We wrześniu przypada święto narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu w niewielkiej parafii Połoń, należącej do diecezji łomżyńskiej, co roku odbywa się lokalna uroczystość odpustowa. Tradycyjnie, bo święto to wierni zobowiązali się czcić, co zostało podkreślone w akcie konsekracyjnym kościoła. O godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. Zmartwychwstałego Chrystusa zgromadzili się czciciele Maryi na I Kongresie Różańcowym. Kongres różańcowy w innych diecezjach jest bardzo rozbudowany. Kółka różańcowe w tak małych parafiach jak Połoń przetrwały w zasadzie jedynie jako grupy modlitewne, a jest tu ich 15 (!), w tym nawet 2 męskie - podkreślił z dumą proboszcz ks. Daniel Gliński.
Podczas kongresu s. Brunona ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej przedstawiła swoją pracę apostolską związaną z rozpowszechnianiem prasy katolickiej, historię swojego zgromadzenia i postać jego założyciela. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja m.in. czasopism katolickich Różaniec i Anioł Stróż, a także bogata oferta wydawnicza Sióstr Loretanek z Rembertowa, skierowana do tych, którzy pragną pogłębić swoje nabożeństwo do Matki Bożej, i do tych, którzy szukają prawdy, dobra i Boga. S. Brunona zachęcała wiernych do nabożeństwa pięciu sobót miesiąca, o które Matka Boża prosiła podczas objawień w Fatimie. "Maryja prosiła też odmawiajcie różaniec, bo jest to przecież najskuteczniejsza broń w walce przeciwko szatanowi. Ukochany przez nas wszystkich Ojciec Święty zawsze daje nam ciągle przykład głębokiej modlitwy i zawierzenia Matce Bożej. (...) Wiele, bardzo wiele Różaniec przynosi korzyści dla duszy, ułatwia nawrócenie i zbawienie, nic w tym dziwnego, wszak w tym celu objawiła go Najświętsza Panna" - mówiła s. Brunona, która na zakończenie spotkania zaproponowała wspólne odmówienie dziesiątka Różańca. Na jej wezwanie ochotnie odpowiedziały połyskujące w dziesiątkach dłoni paciorki różańca, zgodnie przesuwające koraliki między palcami. Tak przecież wiele jest intencji w kościele, parafii, rodzinie...
Parafianie z Połoni czczą swoją Matkę ze wszystkich sił. Świadczy o tym aktywność aż 15 kółek różańcowych oraz grota na wzór fatimskiej - z figurą Matki Bożej i klęczącej Bernadety, wykonana nakładem i siłami rąk jej synów, tonąca w zieleni zasadzonej rękami jej oddanych córek.
Po Kongresie Różańcowym o godz. 16.00, rozpoczęła się Msza św., sprawowana przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Na zaproszenie proboszcza ks. Daniela Glińskiego przybyło także kilkunastu księży z sąsiednich dekanatów. Główną punktem uroczystości było poświęcenie przez Księdza Biskupa groty Matki Bożej oraz obrazów: Chrystusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej Częstochowskiej.
Ksiądz Proboszcz, witając zaproszonych kapłanów na czele z Biskupem Stanisławem, podkreślił troskę wiernych o swoją świątynię; zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest dla nich prawdziwym świętem i duchowym przeżyciem. Podkreślił też duchowy związek parafii ze swoim Pasterzem i Kościołem. "Życie religijne ludu Bożego może prawidłowo rozwijać się w jedności z Kościołem i jedności ze swoim biskupem. Tę jedność Ojciec Święty nazywa współpracą w duchu wzajemnej komunii. Zdarza się, że hałaśliwa propaganda wymierzona przeciwko Kościołowi jakże często chce tę jedność zniszczyć... Jesteśmy maleńką cząstką Kościoła łomżyńskiego - podkreślił Ksiądz Proboszcz - zawsze wierni Bogu i Kościołowi".
Ksiądz Biskup już na wstępie do Eucharystii zaznaczył konieczność włączania do intencji Mszy św. modlitwy o pokój, i ten między narodami, i ten w bezpośrednim wymiarze, aby święto Narodzenia Najświętszej Dziewicy utwierdziło nas w pokoju. Ksiądz Biskup podkreślił w homilii: "Wielcy tego świata bawią się w rozpalanie ognia między narodami. Czynią to, bo nie ma w ich planach miejsca dla Boga, bo żyją, jakby Boga nie było" - to jest główne źródło nieszczęść. Historia pokazała, do jakich tragedii taka postawa doprowadza.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Proboszcz podziękował swoim parafianom imiennie za trud włożony w pracę na rzecz świątyni i parafii, wykonawcom groty, fundatorom obrazów i figury Matki Bożej Niepokalanej, Siostrom Loretankom za przybycie i szerzenie kultu Matki Bożej Różańcowej. Wyraził życzenie, by to dzisiejsze spotkanie z Pasterzem i Ojcem diecezji było duchowym wsparciem, aby każda rodzina była domowym Kościołem. Przedstawiciele rodzin parafialnych podziękowali swemu Pasterzowi za modlitwę oraz przyrzekali "żyć według zasad naszej świętej wiary, którą wyznawali praojcowie, wyznajemy my, a także nasze dzieci". Poprosili też o błogosławieństwo na trud swojej pracy, na każdy życia dzień.
Po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej, oddali hołd Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie oraz odmówili Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Po modlitwie i błogosławieństwie jeszcze raz udali się do groty, by pożegnać w wieczornej modlitwie swoją Matkę, która objawiła się małej Bernadecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu