Drogi puste. Niebo pełne samolotów. Zaczynam „mieć pietra”. Oddycham głęboko dojeżdżając do bram naszego centrum, gdzie czeka już na mnie ks. Jarek. Od razu idę spać. Zasypiając, myślę co nam przyniesie jutro. Całą noc śnię o ewakuacji. We śnie docieram z ewakuowanymi do Polski, budzę się jednak w Libanie... (s. 23).
„Życie obok wojny - Liban 2006” to obszerne kalendarium wydarzeń, jakie działy się w lipcu i sierpniu 2006 r., gdy doszło do eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem a Hezbollahem, gdy działania wojenne toczyły się na terenie Libanu. To nie tylko zapis suchych faktów z linii frontu, to także, a może przede wszystkim, zapis walki o przetrwanie i o godność zwykłych ludzi - niezależnie od ich wyznania - którzy nie ze swojej woli zostali postawieni wobec ekstremalnych wyzwań. Wszystkiego możemy dowiedzieć się „z pierwszej ręki”, od bezpośrednich świadków i uczestników tych wydarzeń, polskich księży, których wojna zastała na misji w Libanie.
Autorami są dwaj polscy misjonarze pracujący od ponad 20 lat na Bliskim Wschodzie - ks. Kazimierz Gajowy i ks. Jarosław Dobkowski. Księża znani są z zaangażowania w dzieło edukacji młodych Libańczyków, z ogromnego wkładu w szerzenie pokoju i tolerancji przez różne inicjatywy, takie jak prężnie działające oratoria, wakacyjne obozy dziecięce i młodzieżowe, współpracę na polu edukacji i kultury z Ambasadą Polską i całą wspólnotą polską w Libanie (…).
Podczas swojej misyjnej działalności współpracowali z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim z Międzynarodowym Salezjańskim Wolontariatem VIS i Polską Akcją Humanitarną (…).
Za ich pracę, 23 maja 2008 r. w Libanie, zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.
Kontakt w sprawie książki:
Ks. Kazimierz Gajowy
0-694-747-986
Pomóż w rozwoju naszego portalu