Reklama

Z Watykanu

Nowością papieskiej pielgrzymki jest fakt, że po raz pierwszy będzie ona transmitowana w całości przez TVP, która uzyskała prawo wstępu wszędzie tam, gdzie zostaną wpuszczone kamery Telewizji Watykańskiej. Dziennikarze zostali o tym poinformowani w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie, gdzie 10 marca br. odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli rządu i Episkopatu oraz prezesów KAI i PAP, poświęcona wizycie Benedykta XVI w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 marca 2006

Konsystorz

Biuro papieskiego ceremoniarza ogłosiło program najbliższego konsystorza, zwołanego przez Benedykta XVI w związku z nominacją piętnastu nowych kardynałów. Konsystorz odbędzie się w piątek 24 marca o godz. 10.30 w Auli Pawła VI. Papież wręczy tam każdemu nowemu członkowi Kolegium Kardynalskiego czerwony biret.
W godzinach 16.30-18.30 kardynałowie przyjmować będą tzw. wizyty kurtuazyjne w kilkunastu salach Pałacu Apostolskiego.
W sobotę 25 marca o godz. 10.30 Benedykt XVI odprawi z nowymi kardynałami Mszę św. w Bazylice Watykańskiej. Przy tej okazji przekaże im pierścienie kardynalskie.
Ogłaszając 22 lutego zwołanie konsystorza i nazwiska nowych kardynałów, Papież zapowiedział, że dzień wcześniej, tj. 23 marca, spotka się z wszystkimi członkami Kolegium Kardynalskiego.

Modlitwa „Anioł Pański”

Wielki post - rewizja życia

Reklama

5 marca rozważania przed modlitwą Papież poświęcił znaczeniu Wielkiego Postu, który „jest czasem sprzyjającym uważnej rewizji życia w skupieniu, modlitwie i pokucie”.
Papież przypomniał, że Wielki Post pobudza chrześcijan do zaangażowania się na drodze przygotowań do Wielkanocy, i nawiązał do Ewangelii o Chrystusie, który wycofał się na czterdzieści dni na pustynię Judy, gdzie przezwyciężył kuszenie szatana. „Idąc za swym Nauczycielem i Panem, chrześcijanie także udają się duchowo na wielkopostną pustynię, aby wraz z Nim podjąć «walkę z duchem złego» - powiedział Papież. Zwrócił również uwagę, że „obraz pustyni jest bardzo wymowną przenośnią ludzkiej kondycji”, i nawiązał do historii narodu Izraela, który wyszedłszy z Egiptu, pielgrzymował przez pustynię Synaj przez czterdzieści lat, zanim dotarł do ziemi obiecanej.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież przypomniał o maryjnym czuwaniu, zaplanowanym na sobotę 11 marca w Auli Pawła VI w Watykanie, zorganizowanym przez młodzież akademicką Rzymu. „Dzięki mostom radiowo-telewizyjnym wezmą w nim udział także liczni studenci z innych krajów Europy i Afryki. Będzie to stosowna okazja, ażeby prosić Najświętszą Pannę o to, aby Ewangelia otworzyła nowe drogi współpracy między narodami Europy i Afryki. Drodzy Młodzi, czekam na Wasze liczne przybycie!” - zaprosił studentów Papież.
Pozdrawiając włoskich pielgrzymów, Papież w sposób szczególny odniósł się do uczestników i organizatorów historycznego pochodu „Ziemia św. Benedykta” z diecezji Monte Cassino.
Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Oczekując majowej podróży do Waszej Ojczyzny i miejsc bliskich wielkiemu i umiłowanemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zachęcam Was do przeżywania Wielkiego Postu jako czasu przygotowań do Wielkanocy i naszego spotkania. Niech Bóg Wam błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakończyły się rekolekcje w watykanie

Reklama

W dniach 5-11 marca w Watykanie miały miejsce doroczne rekolekcje dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Poprowadził je emerytowany patriarcha Wenecji kard. Marco Cé, a ich temat brzmiał: Wędrując wraz z Jezusem ku Wielkanocy, prowadzeni przez ewangelistę Marka.
Rekolekcje rozpoczęły się w kaplicy Redemptoris Mater Nieszporami eucharystycznymi, połączonymi z adoracją i pierwszym rozważaniem. Jak poinformowało Watykańskie Biuro Prasowe, każdy dzień wielkopostnego skupienia miał podobny plan: 9.00 - Jutrznia i pierwsze rozmyślanie; 10.15 - brewiarzowa modlitwa przedpołudniowa i rozmyślanie; 17.00 - rozmyślanie; 17.45 - Nieszpory, adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W czasie trwania rekolekcji zostały zawieszone wszystkie audiencje, łącznie ze środową audiencją ogólną (8 marca).
Według relacji Radia Watykańskiego, kard. Cé mówił o potrzebie udzielenia szczerej odpowiedzi na „niepokój serca” tysięcy ludzi, którzy spoglądali na Kościół w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II, oraz młodzieży przybyłej w ubiegłym roku do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży. „Te rekolekcje - powiedział kaznodzieja - powinny stać się aktem miłości do Kościoła i do licznych braci podążających innymi drogami, których Jezus także chce zbawić”.
Nawiązując do wydarzeń sprzed roku, kard. Cé stwierdził, że tłumy, jakie zgromadził pogrzeb Jana Pawła II i wybór jego następcy, były świadectwem „niepokoju serc, który nie mija, dopóki nie spotka się Boga”.

Bp Piotr Libera - przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Papieskiej Wizyty:

Wiem, że Papieżowi bardzo zależy na tej pielgrzymce. Benedykt XVI traktuje ją jako pierwszą podróż zagraniczną. Podróż chcianą i od dawna planowaną. Był już wprawdzie na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, ale tamtą wizytę uznał za wypełnienie duchowego testamentu Jana Pawła II. Tym bardziej więc pielgrzymka Ojca Świętego jest dla nas zobowiązująca. Z pewnością będzie też miała wielkie znaczenie historyczne, również z uwagi na pobyt Benedykta XVI w Oświęcimiu.
W kwietniu po raz drugi do Polski przybędzie delegacja watykańska. Zostanie przeprowadzona wizja lokalna miejsc, które odwiedzi Papież. Wtedy też zostanie ogłoszony oficjalny program pielgrzymki.

(mk)

„Trwajcie mocni w wierze” - Benedykt XVI w Polsce

Ogromne zainteresowanie pielgrzymką

Reklama

Podział zadań
Nowością w czasie tej pielgrzymki będzie też konieczność tłumaczenia wystąpień podczas uroczystości, do tej pory bowiem wszystkie przemówienia Papieża i wszystkie celebry odbywały się po polsku. Będą też telebimy. - Mają one znacznie ułatwić udział we Mszach św. i spotkaniach z Papieżem, zwłaszcza w takich miejscach, jak Warszawa, gdzie większość sektorów będzie w Ogrodzie Saskim - tłumaczy ks. Jan Drob, ekonom Konferencji Episkopatu. Pielgrzymce w całej Polsce będzie też towarzyszyć kampania billboardowa.
Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział, że zadaniem państwa jest przede wszystkim przyjęcie roli „cichego obecnego”, umożliwiającego wszystkim przeżycie tej pielgrzymki, a dziennikarzom - jej właściwą obsługę. Obiecał, że rząd postara się należycie wywiązać z tego zadania. Przypomniał, że cały czas pracuje rządowy zespół ds. pielgrzymki z wicepremierem Ludwikiem Dornem na czele. Intensywne prace podjęła też strona kościelna. Kieruje nimi bp Piotr Libera. Centrum Prasowe Wizyty Apostolskiej Jego Świątobliwości Benedykta XVI w Polsce organizowane jest wspólnie przez Katolicką Agencję Informacyjną i Polską Agencję Prasową. Obowiązki stron określa umowa między Kancelarią Premiera RP a PAP i KAI. We współpracy z PAP Katolicka Agencja Informacyjna odpowiedzialna jest też za oficjalną stronę Wizyty Apostolskiej w Internecie oraz za przygotowanie informatora dla akredytowanych dziennikarzy w języku polskim i angielskim.

Bezpośrednie transmisje w Radiu i TVP
Jak poinformował red. Marcin Przeciszewski, po raz pierwszy TVP została zrównana z Telewizją Watykańską. Otrzymała bowiem zgodę na wejście wszędzie tam, gdzie ma prawo wejść Telewizja Watykańska.
O zasadach transmisji wizyty papieskiej przez media publiczne mówił prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski i dyr. TVP Andrzej Jeziorek. Polskie Radio w Programie I przeprowadzi bezpośrednie transmisje ze wszystkich głównych uroczystości pielgrzymki. Pielgrzymce zostanie podporządkowana cała ramówka, od Sygnałów dnia począwszy. Trzy pozostałe programy PR także będą relacjonować pielgrzymkę. Program II wydobędzie kulturowo-moralny aspekt tej wizyty, młodzieżowe Radio Bis skoncentruje się na spotkaniu Papieża z młodzieżą, Radio Polonia natomiast w siedmiu językach będzie relacjonować przebieg każdej uroczystości.
- Swoistym wstępem budującym atmosferę wizyty Benedykta XVI w Polsce będą audycje poświęcone Janowi Pawłowi II, emitowane od 1. rocznicy śmierci Papieża Polaka. Polskie Radio wyda z tej okazji płytę Psałterz polski - z osobistymi wypowiedziami Jana Pawła II, dołączone do niej będą przejmujące modlitwy Jana Pawła II. W kwietniu i na początku maja natomiast Radio przybliży osobę i nauczanie Benedykta XVI. - Chcemy naprawdę dobrze przygotować słuchaczy do tej pielgrzymki - mówił A. Siezieniewski.
Telewizja Polska w Programie III transmitować będzie całość papieskiej wizyty. Widzowie będą również mogli śledzić relacje naprzemiennie w Programach I i II.

W internecie: www.b16.pl
Została już uruchomiona specjalna strona internetowa: www.b16.pl - profesjonalny serwis poświęcony majowej wizycie Benedykta XVI w Polsce. Serwis będzie pełnił podwójną funkcję: podstawowego źródła informacji na temat wszystkich szczegółów planowanej pielgrzymki i „wirtualnego biura prasowego”, przez które możliwa będzie akredytacja on-line. Serwis powstaje w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Na stronach znajdą się informacje o przygotowaniach do pielgrzymki, miejscach, które odwiedzi Benedykt XVI, będzie kronika wcześniejszych wizyt kard. Josepha Ratzingera w naszym kraju, ciekawostki z życia Papieża, dokumenty papieskie i słowa Ojca Świętego kierowane do Polaków. Będą też reportaże z miejsc, które odwiedzi Papież, oraz analizy publicystów i komentatorów na temat wizyty Benedykta XVI.
Zainteresowanie papieską pielgrzymką już w tej chwili jest ogromne. Szef Biura Prasowego Pielgrzymki codziennie odbiera mnóstwo telefonów od dziennikarzy z całego świata.
Dokładny program pielgrzymki zostanie ogłoszony za miesiąc.

(mk)

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Ci, którzy pragną „opiłować” Kościół, doprowadzają do kolejnego podziału w społeczeństwie

2024-11-12 07:14

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Archidiecezja Wrocławska

W Święto Niepodległości abp Józef Kupny odprawił w archikatedrze wrocławskiej Mszę świętą w intencji ojczyzny. - Trzeba to wyraźnie powiedzieć: ci, którzy pragną „opiłować” Kościół, którzy z nim walczą, jak z wrogiem, chcą go ograniczać, nie służą sprawie jedności narodu, ale doprowadzają do kolejnego podziału w społeczeństwie - oświadczył metropolita wrocławski.

W homilii abp Kupny przypomniał, że kiedy nasza ojczyzna stała się wolna i niepodległa po latach zaborów spełniły się marzenia wielu pokoleń Polaków. Przypomniał, że także dzięki pracy Kościoła przez wszystkie lata niewoli myśl o niepodległości żyła w sercach Polaków. Wspomniał m.in. postacie św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego oraz błogosławionej siostry Marceliny Darowskiej - jako przykłady wielu spośród tych, którzy pracowali nad religijnym i moralnym odrodzeniem narodu.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły czasu z kościoła „Klarysek”

2024-11-12 19:58

[ TEMATY ]

Kościół

świątynia

list

Bydgoszcz

pl.wikipedia.org

„Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke” - napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku.

„W trakcie rozwiązania Towarzystwa Upiększenia w 1897 roku z masy upadłościowej przekazano 2 000 marek Radzie Miejskiej na cel odbudowy wieży” - czytamy dalej. Tłumaczenia całości dokonał prof. dr hab. Albert Kotowski.
CZYTAJ DALEJ

W niedzielę Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

2024-11-13 11:35

[ TEMATY ]

MIVA Polska

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców

Adobe Stock

Wypadek drogowy

Wypadek drogowy

W niedzielę 17 listopada obchodzony będzie Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. - W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach - podkreśla ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Co roku na drogach świata ginie ponad 1,4 mln osób, a wielokrotnie więcej odnosi rany. Wielu pozostaje na trwale osobami z niepełnosprawnością. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętnie codziennie ginie blisko 4000 osób na drogach świata, ogromny procent wśród nich to ludzie młodzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję