Podczas wieczornej modlitwy 16 sierpnia 2005 r. niezrównoważona psychicznie kobieta rzuciła się na brata Rogera z nożem. Liczący wówczas 90 lat twórca Wspólnoty z Taizé zmarł w ciągu kilku minut. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 sierpnia. Zgodnie z testamentem brata Rogera, jego obowiązki przejął brat Alois. Obecnie Wspólnota liczy ponad stu braci - zarówno katolików, jak i protestantów. Wśród nich jest czterech Polaków. Taizé odwiedzali też przywódcy religijni. Podobało się w Taizé Janowi Pawłowi II, który cenił sobie niezwykle brata Rogera i jego ekumeniczną wizję. Wieś burgundzką wizytowali też dostojnicy Kościoła anglikańskiego, metropolici prawosławni, biskupi luterańscy ze Szwecji oraz niezliczona rzesza księży i pastorów.
Bracia wyjeżdżają z Taizé, by mieszkać, pracować i żyć wśród najbiedniejszych, tworzą tzw. fraternie. Sporo jest ich już w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
„Kiedy Kościół słucha, uzdrawia i jedna, wówczas staje się tym, czym jest w swoim najistotniejszym aspekcie: krystalicznie czystym odbiciem miłości” - pisał brat Roger.
Adres wspólnoty: Communauté de Taizé
71250 Taizé - Francja
Przygotowała Katarzyna Woynarowska
Na podstawie Internetu oraz materiałów własnych
Pomóż w rozwoju naszego portalu