Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja prasowa

Polscy biskupi bronią krzyża

Stanowisko Kościoła w Polsce wobec wyroku Trybunału Europejskiego w Strasburgu w sprawie krzyża w szkołach, zagadnienie okresu propedeutycznego w polskich seminariach duchownych, duszpasterstwo emigracyjne wśród Polonii oraz program pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce - to tematyka konferencji prasowej, która odbyła się 26 listopada w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze po zakończonym 350. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Na konferencji obecni byli: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki - zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak - nowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej i przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą, ks. dr Józef Kloch - rzecznik prasowy KEP oraz paulini - o. Stanisław Tomoń - dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry i o. Robert Jasiulewicz - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”.
Stanowisko Episkopatu Polski wobec wyroku Trybunału Europejskiego w Strasburgu w sprawie krzyża w szkołach zaprezentował abp Józef Michalik. Wyrok Trybunału Europejskiego w Strasburgu w sprawie krzyży to temat dla wszystkich ludzi bardzo ważny, a zarazem najwyższej wagi dla Kościoła katolickiego i wszystkich wierzących - mówił abp Michalik. - Jesteśmy świadkami tego, iż całkiem niedawno odpowiedziano na pytanie, jaką Europę chce się budować. Czy Europę, w której jest miejsce na szacunek dla przekonań religijnych drugiego człowieka, czy Europę humanizmu uniwersalnego, czy Europę agresywnej laickości? - kontynuował Przewodniczący KEP.
Abp Michalik podkreślił również, że „Krzyż jest dla nas symbolem najwyższej świętości. Krzyż to nie tylko ozdoba czy kultura, wokół której budowała się cywilizacja. Krzyż to najważniejszy znak w dziejach świata i człowieka, kiedy to Bóg odpowiedział na ludzką biedę i umarł za nas na Krzyżu”. - Potrzebne jest świadectwo domagania się obecności krzyża w życiu publicznym. Krzyż jest znakiem miłości, przebaczenia. Czy mamy się wycofać z modlitwy Chrystusa: „Odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”, czy mamy się wycofać z drogi, której uczy nas Ewangelia? - pytał Hierarcha. - Krzyż jest nauczycielem dla każdego z nas. Kościół i uczciwi ludzie nie mogą milczeć. To jest jakaś godzina próby dla naszej wiary, dla naszej odwagi. Czy wiara ma być zamknięta tylko do zakątków sumienia? - dodał.
Przewodniczący KEP odniósł się krytycznie także do obecnej w Europie ideologii liberalizmu. - Nowocześni liberałowie mają fałszywą koncepcję wiary. Zresztą nie są wcale tacy nowocześni, bo powielają stare wzorce prześladowania, a nie tolerancji, otwartości, kultury ducha w stosunku do drugiego człowieka - podkreślił abp Michalik.
Biskupi przedstawili także dziennikarzom program pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce, o czym mówił abp Stanisław Gądecki, a także kwestię wprowadzenia okresu propedeutycznego w polskich seminariach duchownych oraz sprawy duszpasterstwa emigracyjnego wśród Polonii. - Problem duszpasterstwa emigracyjnego jest bardzo złożony. Konieczna jest duszpasterska troska o emigrację. Potrzebne są kontakty z rektorami misji katolickich, z biskupami miejsca. Ważny jest też problem obecności kapłanów w środowiskach emigracji polskiej - mówił bp Wojciech Polak, który został nowym delegatem KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Zastąpił pełniącego tę funkcję przez ostatnie 20 miesięcy abp. Zygmunta Zimowskiego, od kwietnia br. przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wcześniej za duszpasterstwo emigracji był odpowiedzialny biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński.
Komisję w Episkopacie Polski zajmującą się duszpasterstwem emigracyjnym powołał w 1928 r. prymas Polski - kard. August Hlond. Sam też stanął na czele Komisji Biskupów ds. Emigracji, która zajęła się tworzeniem Polskich Misji Katolickich.
Ks. Mariusz Frukacz

Krótko

Kard. Józef Glemp 18 grudnia skończy 80 lat i zakończy 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Stolica prymasa zostanie przeniesiona 19 grudnia z Warszawy do Gniezna. Tytuł prymasa będzie przypadał każdorazowemu metropolicie gnieźnieńskiemu. Obecnie jest nim abp Henryk Muszyński.

Premier Donald Tusk przedstawił niespodziewanie program reformy konstytucyjnej. Według pomysłu premiera, lepszy dla kraju byłby system kanclerski, z potężną władzą szefa rządu i prezydentem wybieranym przez zgromadzenie narodowe bez prawa weta.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę hazardową i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją, przegrała proces, który wytoczył jej były szef CBA Mariusz Kamiński. Sąd orzekł, że Pitera mijała się z prawdą, gdy twierdziła, że na użytek kampanii wyborczej CBA wstrzymywało się z zatrzymaniem byłego ministra sportu Tomasza Lipca. Pitera zapowiedziała apelację.

400 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosin na łamach gazet i w programach informacyjnych domaga się NBP od wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego. Chodzi o to, że polityk Platformy nazwał prezesa banku centralnego Sławomira Skrzypka „funkcjonariuszem PiS”. Niesiołowski żali się, że nie ma tylu pieniędzy i nie będzie w stanie zadośćuczynić żądaniom, gdyby przegrał proces.

Za granicą pracował w ostatniej dekadzie co dziesiąty Polak. Co setny deklaruje, że jest tam zatrudniony obecnie - wynika z danych przedstawionych przez CBOS.

Policja zatrzymała byłego prezydenta Zabrza Jerzego G. Jest on podejrzany o zabójstwo swojego wierzyciela, któremu był winien prawie ćwierć miliona złotych. Grozi mu dożywocie.

Bezprecedensowy proces rozpoczął się 24 listopada przed sądem w Warszawie. Były prezydent Lech Wałęsa wytoczył sprawę urzędującemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wałęsa chce, aby Kaczyński odwołał słowa, w których nazywa go agentem SB, oraz zapłacił 100 tys. zł zadośćuczynienia.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuscy biskupi ogłosili nowennę w intencji życia

2026-06-21 15:13

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

Vatican Media

Od niedzieli 21 czerwca do poniedziałku 29 czerwca Konferencja Episkopatu Francji zachęca wiernych do modlitwy w związku z głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem ustawy dotyczącej końca życia, zaplanowanym na 30 czerwca. „Niech Duch Święty oświeci sumienia i odnowi w nas nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają biskupi.

Nowennę zainaugurowała intencja modlitewna dotycząca tej kwestii ochrony życia, odczytana podczas Mszy św. w ramach modlitwy wiernych. „Na najbliższe dni przygotowano osiem kolejnych konkretnych intencji” – informują biskupi. „Możemy włączyć je do naszej codziennej modlitwy, dodając do niej ‘Ojcze nasz’, ‘Zdrowaś Maryjo’ i ‘Chwała Ojcu’. Niech Duch Święty, u progu nowych debat, oświeci sumienia i odnowi naszą nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Świat bardzo potrzebuje orędzia nadziei, miłości i pokoju Chrystusa

2026-06-21 12:22

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Głoszenie Ewangelii jest przede wszystkim dzieleniem się doświadczeniem osobistego spotkania z Jezusem i przekazywaniem innym owoców kontemplacji – wskazał Leon XIV przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Dodał, że wszyscy możemy kontemplować, powierzając Bogu w milczeniu nasze radości i troski oraz przeglądać z Nim nasze życie.

Papież wskazał, że głoszenie Słowa Bożego jest przede wszystkim dzieleniem się osobistym, wyjątkowym dla każdego spotkaniem z Nim. Podkreślił, że siła apostolatu, niezależnie od metod i narzędzi, opiera się na działaniu Ducha Świętego w nas i na autentyczności naszej odpowiedzi. Przywołał słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił o przekazywaniu innym owoców kontemplacji.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję