Reklama

Serwis częstochowski

Niedziela częstochowska 43/2002

Pierwsza piątka Turnieju
Fot. Wojciech Mścichowski

Pierwsza piątka Turnieju<BR>Fot. Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrażliwi na jasnogórskie światło Maryi

Reklama

Jedną z form pracy z młodzieżą częstochowskiego regionu są organizowane od 9 lat turnieje literacko-historyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tematyka każdorazowo związana jest z rocznicą historyczną bądź literacką. W br. organizatorzy: Biblioteka Publiczna im. Wł. Biegańskiego, Delegatura Śląskiego Kuratorium Oświaty, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Ośrodek Kultury w Koniecpolu przy współudziale Ojców Paulinów z Jasnej Góry kolejny IX Turniej poświęcili 620-leciu Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie. Do ścisłych eliminacji rozegranych 26 września w Koniecpolu przystąpiło 46 uczniów. Finałowe zmagania poprzedziło zwiedzanie Biblioteki Jasnogórskiej, przemodlona wspólnie z przewodniczką s. Danutą Lipińską Droga Krzyżowa autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, a przede wszystkim wielotygodniowa praca i szczera modlitwa u stóp Cudownego Obrazu. Doskonałym wprowadzeniem do Turnieju była okolicznościowa sesja popularnonaukowa. Wiadomości zdobyte podczas referatów: o. prof. Szczepana Zachariasza Jabłońskiego - Jasna Góra w kształtowaniu postaw patriotycznych, ks. prof. Jana Związka - Życie religijne w Częstochowie i mgr Małgorzaty Rabędy - Jasna Góra na tle maryjnych sanktuariów europejskich były dla uczestników doskonałym uzupełnieniem wiadomości i pomocą w rozwiązywaniu konkursowych zadań.
Zwycięzcami byli wszyscy, którzy wolny czas poświęcili, by pogłębić swoją wiedzę o miejscu bliskim wszystkim Polakom. Werdyktem jury do finału weszli: Kamil Zadrożny, Marcin Kieruzel, Marek Dumin, Mesalina Chwist, Amelia Kawecka, Kamila Dorożyńska, Katarzyna Seweryn, Barbara Wiktor, Łukasz Zalasiński, Bartłomiej Filek. Po emocjonujących zmaganiach w ścisłej czołówce znaleźli się: I Kamil Zadrożny - Niższe Seminarium Duchowne, II Marcin Kieruzel - I LO im. J. Słowackiego, III Kamila Dorożyńska - VII LO im. M. Kopernika. Duży sukces odniosła młodzież z Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, która pod opieką ks. Marka Cisowskiego spośród pięciu wystawionych uczestników zebrała dwie nagrody i trzy wyróżnienia.
Miłym akcentem koniecpolskiego spotkania był minirecital piosenki religijnej w wykonaniu Doroty Wiśniewskiej. Według oceny jurorów poziom tegorocznego turnieju był bardzo wysoki.
Jan Paweł II podczas pobytu w Częstochowie w 1983 r. zachęcał: "Synowie i córki tej ziemi przez sześć stuleci byli wrażliwi na jasnogórskie światło Maryi. Niech pozostaną nadal tak wrażliwi, jak tego domaga się od nich nasza trudna epoka". To światło z Jasnej Góry dostrzegli uczestnicy tegorocznego Turnieju, niosąc je do swoich szkół i środowisk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Mścichowski

Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

Reklama

W tegorocznej 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę uczestniczyło ponad 4 tys. kobiet. - W pierwszej pielgrzymce wzięło udział tylko 260 osób. Jednak z każdym rokiem uczestniczek pielgrzymki przybywa i prawdę mówiąc, nie wiemy, czy się tym cieszyć, czy też martwić - mówi Janina Stryczak, przewodnicząca Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. W ruchu amazońskim w Polsce uczestniczy obecnie 130 klubów zrzeszających kobiety, które walczą z rakiem piersi. Spotkania w klubach są dla nich sprawą niezwykle ważną, ponieważ tutaj mogą otrzymać wszechstronne wsparcie.
Przed 5 laty środowisko częstochowskie zainicjowało pielgrzymki na Jasną Górę i do tej pory jest ich organizatorem. Tegoroczne spotkanie odbyło się 5 października br. Kobiety uczestniczyły w Mszy św. przed Jasnogórskim Szczytem, którą celebrował bp Antoni Długosz. - Patrząc na was, jestem głęboko przekonany, że podejmujecie tę wielką tajemnicę wybrania przez Boga poprzez cierpienie. On w waszym życiu pisze nieustannie historię zbawienia. Niech ta pielgrzymka zjednoczy was i połączy z Matką Bożą - powiedział Ksiądz Biskup. Apelował również, aby kobiety matki kochały każde życie poczęte i życie wydane na świat, aby wychowywały do miłości i pomagały matkom samotnie wychowującym dzieci.
Po południu w kaplicy św. Józefa odbyła się konferencja, podczas której głos zabrali m.in.: o. Zachariasz Jabłoński, o. Mieczysław Łacek, dr Witold Chmielarczyk z warszawskiego Centrum Onkologii oraz Amazonki. Dzień wcześniej w częstochowskiej Filharmonii odbył się koncert charytatywny, w którym wystąpili m.in.: zespół "Częstochowa", chór "Pochodnia", aktor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie Bonifacy Dymarczyk. Podczas koncertu członkinie Klubu dziękowały tym wszystkim, którzy udzielają im moralnego i materialnego wsparcia.
Siedziba Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki znajduje się przy al. Wolności 44 (tel. 368-29-92). Zebrania klubowe odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, o godz. 17.00. Co tydzień w każdy wtorek i czwartek, o godz. 18.15, rozpoczynają się zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej, natomiast zajęcia z psychoterapii prowadzone są w każdą II środę miesiąca, od godz. 16.30.

A.W.

Dekanalny Dzień Chorego

Reklama

Kościół zawsze otaczał szczególną troską chorych i cierpiących. W duchu tej tradycji Dekanalny Dzień Chorego stanowił okazję do pogłębionej refleksji nad misterium cierpienia, nad odczytaniem choroby w świetle wiary czy ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła.
W częstochowskim sanktuarium Krwi Chrystusa, nad którym pieczę sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa, już po raz trzeci odbył się Dekanalny Dzień Chorego (24 września). W Eucharystii uczestniczyli licznie przybyli chorzy z dziewięciu parafii dekanatu Podwyższenia Świętego Krzyża. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Ksiądz Arcybiskup ukazał w homilii trudną sytuację człowieka chorego, szczególnie człowieka w podeszłym wieku, często w samotności przeżywającego kalwarię swojego cierpienia. Jest to efekt m.in. niedoskonałości systemu opieki zdrowotnej, jak również pogłębiających się problemów materialnych czy braku wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Kaznodzieja podkreślił wartość cierpienia, choroby, które w świetle wiary są doświadczeniem "Bożego nawiedzenia". Wezwał zebranych, aby "swój ból zanurzyli w Krwi Chrystusa, aby nieustannie wpatrywali się w Boga, który cierpiał dla naszego zbawienia. Cierpienie bowiem nabiera sensu tylko w łączności z Chrystusem cierpiącym, czerpiąc z nieogarnionego rezerwuaru Jego miłosierdzia". Eucharystię zakończyło tzw. błogosławieństwo fatimskie, podczas którego Ksiądz Arcybiskup indywidualnie błogosławił każdego Najświętszym Sakramentem.

Mira Bodak

Z Czarnożył do Krakowa

Tradycją jest, że proboszcz parafii w Czarnożyłach - ks. kan. Alfred Pierzchała przynajmniej raz w roku organizuje pielgrzymkę autokarową dla swoich wiernych. W tym roku parafianie pielgrzymowali za przesłaniem Bożego Miłosierdzia do Krakowa. Najpierw zwiedzili katedrę wawelską, potem udali się do kościoła Mariackiego, zwiedzając po drodze zabytkowe uliczki i Stary Rynek.
Jednak głównym celem pielgrzymki było nawiedzenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Właśnie w dniu pielgrzymki, 13 września (piątek), przypadała 67. rocznica ustanowienia Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wtedy to Pan Jezus, ukazując się siostrze Faustynie, polecił jej ją odmawiać. Pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w sanktuarium.
W drodze powrotnej pątnicy zatrzymali się na Jasnej Górze, gdzie wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, dziękując Matce Bożej za szczęśliwą pielgrzymkę.

Józef Parzybut

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Góra Igliczna. Najświętsza Maryja Panna - Przyczyna naszej radości

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

góra Igliczna

Matka Boża Śnieżna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

W malowniczym zakątku południowo – zachodniej Polski, w Sudetach, na terenie diecezji świdnickiej, pod samym szczytem Góry Iglicznej, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Góry Bystrzyckie, Orlickie, a w oddali również na Stołowe i Sowie oraz wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Dzieje Sanktuarium sięgają czasów, kiedy to Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do austriackiego sanktuarium Matki Bożej w Mariazell. W 1742 roku, w wyniku działań wojennych hrabstwo kłodzkie przechodzi pod panowanie Prus. Dla ówczesnych mieszkańców tego regionu Kotliny Kłodzkiej pojawiają się trudności z przekroczeniem granicy austriacko – pruskiej, celem pielgrzymowania do sanktuarium w Mariazell. Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, miejscowości u podnóża Góry Iglicznej, Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł jako pamiątkę, wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z alpejskiego sanktuarium. Za zgodą swojego brata, mężczyzna mieścił figurę na stoku Góry Iglicznej, gdzie znajdowało się ich pole. Nikt wtedy nie myślał o budowie sanktuarium. Ustawiona pod konarem rozłożystego buka figurka, miała jedynie przypominać austriackie sanktuarium w Mariazell.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Grodowcu

2026-06-21 18:36

[ TEMATY ]

Grodowiec

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

Karolina Krasowska

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu po raz pierwszy odbył się dziś Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wyraził wdzięczność organizatorom za dzieło warsztatów muzycznych oraz dzisiejszy festiwal. Zwrócił uwagę na jego ewangeliczny wymiar. - To, co czyniliście przez ten rok, to jest ta wielka formuła przyznania się do Chrystusa, dla którego czci i chwały również podejmowaliście ten trud, dla którego czci i chwały przychodzimy dzisiaj tutaj, aby razem z Jego Matką uwielbić też Ojca, Syna i Ducha Świętego – mówił bp Lityński. Modlitwa pieśnią jest taką formą uwielbienia Boga. Ale jest też formą bardzo szeroko pojętej integracji, budowania więzi, wspólnoty ponad granicami parafii czy diecezji – zauważył. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję