Reklama

Jestem! Potrzebuję pomocy!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Problem wczesnej diagnozy nie jest problemem jedynie małych miejscowości, dzieje się tak również w dużych miastach - Małgorzata Hadryś, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie

Niepokojący jest fakt, że od lat 80. XX wieku notuje się 4-5 razy więcej zachorowań na autyzm - dr Anna Chrzanowska, psycholog

Im większy pojawia się dyskomfort w kontaktach społecznych, tym mniejsza jest chęć, by uczyć się tych kontaktów. Wtedy dziecko coraz bardziej się zamyka, żyjąc tylko w swoim świecie - Jolanta Gęsiarz, pedagog

Reklama

Polska to kraj, w którym wiele trudnych spraw chowa się pod dywan. Ludziom wydaje się, że skoro nie widać problemu, to tak jakby go nie było. Dzieje się tak na przykład w przypadku chorych. We współczesnym świecie brakuje nie tylko edukacji, pieniędzy, brakuje także - jak się wydaje - wyobraźni miłosierdzia, o której mówił wielokrotnie Ojciec Święty Jan Paweł II.
Autyzm jako choroba często wywołuje skojarzenia z osobami o niewinnych, milczących twarzach, z oczami utkwionymi w jednym, dalekim punkcie, zachowującymi się w dziwny i niezrozumiały sposób. Te dziwne zachowania to nie tylko wymachiwanie rękami, dziwaczne kręcenie przedmiotami, wydawanie nic nieznaczących dźwięków, to także tajemnicza mapa różnych sposobów komunikowania się, jakie zobaczyłam podczas zajęć terapeutycznych: krzyk, pisk, płacz nagle przechodzący w gwałtowny śmiech, uderzanie rękami i kopanie przedmiotów, także siebie, gryzienie się, plucie, wybuchy niekontrolowanej radości... Zrozumiałam, jak bardzo głębokie zaburzenia mogą mieć te dzieci, jak bardzo są bezbronne i jak bardzo potrzebują pomocy.
Autyzm jest rodzajem całościowego zaburzenia rozwoju, ujawnia się zwykle w pierwszych trzech latach życia. Zasadnicze cechy autyzmu objawiają się skrajnym unikaniem przez dziecko kontaktów z innymi ludźmi, potrzebą zachowania niezmienności otoczenia, poważnym zaburzeniem mowy.
Dzieci autystyczne nie czują się bezpiecznie w otaczającej je rzeczywistości, charakteryzuje je brak społecznej intuicji i skrajna naiwność. - Trudno jest im sobie wyobrazić, co czują inni ludzie, jakie mają intencje, nie rozumieją tego, co robią inni i co chcą przez to powiedzieć - mówi Jolanta Gęsiarz, pedagog Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Częstochowie. - Silny lęk powoduje, że ich emocje są jak burza. Rozładowują je, wpadając w agresję i autoagresję. Dziecko bije, bo jest bezradne. Zaburzone sensoryzmy dodatkowo utrudniają życie osobom autystycznym - niektóre dzieci są tak wrażliwe, że nie mogą znieść cudzego dotyku, inne natomiast trzeba chwycić bardzo mocno, żeby cokolwiek poczuły. To samo dotyczy zapachu, smaku, widzenia. Delikatny i kruchy system nerwowy powoduje silne stany lękowe przy jakiejkolwiek zmianie codziennych czynności, otoczenia - dodaje pani pedagog.
Przekonałam się o tym, przyglądając się uczniom Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie.
Kasia nie była niewinnym aniołkiem z „kamienną” twarzą - była agresywna, autoagresywna, miała bardzo głębokie zaburzenia. Terapię rozpoczęła w wieku 11 lat, wcześniej chodziła do przedszkola, ale bardzo krótko, ze względu na silną agresję. W domu zrywała firanki, niszczyła krzesła, tłukła szklanki, talerze, ciągnęła za włosy, gryzła, drapała, uderzała głową o podłogę, była zagrożeniem dla młodszego rodzeństwa. W 2003 r. Kasia rozpoczęła naukę w ZSS nr 23 w Częstochowie, otrzymała także pomoc i opiekę w Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Częstochowie, gdzie popołudniami prowadzono intensywną terapię.
Dziś Kasia nie jest już tym samym dzieckiem. Potrafi się samodzielnie ubrać, umyć, uczesać, założyć i zawiązać buty, zapiąć guziki i zamek błyskawiczny, samodzielnie korzysta z toalety. Sama je, potrafi po sobie posprzątać. Jest pogodna, często się uśmiecha, przytula, bardzo lubi, gdy ktoś poświęca jej czas. Świadomie mówi pojedyncze słowa: „mama”, „tata”, „daj”; kto wie, może w przyszłości uda się jej nawet połączyć te wyrazy w „mama daj”, „tata daj”. Dla nauczyciela i rodziców będą to najpiękniejsze słowa na świecie.

Rodzina

Niektórzy rodzice początkowo nie zauważają odmiennych zachowań i niepokojących sygnałów mogących świadczyć o zaburzeniu rozwoju, bowiem ich dzieci tak naprawdę nie różnią się wyglądem od swoich rówieśników.
Są jednak i tacy rodzice, którzy od początku wyczuwają niechęć dziecka do przytulania, dotykania, zastanawiają się, dlaczego ich dzieci zachowują się tak, jakby nie widziały, nie słyszały, nie czuły bólu, głodu, chłodu. Wielu rodzicom bardzo trudno jest także zapanować nad pojawiającymi się i nasilającymi z wiekiem zachowaniami agresji, autoagresji, zaburzeniami snu i odżywiania.
Rodzice, którzy usłyszą diagnozę stwierdzającą autyzm dziecka, są przerażeni. Nie zgadzają się z diagnozą, chodzą od specjalisty do specjalisty, otrzymują sprzeczne informacje, szukają innych form leczenia, także niekonwencjonalnych. Bardziej dociekliwi szukają informacji w internecie, który jest, niestety, źródłem wielu często niepotwierdzonych naukowo teorii. Nie radzą sobie z nauką i wychowaniem dziecka. Próbują instynktownie zaspokajać jego potrzeby, spełniać wymagania. Ulegają dziecku, dając mu to, o co „walczy” lub co je uspokaja. Ulegając, nieświadomie wzmacniają trudne zachowania dziecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diagnoza

Reklama

Zaniepokojeni dziwnym zachowaniem dziecka rodzice powinni jak najszybciej zgłosić się do najbliższej poradni, która zajmuje się diagnozą dzieci autystycznych. Wczesna diagnoza i intensywna interwencja terapeutyczna wobec małych dzieci z autyzmem dają możliwość poprawy ich funkcjonowania i zwiększają szansę na włączenie tych dzieci do grup rówieśniczych w szkołach masowych.
Z wypowiedzi rodziców wynika, że lekarze pierwszego kontaktu nie są wystarczająco przygotowani do rozpoznania i wsparcia rodziców dzieci z autyzmem. - Na różnego rodzaju konferencjach naukowo-szkoleniowych dowiadujemy się, że problem wczesnej diagnozy nie jest problemem jedynie małych miejscowości, dzieje się tak również w dużych miastach - mówi Małgorzata Hadryś, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie. - Jeśli istnieje choćby podejrzenie lub ryzyko zaistnienia choroby, to powinno się dzięki specjalistycznym badaniom to podejrzenie wykluczyć. W naszej szkole są dziewczynki, u których wykryto autyzm w wieku 6 lat, a przecież ich zachowania wyraźnie wskazywały na cechy autyzmu. Mimo próśb zaniepokojonych rodziców lekarze nie zlecali badań, bagatelizowali problem - dodaje pani dyrektor.
Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia świadomość i edukacja rodziców, którzy mają prawo i powinni się domagać serii specjalistycznych badań, nawet wbrew opinii lekarza pierwszego kontaktu.

Bariery

Reklama

Życie dzieci z autyzmem jest dodatkowo utrudnione przez różnego rodzaju problemy organizacyjno-finansowe. Zespół Szkół Specjalnych w Częstochowie nr 23 to szkoła, do której uczęszczają uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami, także uczniowie z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi. Jest to jedyna szkoła w województwie, w której dzieci z autyzmem po dwoje, troje uczą się w oddzielnych salach. Choć sytuacja taka może stwarzać pozory pewnej izolacji, to jednak dzieci te potrzebują specyficznych metod pracy i warunków. Dzięki przychylności Urzędu Miasta w tej szkole w oddziałach dla najmłodszych uczniów z autyzmem prowadzona jest terapia „jeden na jeden”, co znaczy, że terapeuta może pracować tylko z jednym dzieckiem. Tego typu terapia daje dzieciom z autyzmem szansę doganiania w rozwoju swoich zdrowych rówieśników. Niestety, nie wszystkie potrzebujące dzieci na taką terapię mogą liczyć.
- Pierwszy oddział dla dzieci autystycznych w Zespole Szkół powstał w 1998 r. - mówi dyrektor Hadryś. Utworzyliśmy go na prośbę rodziców, którzy zdawali sobie sprawę, że te dzieci potrzebują specjalistycznej pomocy. Zanim powstał specjalny oddział dla dzieci z autyzmem, dzieci uczyły się w szkołach masowych albo po prostu były w domach. Niektóre były ukrywane - dodaje pani dyrektor.
Dzieci autystyczne, jak wszystkie dzieci, mogą być objęte nauką do 21. roku życia (do 18. roku kończą szkołę podstawową, do 21. - gimnazjum), a od 21. roku życia mogą się uczyć w szkole ponadgimnazjalnej. W Częstochowie takiej szkoły, niestety, nie ma, więc chorzy mogą jedynie uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Mogą też uczestniczyć w warsztatach terapii zajęciowej, organizowanych przez PFRON. Część uczniów trafia do Domu Dziennego Pobytu, do placówki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przy Zespole Szkół istnieje także świetlica terapeutyczna dla dzieci i młodzieży z autyzmem (jedyna w mieście), założona i prowadzona przez Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu.

Świadomość

Bożena Kulik, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu, twierdzi, że są jeszcze rodzice, którzy nie wiedzą, że powinni się zgłosić ze skierowaniem do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dzięki takiemu orzeczeniu mogą się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny i wiele ulg pozarentowych, ujętych w „Ustawie o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych”. - Paradoksem jest sytuacja, w której opiekun dziecka nie osiąga wieku emerytalnego, a dziecko nie jest już objęte obowiązkiem szkolnym. Wtedy powstaje luka, którą często trudno uzupełnić - mówi Bożena Kulik. - Jako stowarzyszenie staramy się wspierać rodziców i samych chorych, ale organizowane przez nas akcje przynoszą tylko doraźny skutek, a potrzeb jest znacznie więcej. Nie mamy pieniędzy - dodaje.
Mimo poradni, szkół i stowarzyszeń w wielu miastach brakuje placówek zajmujących się dziećmi, ale i dorosłymi chorymi na autyzm. Do tych, które są, trudno się dostać. Niestety, często rodziny są pozostawione same sobie. Na pewno sytuacja ta wygląda lepiej w dużych miastach, w mniejszych i na wsi rodzice zdani są na samych siebie. I ciągle potrzebują pomocy...

Wybrane ośrodki zajmujące się autyzmem

Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu
ul. Glogera 3/2
42-200 Częstochowa
tel. (0-34) 324-38-14 lub 0-604-77-14-14

Reklama

Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu
ul. J. Lelewela 13/6
53-505 Wrocław
tel. (0-71) 342-72-08

Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem „Pro Futuro”
ul. Szamarzewskiego 78/82
60-569 Poznań

Warszawski Oddział Terenowy Krajowego Towarzystwa Autyzmu
ul. Orzycka 20
02-695 Warszawa
tel. (0-22) 647-08-66

Poradnia dla Osób Autystycznych
ul. Majewskich 26
80-457 Gdańsk
tel./fax (0-58) 347-48-97

Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Oddział w Katowicach
ul. Bałtycka 42 F
40-778 Katowice
tel. (0-32) 252-33-67

Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Oddział w Krakowie
ul. Olsztyńska 14
30-311 Kraków
tel. (0-12) 413-29-01

Miejska Poradnia Wychowawczo-Zawodowa
Poradnia Wczesnej Diagnozy i Interwencji
ul. Młodej Polski 30
20-863 Lublin
tel. (0-81) 741-09- 30

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawiercie: Profanacja krzyża. Odcięli jego górne ramię i przemalowali na czarno

2025-04-18 15:49

[ TEMATY ]

krzyż

profanacja

Zawierciańska - źródło warte uwagi/zrzut ekranu

By dokonać tej profanacji krzyża, nieznani sprawcy musieli wdrapać się Skałę Rzędową w Zawierciu-Bzowie. To jedno z największych wzniesień w okolicy - ma 454 metry. Sprawą zajęła się policja - informuje TVP3 Katowice.

Za niszczenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za obrazę uczuć religijnych – do lat 2.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

Grób Pański na Jasnej Górze - kilkumetrowy krzyż, kamień z Golgoty i stare wrota

2025-04-19 11:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Monika Książek

Ustawiony w centralnym miejscu, tuż przy figurze Chrystusa, kilkumetrowy drewniany krzyż ze stułą, wkomponowany w drewnianą kolumnę kamień z Golgoty oraz mnóstwo zieleni – to główne elementy wystroju Bożego Grobu w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Jego tło stanowią stare wrota.

„Kamień z Golgoty, Jezus w Grobie, Najświętszy Sakrament, krzyż, dalej już tylko niebo” - opisywał odpowiedzialny za dekorację Grobu brat Dawid Respondek, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję