Kościelne dzwony, będące - jak mówią ludwisarze - głosem Boga, w ciągu wieków wtopiły się w polski krajobraz. Najstarszy jasnogórski dzwon „Jezus Maryja” przez 446 lat swoim czystym i donośnym głosem wzywał na modlitwę, oznajmiając wszem, że tu zawsze czeka Matka. W 1912 r. Jasna Góra otrzymała dwa nowe dzwony - „Maryja” i „Paweł”, które razem stworzyły wspaniałą harmonię dźwięków. Gdy podczas Apelu Jasnogórskiego 29 listopada 1990 r. dzwon „Jezus Maryja” pękł, ówczesny przeor - o. Izydor Matuszewski zauważył: „Pęknięcie dzwonu to dla niego śmierć, ale pęknięcie takiego dzwonu to także refleksja dla Ojczyzny”.
Podczas I pielgrzymki pocztowców na Jasną Górę w 1999 r. stutysięczna rzesza pracowników Poczty Polskiej z darów serca w postaci indywidualnych składek ufundowała replikę dzwonu, który po odlaniu przez Pracownię Felczyńskich w Przemyślu umieszczono na prowizorycznym postumencie na Szczycie Jasnogórskim. Odtąd dzwon, opatrzony symbolami Poczty Polskiej, znowu zwołuje ludzi do Matki, głosząc chwałę Bogu, a jednocześnie przypominając, że poprzez charakter swej pracy pocztowcy również łączą ludzi.
Od chwili poświęcenia nowego dzwonu w czerwcu 2001 r. trwały prace związane z opracowaniem dokumentacji i lokalizacją dzwonnicy. Wykonanie jej projektu powierzono krakowskim architektom Witoldowi Kacińskiemu i Tomaszowi Kocembie.
11 czerwca, podczas tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę, polscy pocztowcy, składając jak co roku, hołd Maryi, podjęli starania sfinansowania budowy nowej dzwonnicy. Także Poczta Polska jako instytucja podczas tegorocznej pielgrzymki ofiarowała określoną kwotę pieniężną, włączając się w to szczytne dzieło. Jak powiedział inicjator całego przedsięwzięcia - dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Częstochowie Józef Błaszczeć, marzeniem pocztowców jest, aby ufundowanej dzwonnicy nadać imię Jana Pawła II, Papieża Polaka, który na Watykanie do końca wsłuchiwał się w bicie serc Polaków pod sercem Maryi.
Warto dodać, że Rejonowy Urząd Poczty w Częstochowie, pragnąc uczcić imię i zachować w pamięci klimat sześciu wizyt Jana Pawła II w Częstochowie, wydał w roku bieżącym serię kartek korespondencyjnych upamiętniających Jego kolejne pielgrzymki na Jasną Górę. To szczególne wydawnictwo o charakterze pamiętnikarskim i kolekcjonerskim można jeszcze nabyć w urzędach pocztowych na terenie Częstochowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu