Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Otwarto Wystawę Rzemiosła Artystycznego

Duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, biżuteria, ale także hafty i stroje, a nawet zbroje, tarcze i szable znajdują się na otwartej dziś na Jasnej Górze V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycja wpisuje się w bogaty zbiór rękodzieł zgromadzonych w Sanktuarium i obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Usytuowana jest w nowej części Bastionu św. Rocha.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

rzemiosło

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jasna Góra to miejsce, gdzie rzemiosło artystyczne kipi swym bogactwem - zauważył przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że, gdy „przeżywamy rozmaite tragedie i z niepokojem myślimy o przyszłości, ratuje nas sztuka, kultura, wiara”.

Zakonnik podziękował rzemieślnikom za to, że w swej twórczości inspirują się wartościami ewangelicznymi, że owoc swej twórczości chcą prezentować na Jasnej Górze, i że zawsze są gotowi przychodzić z pomocą temu miejscu, które ma już 640 lat i dzięki temu ono pięknieje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Rzemieślnik to brzmi dumnie - mówił prof. Jan Klimek, wiceprezes Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Zauważył, że 99 procent wszystkich firm w Polsce, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich największą wartością jest to, że w większości są firmami rodzinnymi.

Zauważył, że największym problemem w firmach rodzinnych jest dziś sukcesja, czyli przekazywanie swych umiejętności drugiemu i kolejnym pokoleniom.

Reklama

- Ta wystawa wpisuje się w bogate dzieje rzemiosła widoczne także na Jasnej Górze - przypomniał o. Stanisław Rudziński, kustosz tutejszych zbiorów sztuki wotywnej. Zauważył, że chodzi tu przede wszystkim o biżuterię, której wyjątkowe zbiory prezentowane są na sukienkach Matki Bożej, ale także o wyroby artystycznego kowalstwa czy stolarstwa. Wśród współczesnych dzieł sztuki wymienił np. złoconą balustradę na Szczycie Jasnej Góry czy witraże w Kaplicy Matki Bożej, Serca Pana Jezusa i Kaplicy Pawła Pustelnika.

Na wystawie znalazły się m.in. biżuteria, naczynia liturgiczne, elementy wyposażenia kościołów, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, ale także hafty i stroje (np. serdak góralski biały będący kopią serdaka wykonanego dla Jana Pawła II, ornat góralski). Są nawet płatnerskie wytwory, a więc zbroje, tarcze i szable. Niezwykle wymowny jest duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, którego konstrukcja wypełniona jest przestrzelonymi blachami. To on niejako otwiera wystawę. Mierzy aż 2,90 cm.

Rodowity góral i zakopiańczyk, artysta kultywujący tradycje Podhala Stanisław Gąsienica - Wawrytko przyjechał na Jasną Górę, żeby pokazać kopię serdaka, który w latach 90 wykonał dla Jana Pawła II. - Kiedyś przygotowywałem serdak dla św. Jana Pawła II ze specjalnie dobranych gatunków skór. Dziś go odtworzyłem. Wymagało to dużo precyzji, ale się udało - powiedział góral.

Małgorzata Wnuk, kurator wystaw podhalańskich podkreśliła, że na jasnogórską ekspozycję górale przygotowali wiele eksponatów, tych które pokazują duszę Podhala. - Można zobaczyć piękny haftowany ornat góralski, obrazy malowane farbami olejnymi na szkle, metodą tzw. witochromi, jest też krzyż pokazujący cały żywot Jezusa i św. Józef - powiedziała.

Reklama

Bernard Nowakowski z Siedlec, od 30 lat zajmuje się metaloplastyką sakralną. - Prezentuję trzy dwunastolitrowe stągwie, które używane są w Wielki Czwartek i służą do przechowywania olei świętych. Metaloplastyka pozwala na wykonanie pięknych rzeźb, świeczników i kompozycji abstrakcyjnych i tę technikę dziś prezentujemy - podkreślił artysta.

Organizatorami wystawy są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie oraz Klasztor OO. Paulinów Jasna Góra. Jej komisarzami są: Janusz Nabiałek - Cech Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie, o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Ekspozycję w nowej części Bastionu św. Rocha przygotował zespół pracowników Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Uroczystość otwarcia ekspozycji poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, którą celebrował bp senior Antoni Długosz.

Wystawa wpisuje się w obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Można ją oglądać na Jasnej Górze do czerwca.

2022-10-14 19:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini z Jasnej Góry zapraszają do inicjatywy „Selfie dla Maryi”!

To my chcemy być Żywą Koroną Maryi – nasze życie, przemienione serca i oblicza. Św. Paweł mówił: „Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie” (2 Kor 3,2).

Poprzez stworzenie Mozaiki Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z nadesłanych drogą elektroniczną zdjęć pragniemy wyrazić, że chcemy być Obliczem Maryi. Nadsyłanie zdjęć połączone jest ze składaniem duchowych darów dla Matki Bożej – bo tylko nasze starania o przemianę życia według Ewangelii mogą być prawdziwym diamentem w Koronie Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję