Rosja
Morderstwo w Moskwie
Reklama
Dwaj duchowni z Zakonu Jezuitów zostali odnalezieni martwi 28 października wieczorem w swoim moskiewskim mieszkaniu - poinformował ks. Igor Kowalewski, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Rosji. Jeden to Ekwadorczyk - 42-letni ks. Victor Bettancourt, drugim jest Rosjanin - ks. Otto Messmer. Duchowni zostali zamordowani, o czym świadczą liczne rany na ich ciałach, zadane ostrym narzędziem. Jak poinformował ks. Kowalewski, moskiewska milicja wszczęła śledztwo. Motywy i okoliczności morderstwa pozostają niejasne.
Jedna z ujawnionych dotychczas wersji mówi, że śmierć obu zakonników, u których stwierdzono otwarte urazy czaszkowo-mózgowe, nastąpiła 27 października, podczas gdy o tragicznym zdarzeniu dowiedziano się 28 października ok. godz. 21. Według materiału śledczego, w tym dniu wieczorem do stołecznej milicji zgłoszono wiadomość o awanturze koło domu nr 19 na ulicy Pietrowka. „Gdy zespół patrolowy przybył na miejsce, znalazł dwóch ludzi z ranami zadanymi nożem” - pisze rosyjska agencja „Interfax”, powołując się na wypowiedź jednego z milicjantów. Obaj kapłani zmarli przed przyjazdem karetki pogotowia.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że śmiertelne rany zadał cudzoziemiec pochodzący z jednego z państw Ameryki Łacińskiej. Zbiegł on z miejsca zbrodni i obecnie trwają jego poszukiwania. Milicja moskiewska rozesłała list gończy za mężczyzną w wieku 40-45 lat, wzrostu poniżej średniego, ubranego w białą koszulę, na której widnieją ślady krwi. Podejrzany miał się znajdować w stanie upojenia alkoholowego.
Inna wersja mówi, że do pogotowia ratunkowego zadzwonił główny księgowy Niezależnego Rosyjskiego Regionu Towarzystwa Jezusowego i oświadczył, że w jednym z mieszkań domu na ul. Pietrowka znalazł zwłoki mężczyzn, należących do zakonu. U obu zamordowanych stwierdzono otwarte rany czaszki. Przedstawiciele organów porządkowych, na podstawie danych ekspertów sądowych, stwierdzili, że śmierć obu mężczyzn nastąpiła 27 października. Trwa dochodzenie w tej sprawie.
Niemcy
W Internecie
Archidiecezja Fryburg w Niemczech jako pierwsza na świecie od 1 listopada znajdzie się w trójwymiarowej wirtualnej rzeczywistości internetowej „Second Life” (Drugie życie). Centrum archidiecezjalnej „Second Life” stanowi kościół pw. św. Georga, znajdujący się na wyspie Reichenau, położonej na Jeziorze Bodeńskim.
„Poprzez umiejscowienie liczącej ponad 1100 lat romańskiej świątyni w świecie Internetu dochodzi do owocnego spotkania dwutysiącletniej tradycji Kościoła z nowoczesnym światem mediów” - napisał na stronie
Na stronie internetowej archidiecezji poinformowano, że istniejący od 2003 r. „Second Life” jest „zamieszkały” już przez prawie 11 mln osób. W ciągu jednej godziny równocześnie zarejestrowanych jest w nim ok. 60 tys. użytkowników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ludzie
Abp Eliseo Antonio Ariotti
Reklama
Papież wybrał Kamerun na miejsce swojej pielgrzymki, gdyż leży mniej więcej w środku Afryki, a językiem urzędowym jest zarówno francuski, jak i angielski - powiedział dla agencji FIDES watykański dyplomata abp Eliseo Antonio Ariotti. Dodał, że rozpoczęły się już przygotowania do podróży Papieża, która - według biskupów Kamerunu - stanie się „okazją do wzrostu duchowego kraju”. Wizyta Benedykta XVI będzie w jakimś sensie kontynuacją wizyty Jana Pawła II, który w 1995 r. tam właśnie przedstawił dokument końcowy I Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki - adhortację „Ecclesia in Africa”.
Pierwszym papieżem, który odwiedził Czarny Ląd, był Paweł VI. W lipcu 1969 r. pojechał on do Ugandy, aby oddać hołd 22 męczennikom, poległym za wiarę w 1884 r. - św. Karolowi Lwandze i 21 Towarzyszom, których sam kanonizował pięć lat wcześniej. Jan Paweł II był w Afryce13 razy: po raz pierwszy w maju 1980 r., kiedy odwiedził Zair, Demokratyczną Republikę Konga, Kenię, Ghanę, ówczesną Górną Woltę (obecnie Burkina Faso) i Wybrzeże Kości Słoniowej, a po raz ostatni w marcu 1998 r., gdy był w Nigerii.
Stolica Apostolska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne z większością krajów Afryki (z 49 spośród 53).
Apel w obronie chrześcijan w Indiach
Niemal każdego tygodnia z Indii docierają niepokojące wieści o nasilaniu się prześladowań chrześcijan. Dokonywane są profanacje miejsc kultu, a także liczne morderstwa nie tylko na przywódcach wspólnot chrześcijańskich. Poniżej publikujemy tekst deklaracji poparcia dla chrześcijan w Indiach. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji zachęca do podpisania tej deklaracji i wysłania pod adresem Ambasady Indii w Polsce.
Ambasador Indii w Polsce, ul. Rejtana 15
02-516 WARSZAWA
Szanowny Panie Ambasadorze!
Jestem wstrząśnięty falą okrutnych prześladowań chrześcijan w Indiach: mordowaniem księży i wiernych, bandyckimi napadami na rodziny, gwałceniem sióstr zakonnych, niszczeniem kościołów, instytucji kościelnych i domów.
W imię solidarności z prześladowanymi protestuję przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka: prawa do życia i wolności religijnej. Domagam się podjęcia stanowczych działań Pańskiego Rządu, kładących kres nienawiści i prześladowaniom. Modlę się w tej intencji! Z nadzieją na pokój w Indiach i z wyrazami szacunku!
Miejscowość, data
Krótko
Ostatni polscy żołnierze opuścili Irak. Misja była największą operacją polskich sił zbrojnych po II wojnie światowej. Wzięło w niej udział 16 tys. żołnierzy. Kosztowała ponad miliard złotych. Życie straciło w niej 22 wojskowych.
Włoski sąd przychylił się do wniosku ofiar II wojny światowej i uznał, że państwo niemieckie powinno im wypłacić 800 tys. euro odszkodowania. Zdaniem prawników, również w polskich sądach można dochodzić swoich praw od państwa niemieckiego.
Polscy i rosyjscy naukowcy wezwali władze obydwu krajów do odtajnienia dokumentów związanych ze zbrodnią katyńską i ostateczne odkrycie prawdy o tej sprawie.
Brytyjczycy obawiają się, że wyjazd polskich emigrantów pogłębi recesję w ich kraju. Od jakiegoś czasu mówi się, że Wyspy może opuścić aż 400 tys. naszych rodaków. Jeśli tak by się stało, zabrakłoby rąk do pracy w rolnictwie i budownictwie.
Rosja zagroziła krajom, które sprzedawały broń do Gruzji. Niedawno polskie władze przyznały, że sprzedały Gruzinom zestawy przeciwlotnicze.
Ludzkość zużywa o jedną trzecią zasobów naturalnych więcej niż przyroda jest w stanie wygenerować. To podstawowy wniosek z raportu organizacji ekologicznej WWF.
Polscy żołnierze przejęli pełną odpowiedzialność za prowincję Ghazi w Afganistanie. Ostatnio wzrosła tam aktywność talibów.
Po 85 latach ostatecznie zamknięto historyczne lotnisko Tempelhof w Berlinie - symbol mostu powietrznego, którym alianci zaopatrywali zachodnie sektory Berlina w trakcie sowieckiej blokady w latach 1948-49.
Sekretarz generalna Amnesty International zaapelowała do przyszłego prezydenta USA o zamknięcie więzienia dla domniemanych terrorystów w bazie Guantanamo na Kubie w ciągu 100 dni od objęcia władzy.
Samochód pułapka eksplodował 30 października na parkingu w pobliżu Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, na północy Hiszpanii. 20 osób zostało poszkodowanych.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.