Zachodnie i niezwykła, brązowiejąca trawa. Dalej - kozice w Dolinie Mięguszowieckiej. Niektóre zdjęcia pokazują widoki, których już się nie odnajdzie. Nie ma już np. zagubionej altanki z Doliny Kościeliskiej, sfotografowanej pośród śnieżycy. Zachwycają panoramy z niebezpiecznych szczytów i bajkowe krajobrazy pokrytych śniegiem polan. Album podzielony jest na cztery pory roku i nie sposób stwierdzić, która pora jest najpiękniejsza w Tatrach. Każda zachwyca pięknem. A w odkryciu tego piękna album Mieczysława Żbika pomaga wyjątkowo skutecznie.
Promocja albumu, z udziałem jego autorów i twórców, odbyła się 2 grudnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, a 3 grudnia - w Wydawnictwie Biały Kruk w Krakowie.
Mieczysław Żbik, „Tatry. Cztery pory roku”, Biały Kruk, Kraków 2009. Wydawnictwo Biały Kruk, ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków, tel./fax: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, e-mail: marketing@bialy kruk.pl, www.bialykruk.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu