Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ziemia obiecana” po włosku

Reklama

Policja włoska i polska w ramach wspólnej akcji „Ziemia obiecana” uwolniła w nocy z 17 na 18 lipca br. 113 Polaków przetrzymywanych w „obozach pracy” na plantacjach w okolicach Bari i Foggi. Zatrzymano 25 osób podejrzanych o handel tanią siłą roboczą. Są wśród nich Polacy, Ukraińcy i Włosi. Prokuratura w Krakowie tymczasowo aresztowała 10 osób.
Policja podaje, że ofiarą przestępców mogło paść nawet 1000 naszych rodaków. Przypuszcza się, że 4 osoby popełniły samobójstwo, nie wyklucza się też zabójstw i śmierci z wycieńczenia niewolniczą pracą. Obozy, w których zamęczano ludzi morderczą pracą, funkcjonowały we Włoszech od roku. Robotników werbowano ogłoszeniami w polskiej prasie. Dopiero na miejscu okazywało się, że za 15 godzin ciężkiej pracy płaci się im jedno euro, a każda niesubordynacja karana jest biciem, także kijami bejsbolowymi.
Włosi są wstrząśnięci skandalem, choć miejscowym władzom zarzuca się, że od dawna wiedziały o tym procederze. Włoska prasa napisała, że były to „obozy koncentracyjne na służbie posiadaczy ziemskich, którzy za marny grosz gromadzili siłę roboczą, aby czerwone złoto, jakim są pomidory, nie zostało spalone przez słońce”.
Takich obozów może być więcej - alarmuje Parlament Europejski. - Niedopuszczalne jest, by na terenie Europy istniały miejsca, gdzie zmusza się do niewolniczej pracy i handluje ludźmi.
Jednak uwolnieni z obozu Polacy nie chcą wracać do kraju. Mają nadzieję znaleźć lepiej płatną pracę we Włoszech. Ze 113 osób zdecydowało się wyjechać jedynie 20.

K. W.

Włochy

Antykatolicyzm

Reklama

W latach 1994-2004 państwa zachodnioeuropejskie potępiały za rzekome łamanie praw człowieka 29 razy Stolicę Apostolską, podczas gdy Kubę skrytykowano w tym czasie 25 razy, a komunistyczne Chiny - tylko 15.
Takie dane przedstawił Attilio Tamburrini - dyrektor włoskiego oddziału międzynarodowej katolickiej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (ACN), w wywiadzie dla włoskiego pisma Alba.
Okazją do rozmowy był ogłoszony niedawno doroczny raport tej organizacji o stanie wolności religijnej na świecie. Wynika z niego m.in., że chociaż najwięcej prześladowań chrześcijan za ich wiarę występuje w Azji, to jednak nie znaczy to, że gdzie indziej sytuacja jest w pełni zadowalająca. „W krajach, w których «nic się nie dzieje», istnieją ukryte formy nacisku na wiernych, głównie na płaszczyźnie kulturalnej” - powiedział Tamburrini. Jego zdaniem, „religie są obecnie formami kulturowymi najbardziej pogardzanymi i lekceważonymi przez organizacje międzynarodowe”, a wśród nich Kościół katolicki uważany jest za największego wroga praw człowieka, „mimo że zawsze je popierał”.
Dyrektor włoskiego oddziału ACN oświadczył, że organizacje te pracują nad utworzeniem swoistej religii synkretycznej, która pokonałaby wszystkie pozostałe, oraz nad „etyką świecką o zasadach, które można wynegocjować i zmieniać”. Chodzi o to, aby usprawiedliwiały one ustawy przeciw wykluczeniom i dyskryminacji, co w praktyce oznacza regulacje pozwalające na dyskryminację wszystkiego, co katolickie - wyjaśnił rozmówca Alby.
Zwrócił następnie uwagę, że przepisy te pozwoliły np. skazać na 6 miesięcy więzienia duńskiego pastora protestanckiego za to, że wypowiadał się w duchu chrześcijańskim nt. homoseksualizmu. Innym przykładem jest francuskie ustawodawstwo antysekciarskie z 1996 r., które próbuje uznać za groźne sekty ruchy kościelne. Zdaniem Tamburriniego, Francja posunęła się ostatnio pod tym względem jeszcze dalej i w marcu 2004 r. zabroniła używania w życiu publicznym symboli religijnych, w wyniku czego np. księża nie mogą wchodzić do szkół publicznych w sutannach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja

Na drodze do dialogu

Obradujący w Siergiejew Posadzie pod Moskwą Święty Synod Patriarchatu Moskiewskiego wypowiedział się za kontynuacją dialogu z Kościołem rzymskokatolickim w sprawach będących przedmiotem wspólnej troski katolików i prawosławnych. Za najbardziej kluczowe tematy uznano kwestie praw, godności i moralnej odpowiedzialności osoby ludzkiej.
Wszystkie te najważniejsze problemy omawiane były w maju br. na spotkaniu Papieża Benedykta XVI z przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego Metropolitą Cyrylem. Papież i Metropolita podkreślili wtedy bliskość poglądów obydwu Kościołów dotyczących tych tematów oraz chęć wypracowania wspólnego dokumentu, który w pełni wyraziłby pozycję katolicką i prawosławną. Zaakcentowali konieczność wspólnej deklaracji w sprawach bioetyki i połączenia wysiłków dla obrony instytucji rodziny i życia ludzkiego.

Ludzie

Reklama

Kard. Renato Martino, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wezwał wspólnotę międzynarodową do zdecydowanych działań na rzecz zażegnania bliskowschodniego konfliktu. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ostrzegł, że w przypadku politycznej bierności świata konfrontacja może wymknąć się spod kontroli, łącznie z powstaniem ryzyka użycia broni masowej zagłady. Kardynał nie wykluczył, że państwa takie jak Syria czy Iran mogą włączyć się do konfliktu, polaryzując w ten sposób konfrontację ideologiczną i prowokując jeszcze ostrzejszą reakcję ze strony Izraela.

Kard. Renato Martino ma 73 lata. Od 1980 r. pracuje w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Przez 16 lat był przedstawicielem Watykanu przy ONZ. Od prawie czterech lat przewodniczy Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax”.

Kuba

„Na Kubie powoli słabnie prześladowanie Kościoła” - stwierdził kard. Jaime Ortega y Alamino. Arcybiskup Hawany wypowiedział się na łamach amerykańskiego tygodnika katolickiego The Tidings oraz portalu internetowego organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Przypomniał, że, począwszy od lat 80., można było dostrzec ewolucję w postawie rządzących w jego ojczyźnie komunistów wobec Kościoła. Poprawiły się relacje wzajemne i osłabły napięcia. Obecnie nie można tam mówić o ograniczeniach swobody kultu, natomiast nadal nie ma mowy o regularnym dostępie Kościoła do mediów, katechezie szkolnej czy też tworzeniu katolickich placówek edukacyjnych.

Litwa

Prawie 450 osób z Warmii dotarło 15 lipca w 16. pieszej pielgrzymce do Wilna. Pielgrzymi przeszli 330 km. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny i wielkie jest imię Jego”. Opiekę duszpasterską sprawowało siedmiu księży.

USA

Kaplica pw. Świętych Niewiniątek powstała w budynku, który mieścił klinikę aborcyjną w amerykańskim mieście Williamsville koło Buffalo. Obecnie znajduje się tam siedziba rozgłośni radiowej WOLF.
Biskup Buffalo Edward Kmiec przypomina, że pierwsi chrześcijanie zamieniali pogańskie świątynie w chrześcijańskie miejsca kultu. Natomiast Joanne Wright z organizacji Holy Family Communications, zajmującej się rozwojem internetowego radia katolickiego w USA, wyjaśnia, że kaplica ta jest „grobem męczenników” i dlatego została dedykowana pamięci dzieci zabitych podczas aborcji.

Hongkong

Sztukę Przed sklepem jubilera w chińskim wydaniu zaprezentuje wiernym diecezja Hongkongu. Wystawienie na deskach tamtejszego teatru dzieła Karola Wojtyły ma - według pomysłodawców przedsięwzięcia - przyczynić się do podjęcia głębszej refleksji nad rodziną. Spektakl zostanie pokazany w dniach: 27-30 lipca.
W lepszym zrozumieniu niełatwego tekstu Karola Wojtyły ma pomóc Przewodnik do przedstawienia, który przygotowali pracownicy uniwersytetu w Hongkongu.

Tydzień na świecie

Benedykt XVI ogłosił niedzielę 23 lipca specjalnym dniem modlitw i pokuty w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

Trwa ostrzeliwanie Libanu przez Izrael. Z każdym dniem rośnie liczba ofiar, przede wszystkim cywilów. Przeciw akcji Izraela zaprotestowała Stolica Apostolska w oświadczeniu wydanym przez sekretarza stanu kard. Angelo Sodano. Polski rząd ewakuował 18 lipca wszystkich chętnych Polaków z rejonu walk. Podobne akcje organizują inne kraje w tym USA. Swój dom opuścił co szósty Libańczyk.

W Petersburgu zakończył się szczyt grupy G8. W opinii komentatorów, był sukcesem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Przyjęto kilka wspólnych deklaracji, lecz żadna z nich nie miała charakteru przełomowego. Wśród aresztowanych w Petersburgu antyglobalistów znalazł się jeden Polak. Skazano go na dwa dni aresztu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała Koreę Północną do natychmiastowego zakończenia prac nad rakietami bojowymi. Zakazała także wszystkim krajom wchodzącym w skład ONZ współpracy z koreańskim reżimem w tym programie. Rezolucję przyjęto jednogłośnie.

W Indonezję uderzyło 17 lipca tsunami. Tym razem o wiele mniej niszczące niż przed dwoma laty. Dwumetrowe fale, które powstały w wyniku trzęsienia ziemi pod dnem oceanu, pochłonęły ponad 500 ofiar śmiertelnych.

Po 13-dniowej misji 17 lipca powrócił na ziemię amerykański prom kosmiczny Discovery. Mimo obaw, lądowanie odbyło się bezproblemowo. W przygotowaniu są już kolejne misje.

W Iraku 18 lipca spadł polski wojskowy helikopter. Najbardziej prawdopodobną przyczyną był podmuch wiatru. Rannych zostało siedem osób - czterech wojskowych i trzech dziennikarzy.

Niespokojnie jest w Iraku. W wybuchu samochodu pułapki w mieście Kufa śmierć poniosło 40 cywilów. Dwa dni wcześniej w Mahmudii zginęły 42 osoby, a 33 zostały ranne. W różnych miejscach zginęło też trzech amerykańskich żołnierzy.

Prezydent George Bush zapowiedział weto ustawy dopuszczającej finansowanie przez państwo badań nad komórkami macierzystymi. Przeciwko wypowiedział się także amerykański Episkopat w liście do pracujących nad ustawą senatorów.

Łotwa mówi „nie” homoseksualistom. Rada miejska stolicy państwa Rygi odmówiła 19 lipca zgody na organizację parady homoseksualistów. Nie pomogły naciski ze strony kilku polityków europejskich. Łotysze nie ulegli.

Europa przeżywała na początku drugiej połowy lipca fale upałów. Temperatura w centrum kontynentu sięgała 40 ºC. Są pierwsze ofiary śmiertelne. Prasa donosi o siedmiu osobach. Susza dotknęła lasy. Wielkie pożary zanotowano w kilku krajach europejskich: Chorwacji, Niemczech, Hiszpanii i Portugalii.

Trudna sytuacja polityczna trwa nadal na Ukrainie. Powstała większościowa koalicja złożona z sił skupionych wokół promoskiewskiego Wiktora Janukowycza. Oddala się perspektywa wstąpienia Ukrainy do NATO i UE.

Rada miejska Waszyngtonu, stolicy USA, zadecydowała 20 lipca o podjęciu zaostrzonych środków w celu ukrócenia narastającej przestępczości wśród nieletnich. Młodzież poniżej 18. roku życia po godz. 22.00 nie będzie mogła przebywać na ulicach. Zakaz ten dotyczy osób będących pod opieką rodziców, wracających z pracy lub zorganizowanych imprez. Dotychczas młodzieży nie wolno było przebywać na stołecznych ulicach od północy. Nowa regulacja wejdzie w życie na trzymiesięczny okres próbny.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Na mocy chrztu świętego nasze imiona zostały zapisane w niebie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Wtorek, 29 kwietnia. Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: spotkanie odpowiedzialnych za formację stałą kapłanów

2025-04-28 19:20

[ TEMATY ]

spotkanie

formacja kapłanów

formacja stała

BP KEP

W poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się 9. ogólnopolska sesja poświęcona formacji, życiu i posłudze prezbiterów. Przewodniczył jej bp Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce.

Podczas dziewiątego już spotkania osób odpowiedzialnych za formację stałą w diecezjach i zgromadzeniach, jej uczestnicy zastanawiali się nad rolą środowiska posługi i formacji prezbiterów oraz nad sytuacjami, które wymagają podjęcia specjalnych działań, zarówno w formie prewencji, jak i wsparcia w doświadczeniach. Do wybranych zagadnień wprowadzili ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik, którzy również moderowali dyskusję. Dzisiejsza debata podczas sesji o prezbiterach skupiona była wokół dwóch grup tematycznych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję