Polscy biskupi na nadzwyczajnym spotkaniu Rady Stałej Episkopatu Polski, poszerzonej o wszystkich ordynariuszy, potwierdzili 12 stycznia wolę pełnej weryfikacji prawdy o nich samych i ludziach Kościoła. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik zadeklarował, że Kościół nie boi się prawdy, bo to prawda broni Kościoła. Podkreślił, że weryfikacja dokumentów znajdujących się w IPN jest ważnym etapem dochodzenia do prawdy. Badanie dokumentów dokonywać się będzie za pośrednictwem Kościelnej Komisji Historycznej. - Trzeba jednak pamiętać, że w archiwach IPN jest 80-90 km akt, które w większości są jeszcze niezarchiwizowane.
Bp Libera poinformował, że polskim biskupom zostały przekazane wskazania watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. Dokument ten przedstawia porządek, w jakim postępować ma hierarcha posądzony o współpracę ze służbami specjalnymi reżimu komunistycznego. Pierwszym krokiem jest złożenie wyjaśnień, które biskup pomocniczy składa swojemu ordynariuszowi, ordynariusz - swojemu metropolicie, a metropolita - przewodniczącemu Episkopatu. Sprawą danego biskupa zajmuje się Kościelna Komisja Historyczna. Ta Komisja nie wydaje sądu, ale od strony merytorycznej bada zawartość akt i sporządza raport, który następnie przekazuje osobie zainteresowanej, mogącej się do tej zawartości ustosunkować. Potem Komisja przekazuje swoje uwagi także Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Obok Kościelnej Komisji Historycznej powstanie też specjalny zespół ekspertów, w tym prawników, który oceni wartość dowodową dokumentów. Jak wyjaśnił bp Libera, same prace Kościelnej Komisji nie wystarczą. Dopiero po wysłuchaniu opinii ekspertów dokumentacja zostanie przekazana Stolicy Apostolskiej.
Podczas obrad Rady Stałej Episkopatu Polski wybrano specjalnego łącznika między Konferencją Episkopatu a Komisją Historyczną. Został nim abp Sławoj Leszek Głódź.
Biskupi zdecydowali także, że najbliższa Środa Popielcowa - 21 lutego będzie dniem modlitwy i pokuty całego duchowieństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu