Co to znaczy „być w Kościele”? Z czym wiąże się trwanie we wspólnocie Ciała Chrystusa? - zastanawia się nad tym redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś w swojej najnowszej książce zatytułowanej Być w Kościele - to zobowiązuje. To trzecia część zamyśleń nad obecnością Kościoła w świecie i sprawami, obok których nie można przejść obojętnie. Niniejszy tom stanowią wybrane komentarze wygłaszane w ramach Wypowiedzi dnia w diecezjalnym Radiu Fiat, Radiu Jasna Góra i w studiu radiowym Niedzieli w latach 2000-2005. Jest to więc swego rodzaju kronika początku XXI wieku, pisana przez bacznego obserwatora; to zatrzymane w biegu reakcje na istotne wydarzenia w Polsce i na świecie.
Książka składa się z pięciu rozdziałów, w których Autor odnosi się kolejno do wartości pokoju zakorzenionego w Bogu i do problemu jego braku, do Polski z jej trudną historią i współczesnością, do potrzeby obecności ludzi sumienia, którzy potrafią pogodzić wiarę z życiem prywatnym i politycznym. Przedstawia również swój punkt widzenia na obecność Polski w Unii Europejskiej i na same struktury unijne. Ostatni rozdział, zapewne najbliższy sercu Autora, pt. Media w służbie dobra publicznego, przedstawia sytuację w mediach na progu XXI wieku, poddając ją jednocześnie surowej ocenie. Słowem wstępnym opatrzył książkę kard. Stanisław Dziwisz.
Odpowiedzią na pytanie postawione na początku niech będą słowa zaczerpnięte z jednego z komentarzy: „Trzeba nam nieustannie zabiegać o czystość naszych intencji, uczciwość i prawość, a naszym cicerone jest właśnie sumienie. Obowiązuje ono każdego człowieka w każdej dziedzinie życia (...). Stąd wielki apel o stałą formację sumienia, czyli o wychowanie człowieka do wolności i odpowiedzialności”.
Książkę można zamawiać pod adresem: Redakcja „Niedzieli”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
Pomóż w rozwoju naszego portalu