W Koszęcinie odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca Święto Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W świąteczne wieczory przez pałacowy park przewija się wtedy kilkadziesiąt tysięcy osób. Uczestniczą w koncertach, biesiadują w plenerze, jednym słowem - świetnie się bawią.
Zespół, o którego przyszłości mówiono po śmierci jego twórcy - prof. Stanisława Hadyny z nutą sceptycyzmu, nadal utrzymuje się na najwyższym światowym poziomie. Jednym z dowodów jego popularności są kolejne Złote Płyty - w tym roku do nagrodzonych wcześniej albumów dołączył „Starzyk”, płyta zawierająca piosenki górnicze.
Data Święta „Śląska” nawiązuje do początku jego historii. Zespół powstał 1 lipca 1953 r. Jego założyciel - prof. Hadyna, syn nauczyciela muzyki i zbieracza pieśni ludowych, postanowił założyć zespół prezentujący śląski folklor. Na pierwsze eliminacje zgłosiło się 12 tys. kandydatów. W tej grupie był obecny dyrektor artystyczny „Śląska” - Jerzy Wójcik, który zaczynał jako tancerz. Do legendy zespołu przeszła również Elwira Kamińska, choreograf i pedagog, autorka wielu układów tanecznych, wykonywanych do dzisiaj. Wysoko postawiona poprzeczka sprawiła, że „Śląsk” szybko zyskał międzynarodową sławę, a na liście miejsc, gdzie koncertował, oprócz krajów europejskich znajdują się również: Algieria, Australia, Chiny, Egipt, Kanada, Korea, Meksyk.
Od trojaka po mszę żałobną
Twórcy „Śląska” szybko odkryli, że zespół ma ogromne możliwości, a poszerzanie repertuaru o pieśni i tańce innych regionów będzie jego wielkim plusem. Z czasem pozwalano sobie na coraz śmielsze poszukiwania artystyczne, sięgając po muzykę operową, oratoria i muzykę sakralną. - Ważną inspiracją były spotkania zespołu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II - mówi dyrektor „Śląska” Adam Pastuch. - W 2000 r. zostaliśmy zaproszeni przez prymasa kard. Józefa Glempa do udziału w pielgrzymce milenijnej, uczestniczyliśmy w trzech spotkaniach z Janem Pawłem II, tańczyliśmy na Placu św. Piotra. To przyniosło wiele pozytywnych skutków, także i ten, że proboszczowie, którzy wcześniej krytycznie odnosili się do pomysłu prezentowania naszych tańców w kościołach, gdy przekonali się, z jakim zadowoleniem Papież oglądał występ „Śląska”, zaczęli nas zapraszać.
Wśród kilkunastu programów, które zespół ma obecnie w repertuarze, są: koncert pieśni pasyjnych i wielkanocnych „Wielki tydzień”, programy bożonarodzeniowe „Święta noc” i „Narodziła nam się dobroć”, koncert pieśni maryjnych „Bogurodzica” i „Requiem” W. A. Mozarta oraz „Wielka msza żałobna” francuskiego kompozytora F. J. Gosseca. Polska prapremiera tego utworu w wykonaniu „Śląska” odbyła się w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w pierwszą rocznicę jego śmierci.
Mozolna praca
Bywa, że zespół w ciągu roku daje nawet 160 koncertów. Największym powodzeniem cieszy się program „A to Polska właśnie”, który dwa lata temu „Śląsk” zaprezentował w częstochowskiej Filharmonii uczestnikom dorocznej pielgrzymki „Niedzieli”.
Nim artyści wystąpią w świetle jupiterów, konieczna jest mozolna, codzienna praca, trwające 6-10 godzin próby, przygotowujące do występów i nagrań płytowych. W 50. rocznicę powstania „Śląska” zaplanowano wydanie serii fonograficznej, prezentującej bogaty dorobek zespołu. W Złotej Kolekcji wydano już siedem płyt, a najnowsza - „Idą powstańcy”, nagrana w czerwcu br., zawiera pieśni z okresu trzech powstań śląskich.
Pałac w Koszęcinie, siedziba zespołu, jest miejscem edukacji i spotkań. Tylko w tym roku odwiedziły go 53 wycieczki, odbyło się tutaj 15 warsztatów, m.in. Warsztaty Tańca Irlandzkiego. W lipcu i sierpniu prowadzone będą zajęcia Letniej Szkoły Artystycznej. Najlepsi pedagodzy będą uczyć tajników sztuki tanecznej i wokalnej. Modernizowana jest siedziba zespołu. W ubiegłym roku otwarty został pawilon im. Elwiry Kamińskiej z salą widowiskową i aparaturą umożliwiającą nagrania płytowe, w tym roku - w dniu święta zespołu - otwarto Dom Pracy Twórczej z salami ćwiczeń i częścią hotelową. Pięknieje również do niedawna zaniedbany park.
Ważna informacja dla kandydatów do zespołu: Obecnie nie są już organizowane konkursowe przesłuchania z udziałem setek czy tysięcy osób. Kandydaci do chóru, orkiestry i baletu mogą się zgłaszać w każdym terminie.
Najnowsze wydarzenia
Otrzymanie Złotej Płyty za album „Starzyk”.
Nagroda „Animus Silesiae” dla słowackiego choreografa Juraja Kubanki, współpracującego ze „Śląskiem”.
Otwarcie Domu Pracy Twórczej w siedzibie Zespołu.
Wręczenie Zespołowi Złotej Odznaki „Za zasługi dla woj. śląskiego”.
Przekazanie przez „Śląsk” dwóch nowoczesnych wózków Ośrodkowi Rehabilitacyjnemu pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu