Zebranie Plenarne KEP
Biskupi za ochroną życia w Konstytucji
Ochrona życia, Traktat Konstytucyjny UE i lustracja duchownych - to główne tematy zakończonego 14 marca w Warszawie 339. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Szerokim echem odbiło się jasne i precyzyjne stanowisko biskupów w sprawie ochrony życia. Wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. „Biskupi jednoznacznie popierają działania mające na celu konstytucyjne zagwarantowanie tej ochrony” - czytamy w wydanym komunikacie. Hierarchowie zdecydowanie opowiedzieli się przeciw referendum w tej sprawie.
Innym ważnym głosem było stanowisko Episkopatu w sprawie europejskiej Konstytucji. Biskupi zaapelowali do polskich polityków, by starali się o uwzględnienie w traktacie odwołania do Boga i chrześcijańskich korzeni Europy.
W związku z lustracją KEP wzmocniła Kościelną Komisję Historyczną powołaniem grupy ekspertów. Znajdą się wśród nich etycy i prawnicy, a ich zadaniem, jak tłumaczył abp Sławoj Leszek Głódź, „ma być szersza ocena prawna, etyczna i moralna wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej”.
Podczas spotkania abp Stanisław Gądecki mówił o programie duszpasterskim na rok 2007/2008. Jego hasło brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Główne elementy programu to: szczególna troska o formację dorosłych przez kazania, propagowanie lektury Biblii, rozwijanie ruchów świeckich, zaangażowanie ich w dzieło ewangelizacji. Novum stanowi objęcie duszpasterskim oddziaływaniem także duchownych.
Z okazji Wielkiego Czwartku biskupi skierowali list do kapłanów, by nie lękali się pełnić swej trudnej misji w duchu słów apelu Ojca Świętego Benedykta XVI.
Biskupi podjęli kilka decyzji personalnych. W tajnym głosowaniu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz został wybrany członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Miejsce to zostało zwolnione przez abp. Stanisława Wielgusa, gdy został on arcybiskupem seniorem. Obsadzono też dwa inne stanowiska piastowane przez niego do czasu rezygnacji: współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu został ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczącym Rady Naukowej KEP został biskup łowicki Andrzej Dziuba, a przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego został bp Kazimierz Gurda.
Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II
„Jestem wpisany w Ciebie nadzieją”
W Sekretariacie Episkopatu w Warszawie został zaprezentowany 14 marca album Michalineum, wydany na drugą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II.
- Ta księga podnosi na duchu, oddaje głębię duchowych przeżyć ludzi - wierzących i niewierzących, którzy chcieli wyrazić w jakiś sposób swój udział w tym wydarzeniu - mówił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podczas prezentacji fragmentów Księgi Kondolencyjnej wyłożonej w Nuncjaturze po śmierci Jana Pawła II. - Ta księga jest jednocześnie testamentem Ojca Świętego, który wprawdzie odszedł, ale jednocześnie z nami pozostał - dodał kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że wciąż przed nami pozostaje zadanie zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II.
Album pt. „Jestem wpisany w Ciebie nadzieją. Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II” został przygotowany na drugą rocznicę śmierci Papieża - podkreśla ks. Sylwester Łącki CSMA z wydawnictwa Michalineum. Są to spontaniczne świadectwa mieszkańców Warszawy, ludzi świata polityki, kultury, ambasadorów, dorosłych i dzieci. Stanowią one, jak mówił niedawno Benedykt XVI, ważną lekcję, jakiej Jan Paweł II udzielił nam z katedry cierpienia.
Album, wzbogacony fotografiami Arturo Mariego i Grzegorza Gałązki z różnych okresów życia Jana Pawła II oraz z jego pogrzebu, otwiera list do osób w podeszłym wieku, który wprowadza w klimat zadumy, przemijania i nadziei. Tytuł publikacji, jak powiedział na konferencji Nuncjusz Apostolski, pochodzi z poezji Karola Wojtyły, z utworu „Rozważanie o śmierci” z 1975 r.
Milena Kindziuk
Krótko
Z dwudniową wizytą w Polsce, 16 i 17 marca przebywała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wizyta miała charakter osobisty. Kanclerz towarzyszył mąż Joachim Sauer.
Od 12 marca ruszyły szybkie sądy. Złapani na gorącym uczynku sprawcy drobnych przestępstw mają być osądzeni w ciągu 72 godzin. Jako pierwsi przed superszybką Temidę trafili pijani kierowcy.
Powołana wśród wielu kontrowersji sędzia TK Lidia Bagińska zrzekła się funkcji członka Trybunału.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zobowiązujące samorządowców do składania oświadczeń majątkowych, w części sankcjonującej spóźnienie w ich złożeniu, są niezgodne z Konstytucją. Samorządowcy, którzy spóźnili się z oświadczeniami, m.in. prezydent Warszawy, nie stracili mandatu. Ostateczną decyzję mają podjąć sądy administracyjne.
Trwa zamieszanie wokół apelu politycznego podpisanego przez żonę Prezydenta RP Marię Kaczyńską, w którym zwrócono się do parlamentarzystów, aby nie zmieniali zapisów Konstytucji w zakresie prawa chroniącego życie. Stanowisko Pani Prezydentowej ostro skrytykował o. Tadeusz Rydzyk. Mówi się też, że niezadowolony z tego faktu jest premier Jarosław Kaczyński, który tłumaczył, że jego bratowa została wprowadzona w błąd. W sprawie wypowiedział się także Prezydent, który z kolei uważa, że jego żona została obrażona. Zażądał przeprosin od o. Rydzyka.
MEN chce wprowadzić zakaz propagandy homoseksualnej w szkołach. W ciągu miesiąca ma powstać projekt specjalnej ustawy.
Przez kilka dni główne serwisy informacyjne zaczynały się od relacji z pościgu za bandytą Michałem Gruszczyńskim, który zabił dwóch braci i zamierzał zastrzelić trzeciego. Ostatecznie 13 marca policja zastrzeliła zabójcę. Przy okazji wyszły też błędy prokuratury popełnione na wstępnym etapie dochodzenia.
Ostatnim, którego objęła procedura lustracyjna według starej ustawy, był były prezydencki minister Andrzej Krawczyk. Sąd lustracyjny oczyścił go z zarzutów o współpracę z bezpieką. Rozprawa abp. Wielgusa nawet się nie rozpoczęła, gdyż IPN nie przesłał do sądu akt sprawy.
15 marca zmarł w wieku 60 lat Wojciech Chudy - filozof, publicysta, profesor KUL-u, związany z Instytutem Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu