Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Irak

Uwolniony kapłan

W dwunastym dniu po porwaniu odzyskał wolność kapłan katolickiego Kościoła chaldejskiego ks. Hani Abdel Ahad. Poinformował o tym 18 czerwca rektor prowadzonego przez ten Kościół Kolegium Babel - ks. prał. Jacques Issac, który odwiedził uwolnionego księdza. Powiedział, że ks. Hani „jest bardzo zmęczony, ale w dobrym stanie i nie znęcano się nad nim”.
33-letniego kapłana, proboszcza parafii pw. Mądrości Bożej w Bagdadzie, uprowadzono 6 czerwca wraz z pięcioma młodymi ludźmi, gdy udawali się do niższego seminarium duchownego w stolicy. Chłopców porywacze zwolnili już nazajutrz, za duchownego natomiast zażądali „bardzo wysokiego okupu”, jak podano w komunikacie ogłoszonym wkrótce po całym zdarzeniu, przesłanym na ręce patriarchy Emmanuela III Delly’ego.
Porwanie nastąpiło zaledwie w trzy dni po brutalnym zamordowaniu ks. Ragheeda Ganiego i trzech sub-diakonów, uprowadzonych wcześniej w Mosulu. Było to ósme uprowadzenie kapłana chaldejskiego w Bagdadzie.

Białoruś

Koronacja obrazu Matki Bożej

Reklama

Wizerunek Matki Bożej Gudohajskiej zostanie ukoronowany koronami papieskimi 15 lipca 2007 r. Aktu koronacji dokona kard. Kazimierz Świątek - postać symboliczna Kościoła na Białorusi, uhonorowany tytułem „Fidei Testis”.
Początek kultu Matki Bożej Gudohajskiej związany jest z podaniem, według którego w puszczy oszmiańskiej znaleziono kopię znanej ikony Matki Bożej Włodzimierskiej i umieszczono ją początkowo w domu pustelnika, który mieszkał z dala od wioski. Ludzie, którzy przychodzili do niego po radę, modlili się przed wizerunkiem Maryi i doznawali łask. Dosyć szybko zaczęły się przy obrazie dziać cuda, co przyciągało coraz więcej wiernych. W pierwszej połowie XVIII wieku Anna z Sulistrowskich Koziełł-Poklewska stała się właścicielką Gudohajów i zbudowała kaplicę, a w 1764 r. wraz ze swoim drugim mężem Józefem Wojną kościół oraz klasztor, do którego sprowadzili z Ostrej Bramy karmelitów bosych. Karmelici zajmowali się nie tylko duchowym wzrostem powierzonych swej pieczy parafian: przy klasztorze prowadzili także szkołę dla sierot oraz szpital, w którym znajdowali przytułek ubodzy. Po upadku powstania listopadowego, w 1832 r. dekretem cara Mikołaja I klasztor i parafia zostały zlikwidowane.
Parafię wskrzeszono w 1906 r. Kolejne trudne chwile wspólnota przeżywała w czasie wojny i komunistycznych rządów. Na szczęście kościół gudohajski nie podzielił losu wielu świątyń, przeznaczonych do innych celów albo zniszczonych. W 1990 r. do Gudohajów powrócili karmelici bosi. Kult, który przetrwał trudne czasy, zaczął się dynamicznie rozwijać, czego owocem będzie akt koronacyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Arkadiusz Kulacha OCD

Ziemia Święta

Pielgrzymom nic nie grozi

- Sytuacja na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy jest poważna. Wspólnota międzynarodowa nie może nas pozostawiać samym sobie - podkreśla przełożony Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Zakonnik apeluje jednocześnie, by przybywać do Ojczyzny Jezusa, ponieważ pielgrzymom nie grozi żadne niebezpieczeństwo.
O. Seweryn Lubecki OFM, także pracujący w Betlejem, przypomina, że obostrzenia w miejscu narodzin Jezusa dotyczą Palestyńczyków, a pielgrzymów w o wiele mniejszym stopniu. - Będąc i żyjąc tutaj na co dzień, wyczuwa się napięcie. Jednakże możemy powiedzieć, że sytuacja jest dosyć spokojna i jest pod kontrolą - mówił Radiu Watykańskiemu polski franciszkanin. - Nie doszło do żadnych starć zbrojnych, ani w mieście, ani w pobliskich wioskach Beit Dżala czy Beit Sahur. Pielgrzymi nadal przyjeżdżają, można do Betlejem wjechać bez żadnego problemu, można wejść spokojnie do bazyliki, można przekroczyć punkt kontrolny między Jerozolimą i Betlejem - zachęca o. Lubecki.

Ludzie

Arturo Mari

Arturo Mari po ponad pół wieku pracy w Watykanie przeszedł na emeryturę. Rzymski fotograf zaczął pracę w 16. roku życia, fotografował więc Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Dopiero jednak za pontyfikatu Papieża Polaka otrzymał - nieoficjalny zresztą - tytuł papieskiego fotografa. Towarzyszył mu bowiem zawsze i wszędzie, choć nie zawsze robił mu zdjęcia. Jak powiedział w jednym z wywiadów: „Nie zdarzyło się, by zabroniono mi robić zdjęcia Papieżowi. Jeśli ich nie robiłem, to dyktował mi to szacunek dla Papieża i moje sumienie. Są bowiem chwile, gdy Arturo Mari mówi sobie: «Nie, to nie jest właściwy moment»”.
Pierwsze zdjęcie zrobił Papieżowi Polakowi 16 października 1978 r., gdy ten wychodził z konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej. Cały świat obiegło zdjęcie, które Mari zrobił mu w szpitalu po zamachu z 13 maja 1981 r. W sumie było tych zdjęć kilka milionów.
Miejsce Arturo Mariego, który był oficjalnie szefem działu fotograficznego „L’Osservatore Romano”, zajął jego uczeń i asystent Francesco Sforza.

Krótko

Sukces Polski na szczycie w Brukseli. „W ciągu tej nocy Polska bardzo w Unii awansowała” - powiedział premier Jarosław Kaczyński 23 czerwca na konferencji prasowej w Warszawie. Jego zdaniem, przedłużenie funkcjonowania nicejskiego systemu ważenia głosów w Radzie Unii Europejskiej to sukces Polski. Bardzo ważne dla Polski jest też to, że od nowego traktatu unii zostanie wpisana tzw. Joanina, czyli możliwość odwlekania decyzji Rady w konkretnej sprawie. Zdaniem premiera Kaczyńskiego, system ten „z czysto polskiego punktu widzenia jest lepszy niż pierwiastek”.

Porażką polskiego przemysłu monopolowego skończyła się batalia o definicję wódki w Parlamencie Europejskim. Odtąd wódką można już nazywać nawet „napoje alkoholowe wytworzone z bananów”.

Pierwsza polska krew w Afganistanie. Żołnierz z polskiego kontyngentu postrzelił się 19 czerwca. Rana jest niegroźna, a przyczyną wypadku było nieostrożne obchodzenie się z bronią.

900 tysięcy Polaków podjęło w 2006 r. legalną pracę w krajach UE. Takie wyniki przyniosły badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Lesotho potrzebuje szybkiej pomocy międzynarodowej, aby zażegnać grożący mu poważny kryzys żywnościowy - głosi wspólny raport Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowego Programu Żywnościowego Narodów Zjednoczonych. Powodem są najgorsze od 30 lat zbiory zbóż w tym południowoafrykańskim państwie.

Co najmniej 8 tys. uchodźców straciło życie, próbując przedostać się do Europy w ciągu ostatnich 15 lat. Te alarmujące dane podaje o. Lluís Magrina - dyrektor Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS).

Prezydent USA George Bush ponownie zawetował ustawę umożliwiającą finansowanie ze środków publicznych badań nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z ludzkich embrionów. Powtórzył w ten sposób decyzję z 2006 r., za którą dziękowało mu wiele organizacji katolickich.

Dwóch polskich żołnierzy z kontyngentu stacjonującego w Afganistanie odmówiło wyjazdu na patrole, twierdząc, że pojazdy są zbyt słabo opancerzone. Namówili do tego kilku innych wojskowych. Dowództwo podjęło decyzję o natychmiastowym powrocie grupy do kraju.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski w Rzymie: Prosimy, by Pan jak najszybciej wziął Franciszka do grona świętych

2025-04-25 21:45

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.

Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Polski kardynał będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka

2025-04-25 19:22

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

śmierć Franciszka

pogrzeb papieża

Karol Porwich/Niedziela

Polski kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka. Ceremonia została zaplanowana na dziś wieczór, o godzinie 20.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Przewodniczyć jej będzie kard. Kevin Farrel, kamerling Kościoła Rzymskiego. Obecni będą również: dziekan Kolegium Kardynalskiego, najstarsi nominacją kardynał prezbiter i kardynał diakon, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, substytut Sekretariatu Stanu, wicekamerling Kościoła Rzymskiego, regent Domu Papieskiego, kanonicy Kapituły Watykańskiej, penitencjarze bazyliki św. Piotra, sekretarze zmarłego papieża i inne osoby dopuszczone do ceremonii przez mistrza ceremonii papieskich.
CZYTAJ DALEJ

W intencji śp. Ojca Świętego Franciszka

2025-04-25 23:25

Biuro Prasowe AK

    - Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.

Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji, a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra, czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję