Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fatima

Pomnik Jana Pawła II

Reklama

W sanktuarium Matki Bożej w Fatimie 13 października br., w 90. rocznicę ostatnich objawień maryjnych, odsłonięty zostanie pomnik Jana Pawła II, który pielgrzymował do tego sanktuarium, by podziękować Matce Bożej za cudowne ocalenie w zamachu dokonanym na niego na placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r. Spośród wielu nadesłanych projektów pomnika do realizacji został wybrany projekt krakowskiego artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.
- W Fatimie realizowane jest obecnie duże założenie architektoniczne autorstwa greckiego architekta Alexandra Tombasisa, które obejmuje dwa kościoły - mówi prof. Dźwigaj. - Jednym z nich jest niewielka historyczna bazylika pw. Matki Bożej Różańcowej, w której znajduje się cudowna figura Najświętszej Maryi Panny, a w niej, w zwieńczeniu korony, umieszczony został pocisk, który zranił Ojca Świętego. Po drugiej stronie, w odległości ok. 800 m, powstaje nowy kościół pw. Świętej Trójcy, mogący pomieścić 9 tys. pielgrzymów. Przed nowo wybudowaną świątynią po obu stronach staną dwa pomniki: Pawła VI, który też pielgrzymował do Fatimy, oraz pomnik klęczącego Jana Pawła II.
Pomnik Jana Pawła II wraz z postumentem będzie miał prawie 4 m wysokości i widoczny będzie z każdego punktu sanktuarium. W podstawie pomnika uwiecznione zostaną najważniejsze daty z życia i pontyfikatu Ojca Świętego, będzie także tablica z przesłaniem, jakie wygłosił podczas pobytu w Fatimie.
W chwili obecnej w krakowskiej pracowni prof. Czesława Dźwigaja ukończony został model rzeźby, który po zaformowaniu odlany zostanie z brązu. Po zmontowaniu pomnik przetransportowany zostanie do portugalskiego sanktuarium.
W Fatimie trwają teraz prace przy budowie postumentu i otaczającego go placu.

Adam Wojnar

Niemcy

Pielgrzymka Polonii

Do XIV-wiecznego sanktuarium Matki Bożej w Mariabuchen k. Lohr przybyła 26 sierpnia 53. Pielgrzymka Duszpasterswa Polskiego. Czczona jest tam mała figurka Matki Bożej Bolesnej, trzymającej na swych kolanach zdjęte z krzyża ciało Jezusa. Od pięciu lat opiekują się tym sanktuarium polscy ojcowie franciszkanie konwentualni z prowincji warszawskiej. Od 53 lat pielgrzymuje tam w ostatnią niedzielę sierpnia Polonia z Frankfurtu, Fuldy, Hanau, Aschaffenburga, Würzburga i Norymbergi. Głównym organizatorem pielgrzymki jest duszpasterz polski z Würzburga ks. Jerzy Sobota, kapłan z diecezji pelplińskiej.
Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Maryja wzorem świętości”. Mszy św. koncelebrowanej dla pielgrzymów przewodniczył bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W homilii mówił, jak Maryja w jasnogórskim znaku łączy rodaków w kraju z tymi na emigracji i uczy nas wszędzie słuchać Jej Syna. Pielgrzymi wzięli też udział w nabożeństwie eucharystycznym oraz wysłuchali prelekcji bp. Karpińskiego nt.: „Rzymskie wspomnienia o Ojcu Świętym Janie Pawle II”. W spotkaniu uczestniczyła Elżbieta Sobótka, konsul generalny RP w Monachium. Zakończyło się ono wspólnym śpiewem piosenek religijnych, który animował zespół z Würzburga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(R.K.)

Afganistan

Uwolnienie koreańskich misjonarzy

W zamian za wypuszczenie koreańskich misjonarzy protestanckich uprowadzonych przez talibów jako zakładnicy, władze Korei obiecały wycofać wojska z Afganistanu do końca roku oraz zakazać wyjazdów misyjnych do tego kraju. Ks. Giuseppe Moretti, który jest odpowiedzialny za międzynarodową społeczność katolików w Afganistanie, choć cieszy się z uwolnienia misjonarzy, to jednak nie pochwala daleko idących ustępstw władz z Seulu wobec talibów. - Tutejsze grupy ekstremistów muzułmańskich nadal są silne i mogą wykorzystać obcokrajowców do „oczyszczenia kraju” z niemuzułmanów - powiedział agencji AsiaNews.
19 lipca br. talibowie uprowadzili 23 koreańskich misjonarzy protestanckich niosących pomoc humanitarną w Afganistanie. Dwoje z zakładników zostało zastrzelonych. Następnie, w sierpniu, porywacze uwolnili dwie kobiety. Ostateczna decyzja o uwolnieniu pozostałych misjonarzy zapadła w wyniku rozmów wysłannika koreańskiego rządu z terrorystami, jakie przeprowadzono w ostatnim tygodniu sierpnia w Ghazni, na południu Afganistanu.

Ludzie

Kard. Keith Patrick O’Brien

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Szkocji zrezygnował z uczestnictwa w Amnesty International. To reakcja na decyzję tej organizacji, promującą prawo do aborcji. Szkocki hierarcha jest kolejnym katolickim duchownym, który zrezygnował ze współpracy z Amnesty International. W specjalnym oświadczeniu kard. O’Brien podkreślił, że odchodzi z Amnesty International z wielkim smutkiem, tym bardziej że jest związany z tą organizacją od czasów studenckich, czyli od ponad 40 lat. - Głęboko wierzę, że wszyscy jesteśmy członkami jednej rodziny ludzkiej i musimy bronić nienarodzonego dziecka w naszych rodzinach, bez względu na to, w jaki sposób zostało ono poczęte, postrzegane jako niechciane, kłopotliwe, ale zawsze, od momentu poczęcia jest ono dane jako dar życia wszechmogącego Boga - stwierdził.

Krótko

Ojciec Święty mianował nowego nuncjusza apostolskiego w Ugandzie. Został nim 57-letni abp Paul Tschang In-Nam, Koreańczyk, do tej pory pełniący funkcję nuncjusza apostolskiego w Bangladeszu.

W ciągu kilku godzin wykupiono cały nakład hiszpańskiej wersji książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”. 50 tys. egzemplarzy trafiło do księgarń 28 sierpnia.

Benedykt XVI spotka się 21 października w Neapolu z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I organizuje we wrześniu sympozjum ekologiczne na Grenlandii. Wezmą w nim udział naukowcy oraz przedstawiciele wielkich religii.

Bp František Tondra - przewodniczący Episkopatu Słowacji zaapelował do władz o poszanowanie wolności sumienia pracowników służby zdrowia. Wystosował on list otwarty w związku z wydaniem przez Ministerstwo Zdrowia wytycznych, w myśl których każdy szpitalny oddział ginekologiczny zmuszony byłby do dokonywania aborcji.

Duże obszary Grecji strawiły szalejące pożary. Zginęło ponad 60 osób. Ogień pochłonął dobytek setek rodzin. Rząd Grecji ogłosił stan wyjątkowy.

68-letni emeryt przykuł się do bramy przy wejściu do siedziby miasteczka Sotto il Monte na północy Włoch, by zaprotestować przeciwko planom usunięcia ołtarza, przy którym Mszę św. odprawił w 1981 r. Jan Paweł II.

Biskup prawosławnej eparchii (diecezji) mileszewskiej Serbskiego Kościoła Prawosławnego - Filaret zapowiedział, że rozpocznie głodówkę, jeśli na święto Zaśnięcia Matki Bożej nie zostanie wpuszczony do tej części swej diecezji, która znajduje się na terenie Czarnogóry.

Ok. 80 związkowców „Solidarności” ze Stoczni Gdańsk protestowało 31 sierpnia w Brukseli przeciwko żądaniu Komisji Europejskiej, domagającej się ograniczenia produkcji w ich zakładzie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak odpowiedzieć na manifest lefebrystów? Kardynał proponuje odpowiedź doktrynalną

2026-06-27 13:15

[ TEMATY ]

konsystorz

kardynał Gerhard Ludwig Müller

manifest lefebrystów

Episkopat News

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller podczas nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV zaproponował przygotowanie oficjalnej odpowiedzi doktrynalnej Stolicy Apostolskiej na manifest przekazany niedawno przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) papieżowi i kardynałom. Według informacji włoskiego dziennika Il Giornale, emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary zasugerował również utworzenie struktury wzorowanej na dawnej Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która mogłaby przyjmować duchownych i wiernych opuszczających Bractwo w przypadku formalnego rozłamu z Rzymem.

Propozycja padła kilka dni po przekazaniu przez FSSPX wyznania wiary, w którym Bractwo zarzuciło Stolicy Apostolskiej odejście od Tradycji i niezmiennego Magisterium Kościoła. Zdaniem kard. Müllera zarzuty te wymagają jednoznacznej odpowiedzi doktrynalnej, potwierdzającej ciągłość nauczania Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję