Joaquin Navarro-Valls
Ostatnie oświadczenie
Reklama
Joaquín Navarro-Valls złożył dymisję ze stanowiska dyrektora Biura Prasowego. W oświadczeniu ogłoszonym 11 lipca br. dotychczasowy rzecznik watykański napisał: „Wdzięczny jestem bardzo Ojcu Świętemu, że zechciał przyjąć wyrażaną przeze mnie wielokrotnie gotowość do odejścia ze stanowiska dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej po tak wielu latach. Mam świadomość, że w tych latach otrzymałem znacznie więcej, niż mogłem dać, a nawet niż jestem w stanie to w tej chwili w pełni pojąć”.
Joaquín Navarro-Valls urodził się 16 listopada 1936 r. w Kartagenie w Hiszpanii. Odbył studia na uniwersytetach w Grenadzie, Navarze i Barcelonie, uzyskując w 1961 r. dyplom w zakresie medycyny i chirurgii, w 1968 r. - z dziennikarstwa i w 1980 r. - w dziedzinie nauk o środkach społecznego przekazu. W latach 1962-64 wykładał nauki medyczne.
W 1964 r. założył w Barcelonie czasopismo Diagonal i był jego wicedyrektorem, później korespondentem zagranicznym pisma Nuestro Tiempo i od 1977 r. - korespondentem madryckiego dziennika ABC we Włoszech i na Bliskim Wschodzie. Był członkiem Rady Zarządzającej Prasy Zagranicznej we Włoszech i przewodniczącym Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech.
Na stanowisko dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej powołał go Papież Jan Paweł II w 1984 r. Był członkiem delegacji watykańskiej na konferencje ONZ w Kairze (1994), Kopenhadze (1995), Pekinie (1995) i Stambule (1996). Od 1996 r. przewodniczy Radzie Administracyjnej Fundacji im. Maruzzy Lefebvre d’Ovidio dla chorych terminalnie. Otrzymał wiele nagród dziennikarskich i państwowych - włoskich, hiszpańskich, austriackich, latynoamerykańskich i innych. Napisał kilka książek, m.in. nt. rodziny i wychowania oraz mediów.
J. Navarro-Valls miał wiele związków z Polską, i to zanim jeszcze zaczął przyjeżdżać, towarzysząc Janowi Pawłowi II w jego podróżach do naszego kraju. Na przykład latem 1980 r. przebywał w Polsce jako korespondent prasy hiszpańskiej w gorących chwilach, gdy trwały strajki na Wybrzeżu i rodziła się „Solidarność”.
O swojej współpracy z Janem Pawłem II Navarro-Valls mówi: „Było to doświadczenie mające swój wymiar historyczny, jednocześnie jednak wciągające bardzo osobiście. Kiedy przyjąłem to stanowisko, myślałem, że będę zajmował je krótko. Dzisiaj zdaję sobie sprawę, jak wiele czasu minęło w jednej chwili”.
O. Federico Lombardi SJ
Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej
Reklama
Papież Benedykt XVI mianował 11 lipca br. włoskiego jezuitę - o. Federico Lombardiego nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pozostanie on jednocześnie dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.
Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej urodził się 29 sierpnia 1942 r. w miejscowości Saluzzo w Piemoncie. Do szkoły chodził w Turynie, tam też ukończył Instytut Społeczny Jezuitów. W 1960 r. wstąpił do nowicjatu prowincji turyńskiej Towarzystwa Jezusowego, a w latach 1962-65 studiował filozofię w Gallarate koło Varese. W latach 1965-69 opiekował się studentami jezuickiego Kolegium Uniwersyteckiego w Turynie i uzyskał dyplom z matematyki na miejscowym uniwersytecie, w latach 1969-73 kształcił się w Wyższej Szkole św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie, rok później rozpoczął pracę w redakcji dwutygodnika jezuickiego Civilta Cattolica, w 1977 r. został jego wicedyrektorem. W latach 1984-90 był przełożonym włoskiej Prowincji Jezuitów. W 1991 r. otrzymał nominację na dyrektora programowego Radia Watykańskiego, który to urząd pełnił do 4 listopada 2005 r. - do czasu gdy został dyrektorem generalnym tej rozgłośni. Jednocześnie od 2001 r. jest dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.
Bliski współpracownik o. Lombardiego - o. Andrzej Koprowski, jezuita, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, mówi, że nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej „jest doskonałym organizatorem i człowiekiem wielkiej pracy. Pracuje tak intensywnie, że nie ma nawet chwili czasu na prywatne hobby. Oprócz tego o. Lombardi znakomicie orientuje się w sprawach mediów, Stolicy Apostolskiej i Kościoła w ogóle. Ma bardzo dobre kontakty w samym Watykanie. Wykazuje dużą otwartość i przyjaźń wobec środowiska dziennikarskiego. Jak każdy jezuita, ma wykształcenie zarówno teologiczne, jak i filozoficzne”. O. Lombardi jest także kapelanem skautów i ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Znany jest też w kręgach rzymskiej inteligencji jako doskonały spowiednik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskupi chorwaccy z wizytą „ad limina”
Reklama
Do wielkodusznego służenia Kościołowi i narodowi, do wytrwałości w modlitwie i żarliwego głoszenia Ewangelii wezwał Benedykt XVI biskupów chorwackich, przebywających w Watykanie w ramach wizyty ad limina. Papież przyjął biskupów najpierw na audiencjach prywatnych, a następnie cały Episkopat z kard. Josipem Bozaniciem na czele - na audiencji ogólnej 6 lipca.
Wyrażając radość ze spotkania w Domu Piotrowym, Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Słusznie jesteście dumni z liczącego 14 wieków dziedzictwa chrześcijańskiego i wiary swego narodu, zarazem jednak zdajecie sobie dobrze sprawę, że opowiedzenie się za Bogiem jest nie tylko owocem przeszłości, ale również osobistym aktem, który zobowiązuje każdą jednostkę przed Bogiem”.
Z uznaniem wyraził się o duszpasterskich inicjatywach i planach biskupów chorwackich, mających na celu ożywienie życia sakramentalnego i zwiększenie osobistego udziału w liturgii. Benedykt XVI pochwalił ich za troskę o podnoszenie jakości katechezy zarówno w szkołach, jak i w parafiach, o rozwijanie pobożności ludowej i tradycji częstych pielgrzymek, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych. Zachęcił biskupów chorwackich do dalszych działań w tym kierunku, zapewniając ich jednocześnie o poparciu Stolicy Apostolskiej w tym względzie. Przypomniał o wielowiekowych więzach łączących Chorwację i Stolicę Świętą i życzył dalszego ich umacniania i rozwijania.
Nawiązując do wyzwań stojących obecnie przed Kościołem, takich jak sekularyzacja i relatywizm, Papież podkreślił, że można się temu przeciwstawić, głosząc niezmordowanie wartości ewangeliczne. „Idąc za przykładem życia i nauczania wielkich postaci Kościoła chorwackiego, szczególnie bł. Alojzija Stepinaca, biskupa i męczennika, nie bójcie się ukazywać tego, czego uczą Ewangelie, i ostrzegać przed tym, co jest temu przeciwne” - apelował Ojciec Święty. Podkreślił zwłaszcza troskę o rodziny wielodzietne, o ubogich, bezrobotnych, chorych i potrzebujących. Zwrócił uwagę, że Chorwacja ciągle jeszcze odczuwa skutki niedawnej wojny, przejawiające się nie tylko w gospodarce, ale także w duszach ludzi. Papież wezwał biskupów, aby byli orędownikami pojednania i pokojowego współżycia wszystkich obywateli oraz wzajemnego przebaczenia.
Kard. Grocholewski członkiem Trybunału Sygnatury Apostolskiej
Benedykt XVI mianował trzech nowych członków Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Jednym z nich został Polak, kard. Zenon Grocholewski, kierujący Kongregacją Wychowania Katolickiego. Pozostali to: arcybiskup Saint Louis w USA Leo Burke i arcybiskup Barcelony Lluís Martínez Sistach.
Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej jest kościelną instancją odwoławczą i administracyjną, nadzorującą także działanie sądów kościelnych niższego rzędu.
Kondolencje dla rodzin ofiar katastrofy lotniczej w Irkucku
O swej duchowej łączności z rodzinami ofiar wielkiej katastrofy lotniczej pod Irkuckiem zapewnił Benedykt XVI. W telegramie przesłanym „kompetentnym władzom cywilnym i religijnym” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano napisał w imieniu Papieża, że jest on „głęboko zasmucony z powodu poważnego wypadku lotniczego”, w którym zginęły liczne osoby, w tym wiele dzieci.
Kardynał zapewnił, że Ojciec Święty modli się gorąco do Pana Życia o wieczny odpoczynek dla tych, którzy zginęli, oraz o pociechę z nieba dla tych, którzy stracili swych najbliższych. Jednocześnie życzy jak najszybszego zaleczenia ran wywołanych tym dramatycznym wypadkiem, składa kondolencje rodzicom zmarłych dzieci i na znak swego udziału w ich bólu przyzywa na nich pocieszycielskiego błogosławieństwa Bożego.
Do katastrofy doszło 9 lipca ok. godz. 8 nad ranem (czasu miejscowego) w Irkucku. Samolot airbus A-310 rosyjskich linii „Sibir”, lecący z Moskwy z ponad 200 osobami na pokładzie, musiał lądować w deszczu i mgle, zjechał z pasa lotniskowego, uderzył w betonowe zapory i zapalił się. Jego przednia część została całkowicie zniszczona.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.