90. rocznica częstochowskiej WKU
Marszałek Piłsudski, jako żywo!
Reklama
Uroczyście świętowano 29 listopada na Jasnej Górze 90. rocznicę powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień, a więc utworzenia administracji wojskowej na terenie Częstochowy. Powstanie Powiatowych Komend Uzupełnień wiąże się ściśle z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. 11 listopada 1918 r. naczelnym wodzem polskiej armii został Józef Piłsudski, w konsekwencji nastąpiła dalsza organizacja władz wojskowych.
Szczególne zainteresowanie uczestników uroczystości wzbudził aktor filmowy i teatralny Janusz Zakrzeński, który przybył w stroju charakterystycznym dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Aktor jest ostatnio znany szczególnie jako odtwórca roli Piłsudskiego oraz autor książki „Moje spotkania z Marszałkiem”, także jako członek Rady Programowej Związku Piłsudczyków. - Wiem, że marszałek Piłsudski był na Jasnej Górze w 1921 r. Ponieważ mam wąsy, przyjechałem - powiedział Zakrzeński z uśmiechem. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył ks. płk Mirosław Sułek - dziekan krakowskiego dekanatu wojskowego. Specjalny list do uczestników uroczystości skierował biskup polowy WP Tadeusz Płoski.
Wśród gości na Jasnej Górze byli obecni: pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie na czele z płk. Krzysztofem Tarapaczem, wojskowym komendantem uzupełnień, płk Zbigniew Piątek, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach, przedstawiciele dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, władze samorządowe i miejskie Częstochowy z prezydentem Tadeuszem Wroną, parlamentarzyści, Wojsko Polskie w kompaniach honorowych, kombatanci z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele straży miejskiej i straży pożarnej.
Adwentowe dni skupienia
Ruch Rodzin Nazaretańskich
Ponad tysiąc animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich uczestniczyło 29 listopada w dorocznym Adwentowym Dniu Skupienia. Przybyli m.in.: ks. Wojciech Pancewicz - wicemoderator Ruchu w diecezji warszawsko-praskiej oraz ks. Stanisław Gancarek - wicemoderator w archidiecezji częstochowskiej. Temat spotkania wyrażały słowa: „Aby wierząc, mieli życie w imię Jego”. Mszy św. odprawionej dla pielgrzymów przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który przypomniał hasło nowego roku pracy duszpasterskiej: „Otoczmy troską życie”. Podkreślił, że nadchodzący czas mobilizuje wszystkie ruchy, stany, wszystkich duszpasterzy, świeckich oraz wszystkie zakony do obrony życia. - Ta walka musi być zdecydowana, bo widzimy, że różne trendy przeciwne życiu - dopuszczające aborcję, eutanazję, manipulację na komórkach macierzystych, działania in vitro, będące teraz przedmiotem decyzji naszych polityków - są bardzo silne. Siła, która niszczy życie, która płynie przeciwko życiu, jest przeogromna - stwierdził abp Nowak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rolnicy ekologiczni
Zdrowo żyć - zdrowo jeść
Z udziałem ok. 500 osób - rolników, sympatyków rolnictwa ekologicznego, konsumentów, sprzedawców produktów ekologicznych - 29 listopada odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników Ekologicznych na Jasną Górę. - Prosimy o łaski dla rolnictwa ekologicznego, Bożego rolnictwa, żeby mogło się rozwijać i dostarczać ludziom żywność najlepszej jakości - wyjaśniał Zbigniew Przybylak, współorganizator pielgrzymki, redaktor „EKO-ARKI”. Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Marian Lubelski, który w homilii zauważył m.in.: - Już po raz 5. przychodzą na Jasną Górę rolnicy ekologiczni z całej Polski. Boże, z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy.
Po Mszy św. rolnicy spotkali się w Sali Papieskiej, gdzie połamali się ekologicznym chlebem własnego wypieku, dzielono się także ekologicznymi wypiekami i produktami. Modlitwie rolników ekologicznych towarzyszył obraz Jezusa Miłosiernego, poświęcony w 2007 r. na Jasnej Górze. Obraz przez cały 2008 r. nawiedzał gospodarstwa rolników ekologicznych. To nawiedzenie będzie kontynuowane także w latach następnych.
Tegoroczna szopka - w parku klasztornym
W tym roku jasnogórska szopka bożonarodzeniowa budowana jest w parku klasztornym w pobliżu błoni, na których gromadzą się pielgrzymi podczas największych uroczystości maryjnych. Szopka powstaje na tzw. fosach, czyli w części parku ciągnącego się od błoni w kierunku bramy wejściowej do klasztoru. Park, zawsze zamknięty dla zwiedzających, na czas świąteczny zostanie w tym miejscu udostępniony pielgrzymom. Wchodzić się tam będzie przez metalową bramę w pobliżu pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak zapowiada br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator, w tym roku - podobnie jak w zeszłym - szopka nawiązywać będzie do obchodzonego przez Zakon Paulinów jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Konstytucji i nadania mu Reguły. Poza postaciami zawsze obecnymi w szopce - Dzieciątkiem, Maryją i św. Józefem oraz Trzema Królami i Pastuszkami - pojawią się także św. Paweł Pierwszy Pustelnik i bł. Euzebiusz.
Krótko
27 listopada odbył się koncert zespołu „Lwowianki” pt. „Od Lwowa do Jasnej Góry”. Zespół zaprezentował pieśni kresowe, ukraińskie, a także pieśni polskie i utwory muzyki klasycznej, wykonane przy dźwiękach bandury - ukraińskiego ludowego instrumentu muzycznego. Koncert odbył się w ramach dorocznej Pielgrzymki Kadr Finansowo-Księgowych Przedsiębiorstw Energetycznych, organizowanej przez firmę JUSTAN AUDYTOR. Eucharystii przewodniczył o. Jan Golonka.
29 listopada zabrzmiał pierwszy koncert w ramach 7. Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Wystąpili: Tadeusz Barylski - organy, Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” pod dyr. Jarosława Jasiury oraz zespół „Kapela Jasnogórska”.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00