Moskwa
Zmarł patriarcha Aleksy II
Reklama
W swej podmoskiewskiej rezydencji Pieriediełkino zmarł 5 grudnia 2008 r. patriarcha Moskwy i całej Rusi Aleksy II (Aleksiej Ridigier). Urodził się 23 lutego 1929 r. w Tallinie w rodzinie duchownego prawosławnego pochodzenia niemieckiego. W 1947 r. został psalmistą w jednej z cerkwi w stolicy Estonii, 15 kwietnia 1950 r. przyjął święcenia diakonatu, a w dwa dni później święcenia kapłańskie, z nominacją na proboszcza parafii w estońskim mieście Jõhvi. Po kilku latach posługi duszpasterskiej w Tartu, 3 marca 1961 r., został mnichem, a 14 sierpnia 1961 r. Święty Synod RKP mianował go biskupem tallińskim i estońskim. Sakry udzielił mu ówczesny arcybiskup jarosławski i rostowski Nikodem 3 września 1961 r. i od tej daty liczy się jego biskupstwo.
W 1964 r. bp Aleksy został podniesiony do rangi arcybiskupa, a 25 lutego 1968 r. - metropolity. W tym czasie piastował wiele ważnych stanowisk i urzędów w Rosyjskim Kościele Prawosławnym, był m.in. przewodniczącym Komitetu Naukowego przy Świętym Synodzie (1965-86) i Komitetu ds. Emerytur (1970-86) oraz członkiem Komisji Synodalnej ds. Jedności Chrześcijańskiej i Stosunków Międzykościelnych. W latach 1986-90 kierował eparchią leningradzko-nowogorodzką, skąd 7 czerwca 1990 r. Sobór Lokalny RKP powołał go na nowego zwierzchnika tego Kościoła.
Przed wyborem na patriarchę Aleksy aktywnie uczestniczył w międzynarodowym ruchu ekumenicznym, m.in. od 1963 r. był członkiem Prezydium Światowej Rady Kościołów, a w latach 1987-90 - przewodniczącym Konferencji Kościołów Europejskich.
Włochy
Pielgrzymki mogą wspierać prześladowanych chrześcijan
Turystyka religijna i pielgrzymki mogą służyć prześladowanym chrześcijanom - powiedział sekretarz Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Agostino Marchetto. 4 grudnia wygłosił on na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie referat na temat „Kościół i turystyka religijna”.
Przypomniał m.in., że w wielu krajach są kościoły bądź kaplice o znaczeniu historycznym i artystycznym, ale - niestety - zamknięte dla zwiedzających z powodu braku personelu i środków ze strony władz cywilnych. - Naciski o charakterze turystycznym mogą przyczynić się więc do ich otwarcia i ochrony, z pożytkiem duchowym i materialnym dla stałych mieszkańców - oświadczył watykański hierarcha. - Dlatego - dodał - proszą oni o odwiedzanie tych miejsc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
Dawajcie dzieciom imiona chrześcijańskie
Biskup Bassano Staffieri, emerytowany ordynariusz diecezji La Spezia-Sarzana-Brugnato w północnych Włoszech, zaapelował do rodziców, by wrócili do tradycji dawania swoim dzieciom imion chrześcijańskich. Hierarcha skrytykował coraz powszechniejszą praktykę nadawania dzieciom egzotycznych czy bezsensownych imion.
Bp Staffieri zauważył, że spośród pół tysiąca dziewczynek urodzonych w tym roku w mieście La Spezia żadna nie otrzymała na chrzcie pięknego i wymownego imienia Maria, czerpiącego inspirację z Maryi Panny. Tymczasem nadawanie imion egzotycznych powoduje, że później noszące je dzieci będą się ich wstydzić. Zdaniem biskupa, praktyka ta wynika z bezmyślności, a nie z odchodzenia od katolickiej wiary.
Ludzie
Kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez
Metropolita Santo Domingo kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez wyraził zdumienie, że ONZ, która przed 60 laty uroczyście ogłosiła prawo człowieka do życia, oddaje się obecnie promocji rzeczy niemoralnych, takich jak aborcja. Stwierdził, że Kościół zabiera głos w tej sprawie, gdyż mamy mnóstwo ludzi nieodpowiedzialnych, poczynając od organizacji międzynarodowych na czele z ONZ, która w 1948 r. uroczyście ogłosiła, że pierwszym prawem człowieka jest prawo do życia. Tymczasem 60 lat później kobieta ma prawo zabić swoje dziecko. - Albo tamta deklaracja była kłamstwem, albo wszystko to jest komedią - powiedział kardynał podczas Mszy św. odprawianej 2 grudnia z okazji Miesiąca Rodziny.
Przestrzegł, że państwa, które pozwalają na zabijanie dzieci nienarodzonych lub na zawieranie małżeństw między mężczyznami lub między kobietami, rujnują się moralnie. - Nie jestem za nic wdzięczny ONZ, która dziś w sposób niezrozumiały podejmuje wysiłki, by wprowadzić to zło na całym świecie - stwierdził prymas Dominikany.
Krótko
Decyzją sumienia i wielkim świadectwem chrześcijańskim nazwał abp Fernand Frank zawetowanie przez wielkiego księcia Henryka Burbona ustawy legalizującej w Luksemburgu eutanazję. W lutym tamtejszy parlament przyjął prawo, zgodnie z którym chorzy mogliby żądać własnej śmierci. Wczoraj ustawę tę zawetował będący od ośmiu lat władcą Luksemburga książę Henryk.
Po aktach terrorystycznych w Bombaju, w których zginęło 188 osób, wzrosło napięcie między Indiami a Pakistanem. Tropy terrorystów, którzy zaatakowali Bombaj, wiodą do Pakistanu, a podejrzewana o zamachy organizacja Lashkar-e-Toiba cieszy się poparciem pakistańskiego wywiadu wojskowego.
Komisja amerykańskiego Kongresu bije na alarm. Według przedstawionych przez nią prognoz, wkrótce terroryści użyją w zamachu „brudnej bomby”, broni masowego rażenia.
Prezydent elekt USA Barack Obama ogłosił, że nominował Hillary Clinton na szefową resortu spraw zagranicznych i zwrócił się do Roberta Gatesa o pozostanie na stanowisku szefa resortu obrony.
Ministrowie finansów krajów członkowskich zatwierdzili pakiet regulacyjny dla sektora finansowego - w ramach odpowiedzi Unii Europejskiej na obecny kryzys. Chodzi o cztery dyrektywy dotyczące nadzoru w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym, gwarancji bankowych, wymogów kapitałowych oraz działalności funduszy inwestycyjnych.
Unia Europejska i NATO chcą integracji byłych republik radzieckich. Unia zaproponowała Partnerstwo Wschodnie sześciu krajom powstałym z byłego ZSRR. Pomysł polityczny Polski i Szwecji zakłada stopniową integrację Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji i Białorusi. NATO choć nie przyznało tzw. Mapy drogowej Ukrainie i Gruzji, jest za tym, żeby zacieśniać współpracę z tymi krajami.
Znowu zawiódł jeden z rządowych samolotów. Na szczęście, na ziemi. Prezydent RP, który przebywał z wizytą na Dalekim Wschodzie, został uziemiony w Mongolii. Zupsuł się system wznoszenia. Prezydent poleciał dalej wyczarterowaną maszyną. W Japonii miał się spotkać z cesarzem, ale audiencję odwołano, ponieważ monarcha zachorował.
Ponad 100 krajów podpisało konwencję o zakazie używania broni kasetowej. Nie będzie wśród nich m.in. USA, Rosji i Polski.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.