Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pawełki”

Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Reklama

W dniach 10-18 stycznia na Jasnej Górze trwała Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, liczącego obecnie ok. 500 zakonników zgromadzonych w 70 klasztorach na całym świecie. - Na Jasnej Górze „Pawełki” przeżywane są wyjątkowo, bo tutaj jest siedziba ojca generała, to główny klasztor całego Zakonu. - W pięknej kaplicy, przypominającej Zygmuntowską na Wawelu, poświęconej św. Pawłowi Pierwszemu Pustelnikowi, gromadziliśmy się wieczorami i śpiewaliśmy piękne hymny i wezwania do św. Pawła. Następnie była wygłaszana homilia dla wiernych i ucałowanie świętych relikwii Patriarchy i Patrona Zakonu - powiedział były generał Zakonu Paulinów o. Józef Płatek. Nowennę uświetniała gra Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka oraz śpiew Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera, a także Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Orkiestra wykonała hymny ku czci św. Pawła w opracowaniu Edwarda Mąkoszy oraz pieśń „Święty Pawle Pustelniku”, skomponowaną specjalnie z okazji Nowenny przez o. Marcina Ciechanowskiego, paulina. Rozważania w czasie tegorocznych „Pawełek” wygłosili: bp Józef Zawitkowski z Łowicza, o. Józef Płatek, o. Wojciech Dec, o. Ireneusz Pożarowszczyk, o. Franciszek Morgiel, ks. prał. Witold Andrzejewski, o. Oskar Osiński i o. Marian Lubelski.

Świętowanie w zakonie paulinów

Św. Paweł, pustelnik egipski i patriarcha

Reklama

Paulini świętowali 15 stycznia uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który uznawany jest za patriarchę Zakonu Paulinów i wzór pustelniczego życia. Co roku w tym dniu paulini ponawiają swoje przyrzeczenia zakonne. Eucharystii połączonej z odnowieniem ślubów przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Msza św., na której zgromadzili się ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego, została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. - Zakon Paulinów na całej ziemi łączy się dziś w jedności, przede wszystkim tej modlitewnej, braterskiej, w jedności miłości, aby uczcić swego świętego Patrona, który wyznaczył drogi naszego życia, postępowania, naszego powołania - powiedział o. Matecki.
16 stycznia, w święto Matki Bożej Królowej Pustelników - patronki Zakonu Paulinów - w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św., pod przewodnictwem o. Piotra Polka, definitora generalnego Zakonu Paulinów. W czasie tej Eucharystii do Konfraterni Zakonu Paulinów przyjęto trzech nowych członków: ks. prał. Zbigniewa Pruchnickiego, Jana Rducha i Antoniego Rducha. Ks. prał. Zbigniew Pruchnicki to kapłan o charyzmacie maryjnym i jasnogórskim; Jan Rduch dbający o sprzęt nagłośnieniowy na Jasnej Górze, natomiast Antoni Rduch opiekuje się dzwonami jasnogórskimi. - Sprawując Eucharystię, składamy dziękczynienie za to, że Bóg w swojej wielkiej Opatrzności dał nam, paulinom, w sposób wyjątkowy i szczególny Maryję jako Matkę i Królową, jako Opiekunkę - powiedział w homilii o. Polek. W Akcie Zawierzenia Zakonu Matce Bożej paulini podziękowali m.in. za 700. rocznicę zatwierdzenia Zakonu.
Dzień przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika zakonnicy paulińscy przeżywali dzień skupienia. W tym roku do wygłoszenia konferencji zaprosili bp. Józefa Zawitkowskiego z Łowicza. - Ojcowie i Bracia Paulini, jacy wy jesteście szczęśliwi, że mieszkacie z Maryją pod jednym dachem, że możecie być blisko Niej nie tylko w czasie Apelu Jasnogórskiego, ale zawsze. Wtedy człowiek czuje, że nigdy nie jest sierotą - mówił bp Zawitkowski do zakonników.
W niedzielę 18 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej uroczystą Sumę odprawił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, a po południu odbyły się ostatnie „Pawełki”, połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych. Nabożeństwu przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, szczególnie ukochany przez dzieci. Ojcowie i bracia paulini przygotowali dla najmłodszych paczki, w których były m.in. obrazki i słodycze. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa mogli poczęstować się owocami pustyni - daktylami i figami. Według tradycji, daktylami żywił się św. Paweł, przebywając na pustyni.
Św. Paweł jest też patronem matek spodziewających się dziecka i szczególnym patronem dzieci. W tym dniu rodzice przybywają na Jasną Górę ze swoimi dziećmi, aby Ksiądz Biskup pobłogosławił je na dalsze życie w zdrowiu i radości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krótko

W uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli, na Jasną Górę przybyła tradycyjna „kolęda”. Za klauzurą zakonną kolędnicy: trzej królowie i pastuszkowie, pod przewodnictwem o. Łukasza Buzuna, zgodnie z zakonnym zwyczajem, ze śpiewem pastorałek i donośnym dzwonieniem, nawiedzali cele ojców i braci. Tu odmawiana była modlitwa, połączona z ucałowaniem krzyża przez domownika, i następowało okadzenie oraz pokropienie wodą święconą całego wnętrza.

Zapowiedzi

26-29 stycznia - Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich.

30 stycznia - 13. Konferencja Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

31 stycznia o godz. 17.30 w Bazylice - Bożonarodzeniowy koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka, wstęp wolny.

Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

zaprasza w swoje szeregi
każdego, kto ma odrobinę dobrego głosu i chęci, dając okazję rozwinąć się zarówno wokalnie, jak i duchowo. W ciągu roku chór uczestniczy w wielu uroczystościach jasnogórskich z udziałem licznych osobistości. Zespół koncertuje również podczas wyjazdów oraz dorocznego wypoczynku w kraju lub za granicą. Udział - zarówno młodzieży, jak i dorosłych - w chórze sprawia, że każdy może dobrze realizować się w grupie. Wystarczy zgłosić się na próbę w środę i piątek w godz. 18.00 - 20.00 w sali obok dolnej zakrystii w Sanktuarium Jasnogórskim.
Serdecznie zapraszamy.

Jasnogórski zespół instrumentalny „Vox coelestis”

zaprasza grających na instrumentach smyczkowych i dętych do udziału w próbach.
Zajęcia odbywają się w sali obok dolnej zakrystii na Jasnej Górze w soboty w godz. 9.00 - 10.30.
Więcej informacji dotyczących repertuaru i koncertów można uzyskać na próbie lub telefonicznie: 0-505-427-861.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję