Począwszy od 29 sierpnia Łowicki Ośrodek Kultury ma nową siedzibę. Mieści się teraz w pochodzącym z 1899 r. budynku przy ulicy Podrzecznej. Uroczyste oddanie budynku na potrzeby ŁOK-u i jego poświęcenie odbyło się podczas sesji Rady Miasta Łowicza. Uczestniczył w niej biskup łowicki Alojzy Orszulik, któremu towarzyszył ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej. Przybyli także: starosta łowicki Cezary Dzierżek, burmistrz miasta Ryszard Budzałek, radni miejscy, pracownicy Urzędu Miasta i Łowickiego Ośrodka Kultury, dyrektorzy szkół i jednostek budżetowych. Firmę wykonującą remont reprezentował m.in. dyrektor "ELEX-BUDU" Ryszard Korzenowski. Przybyła projektantka wnętrz Małgorzata Rejent.
Budynek przy ulicy Podrzecznej ma długą historię, przez lata był wykorzystywany na potrzeby różnych instytucji i akcji kulturalnych. Mieścił się tutaj teatr, kino, Klub Garnizonowy itd. Decyzję o ponownym przekazaniu go na potrzeby ŁOK-u Urząd Miasta podjął w 2000 r., wtedy sporządzono dokumentację techniczną i uzyskano pozwolenie na budowę. W lipcu 2001 r. przetarg na wykonawcę remontu kapitalnego wygrała firma "ELEX-BUD" z Głowna. W trakcie remontu kilkakrotnie okazywało się, że należy zwiększyć zakres prac, ale ostatecznie został on zakończony 15 czerwca 2002 r.
Dyrektor ŁOK-u Maciej Malangiewicz tak powiedział Niedzieli Łowickiej: "Jestem bardzo zadowolony z nowej siedziby. Obiekt jest bardzo funkcjonalny i przestronny. Będziemy tu mogli organizować szereg imprez i to jednocześnie! Mamy tu piękną salę taneczną, salę widowiskową na 200 osób, salę audiowizualną, pracownię plastyczną, fotograficzną, salę komputerową, dziedziniec dla występów teatrów plenerowych. Od 1 października ruszy klubokawiarnia".
Oferta Łowickiego Ośrodka Kultury jest szeroka. Obejmuje kilka sekcji i kół zainteresowań. Działa tu słynny Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Koderki", Klub Fotograficzny dla Młodzieży i Dorosłych, sekcja plastyczna (wszystkie grupy wiekowe). W ŁOK-u można się uczyć tańca towarzyskiego, uczęszczać na spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Przy ŁOK-u działa aż sześć zespołów rockowych!
Warto także podkreślić, iż w nowo wyremontowanym budynku przy ulicy Podrzecznej mieścić się będzie także siedziba USC, Społeczne Ognisko Muzyczne, filia Biblioteki Miejskiej, Łowickie Towarzystwo Muzyczne, Łowickie Stowarzyszenie Rozwoju, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Łowicz. Jak dotąd jeszcze trzy pomieszczenia stoją puste i czekają na wynajęcie ich od ŁOK-u.
Otwarcia Sesji Rady Miasta dokonał Zdzisław Mazurkiewicz - wiceprzewodniczący RM, po nim głos zabrał burmistrz Ryszard Budzałek.
Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali wspólnie Biskup Łowicki, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Górski, Burmistrz Miasta Łowicza, dyrektor "ELEX-BUDU" Ryszard Korzenowski oraz dyrektor ŁOK-u Maciej Malangiewicz. Burmistrz Budzałek poprosił następnie bp. Orszulika o poświęcenie obiektu.
Zwracając się do obecnych na uroczystości Ksiądz Biskup wspomniał niedawną Biesiadę "Między Nami Słowianami" i powiedział: "Byłem pod wrażeniem, z jaką delikatnością i kulturą można się bawić! Życzyłbym sobie, żeby budowniczy i ludzie korzystający z oferty Łowickiego Ośrodka Kultury mogli stąd wychodzić bogatsi i lepsi, żeby budowali dobro i piękno naszego miasta.
Ksiądz Biskup życzył całemu Łowickiemu Ośrodkowi Kultury, aby dzieci i młodzież jak najliczniej korzystały z jego oferty, uczęszczały do biblioteki i rozwijały swe talenty. Wezwał wszystkich, zwłaszcza dorosłych, aby reagowali na rozpowszechnianie się kultury barbarzyńskiej i rozwijali kulturę chrześcijańską, do czego są powołani przez chrzest.
Po poświęceniu budynku bp Alojzy Orszulik udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa i życzył radnym owocnych obrad. A na zakończenie uroczystości otwarcia i poświęcenia nowej siedziby Łowickiego Ośrodka Kultury wystąpili mali tancerze i śpiewacy z "Koderek" z bardzo wdzięczną częścią artystyczną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu