Reklama

Zielona Góra: Przyjaciele Radia Maryja

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Moje miejsce

Reklama

28 września w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odbył się dzień skupienia przedstawicieli biur i kół przyjaciół Radia Maryja, na który przybyło 60 osób z zielonogórskich parafii, a także z Głogowa, Gubina, Łagowa, Nowej Soli, Ochli, Ośna Lub., Sulechowa, Świebodzina, Starego Kisielina i Świdnicy.
Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Stanisława Golca, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia we Wrocławiu. W homilii wskazał on, że kiedy Chrystus był u szczytu powodzenia, gdy wszyscy byli pełni podziwu dla jego czynów, wypowiedział słowa: "Syn człowieczy będzie wydany w ręce ludzi". W momencie powodzenia, sławy trudno jest pojąć smak krzyża. Apostołowie nie zrozumieli, że droga do chwały musi prowadzić przez cierpienie. Dopiero po Zmartwychwstaniu Chrystusa zrozumieli tę tajemnicę. Krzyż i cierpienie można zrozumieć poprzez Zmartwychwstanie. Kościół Chrystusa musi kroczyć drogą krzyża. Tą drogą według o. Stanisława kroczy także Radio Maryja. Idzie ono właściwą drogą przez krzyż i cierpienie, ale idzie razem z Chrystusem, z Kościołem, z Ojcem Świętym i chce być zawsze z ludem Bożym. I to jest potęgą tego Radia.
Część formacyjna spotkania poświęcona była miejscu słuchaczy Radia Maryja w Kościele i Ojczyźnie. Kanwą spotkania były rozważania na temat patriotyzmu, miłości do ojczyzny. Jak podkreślił o. Stanisław, tego patriotyzmu nam dzisiaj brakuje, a pojęcia patriotyzm, miłość do ojczyzny "wygubiły się", szczególnie u ludzi młodych, którzy nie wynieśli tych pojęć z domu i szkoły. Polska w przeszłości miała oparcie w silnej rodzinie, dlatego mimo zaborów przetrwała. Dzisiaj trudno jest nam obronić duchową sferę narodu, przez próg rodziny weszły media, telewizja. Polacy w wierze szukają obrony przed złem, a miłość do Boga idzie w parze z miłością do ojczyzny. W ciągu wieków byliśmy doświadczani przez różne próby zniewolenia. Miłość do ojczyzny jest naszym dziejowym zadaniem. Słowa o. S. Golca są zachętą do aktywniejszego włączenia się w swoim środowisku w działalność społeczną służącą Kościołowi i ojczyźnie. Nie ma czasu i miejsca na bierność.

Renata Podgórska

Reklama

10 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej ks. kan. Janusz Idzik zaprosił nauczycieli i pracowników oświaty do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Uczestniczyli oni najpierw w modlitwie różańcowej, prowadzonej przez miejscowych nauczycieli oraz parafialną scholę oraz Mszy św. W homilii ks. Tadeusz Wołoszyn zaakcentował potrzebę utrwalania u dzieci i młodzieży obiektywnych, niezmiennych wartości, takich jak dobro, prawda, wartość drugiego człowieka. - Bóg dla setek pokoleń zajmował najwyższe miejsce w hierarchii wartości. W dzisiejszych umysłach ten paradygmat uległ znacznemu przeobrażeniu. Zamiast ubiegać się o Boże błogosławieństwo w życiu, ważniejsze wydaje się ulokowanie swoich nadziei w wypróbowanej firmie ubezpieczeniowej. Według Kaznodziei życie wiary polega na ciągłym szukaniu i spotykaniu, błąkaniu się i powracaniu do Boga. Życie jest bowiem pielgrzymowaniem ku Bogu.
Na zakończenie Mszy św. ks. kan. S. Idzik przywitał gości z Lubuskiej Akademii Nauczycieli: Bożenę Ronowicz i Zbigniewa Kościka i wszystkich nauczycieli zaprosił na drugą, szkoleniową część spotkania. Prelegenci z Zielonej Góry mówili, na czym polegają i jak wyglądają poszczególne stopnie awansu zawodowego nauczycieli w świetle obowiązujących przepisów. B. Ronowicz zachęciła nauczycieli do podejmowania studiów podyplomowych w Lubuskiej Akademii Nauczycieli, które są wielką pomocą, zwłaszcza przy blokowym sposobie nauczania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lucyna Karwat

Gorzów Wlkp.

29 września odbył się pierwszy Gorzowski Jarmark miodu św. Michała zorganizowany przez zarząd wojewódzki związku pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. oraz Mirosława Pacucha, kierownika oddziału Muzeum Etnograficznego. Na wystawie zaprezentowano różne odmiany miodu, odnóża pyłkowe, propolis, świece woskowe oraz drobny sprzęt pszczelarski. Gorzowski Jarmark odwiedziło prawie tysiąc osób. W tradycji ludowej miód zawsze symbolizował dobro, piękno, bogactwo, słodycz, szczerość, miłość i bezinteresowność. Wystawcy i hodowcy miodu starali się przekazywać licznym zwiedzającym podstawowe wiadomości o potrzebie stałej troski o zdrowie, w której miód odgrywa istotną rolę.
Północny rejon województwa lubuskiego zaliczany jest do rejonów najmniej skażonych wyziewami przemysłowymi i dlatego znajduje się tam dużo pasiek towarowych, liczących ponad 70 rodzin pszczelich.

Słubice

Reklama

11 października w auli Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2002/2003. Wykład inauguracyjny pt. "Idee i ruchy społeczne XX wieku - doświadczenia i perspektywy" wygłosił prof. dr hab. Henryk Olszewski. Immatrykulacji nowych studentów zarówno polskich, jak i niemieckich kierunków studiów dokonał rektor UAM prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Collegium Polonicum w Słubicach jest wspólną placówką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, której szczególnym zadaniem jest prowadzenie wspólnej działalności dydaktycznej i naukowej. W roku akademickim 2002/2003 naukę rozpoczęło ok. 1400 studentów na 12 kierunkach.

Zielona Góra

15 października powstał ogólnopolski zespół księży i świeckich ds. duszpasterstwa nauczycieli z siedzibą w Zielonej Górze. O jego utworzeniu zdecydowali uczestnicy pierwszego spotkania diecezjalnych duszpasterzy, zwołanego w Warszawie przez bp. Edwarda Dajczaka, delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli. Zespół ma zajmować się tworzeniem programów duszpasterskich i koordynowaniem ich realizacji w poszczególnych diecezjach. Bp E. Dajczak delegatem ds. duszpasterstwa nauczycieli został wiosną tego roku. Warszawskie spotkanie zorganizował, by zorientować się, jak prowadzone są duszpasterstwa kadry nauczycielskiej we wszystkich diecezjach kraju i utworzyć centrum koordynujące ich pracę. Przyjechało 30 duszpasterzy, a także członkowie Stowarzyszenia "Warsztaty w drodze", którzy dzielili się doświadczeniami i pomysłami na przyszłość. Postanowiono, że już w styczniu odbędzie się ogólnopolskie spotkanie wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich zrzeszających nauczycieli. Natomiast na czerwiec zaplanowano pierwsze rekolekcje i sympozjum duszpasterzy oraz świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo nauczycieli na Jasnej Górze. W tym roku księża i nauczyciele realizują program pod hasłem: "Nauczyciel świadkiem wiary w szkole".

Jednym zdaniem

W dniach 9-10 października bp Adam Dyczkowski, bp Paweł Socha i bp Edward Dajczak uczestniczyli w Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu.

W dniach 11-13 października w Zielonej Górze ks. Robert Patro poprowadził szkolenie dla animatorów grup domowych dla bierzmowanych, w którym wzięły udział osoby z Przytocznej, Świebodzina, Skąpego, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry.

12 października podczas strażackiego festynu w Drągowinie odbyło się poświęcenie odbudowanej remizy OSP.

W dniach 12-13 października Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz parafie w Żarach i Tarnopolu zorganizowały sejmik krajoznawczy pod hasłem "Polacy z Tarnopolszczyzny - pomostem pojednania narodów". 13 października w kościele pw. św. Józefa w Żarach została odprawiona Mszy św. w intencji Polaków z Kresów.

12 października w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu odbył się dzień skupienia Akcji Katolickiej, który poprowadzi asystent diecezjalny AK ks. Zbigniew Kucharski.

12 października staraniem Stowarzyszenia "Wspólnota Bukowińska" i Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze odbyło się uroczyste otwarcie Domu Bukowińczyka w skansenie w Ochli.

13 października bp Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystościach z okazji 800-lecia fundacji Klasztoru Klarysek w Trzebnicy przez św. Jadwigę Śląską. Bp A. Dyczkowski wygłosił słowo Boże podczas uroczystej Mszy św.

13 października 40-osobowa orkiestra armii Stanów Zjednoczonych zagrała w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Słońsku. Amerykańscy żołnierze biorą udział w manewrach wojskowych NATO w Wędrzynie.

13 października w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo Nocy Fatimskiej, podczas którego zostały poświęcone różańce uczniów klas II. Czuwanie modlitewne poprowadził zespół "A To My". Nabożeństwo zakończyła Msza św., której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Dobrucki.

14 października Zarząd Miasta Gorzowa Wlkp. pozytywnie zaopiniował wniosek parafii pw. św. Wojciecha z prośbą o przejęcie sąsiadującej nieruchomości o powierzchni 126 m2.

Zaproszenia

Zielonogórski KIK zaprasza na wykład bp. Edwarda Dajczaka pt. "Kościół przed i po Soborze Watykańskim II", który odbędzie się 29 października o godz. 19.00 w sali jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

AGD, które ułatwia codzienne życie – jakie urządzenia warto mieć w domu?

2026-06-23 12:24

[ TEMATY ]

AGD

ułatwia

codzienne życie

urządzenia

Adobe Stock

Sprzęt AGD do kuchni

Sprzęt AGD do kuchni

Domowe obowiązki zajmują mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na odpoczynek lub pasje. Odpowiednio dobrane urządzenia potrafią ułatwić codzienne funkcjonowanie i przejąć część żmudnych zadań. Jakie małe AGD wybrać, aby cieszyć się wygodą i lepiej zorganizować przestrzeń wokół siebie?

Automatyzacja prac domowych pozwala na sprawne odzyskanie wolnych chwil w ciągu dnia. Małe urządzenia domowe przejmują na siebie powtarzalne, mechaniczne czynności, które zazwyczaj wymagają dużego nakładu sił i uwagi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przygotowywanie posiłków czy codzienne dbanie o czystość przestaje być uciążliwym obowiązkiem. Urządzenia te skracają czas potrzebny na wykonanie rutynowych zadań, co bezpośrednio przekłada się na mniejszy stres i lepsze samopoczucie domowników. Przemyślane wyposażenie wnętrza umożliwia płynne i bezwysiłkowe realizowanie planów dnia, dzięki czemu dom staje się miejscem prawdziwego relaksu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję