Reklama

Fragment listu pasterskiego Biskupa Rzeszowskiego po zakończeniu peregrynacji

Niedziela rzeszowska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani

Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry!

"Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy" - mówi psalmista, dlatego za św. Pawłem wołamy: Królowi wieków niech będzie cześć i chwała, uwielbiając Go za doniosłe wydarzenia, jakie były naszym udziałem w ostatnich dniach.

W sobotę 24 sierpnia br. zakończyliśmy w naszej diecezji peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. W dziękczynnym " Te Deum" uczestniczył z nami Episkopat Polski, reprezentowany przez 42 biskupów, z Księdzem Prymasem i Kardynałem Krakowskim oraz Nuncjuszem Apostolskim w Polsce.

Uczestniczyło ponad 400 kapłanów koncelebrujących, zaś ponad 100 kapłanów rozdzielało Komunię św. Dziękujemy Panu Bogu za piękną pogodę oraz za wspaniały udział Diecezjan w tej uroczystości.

Dziękujemy Matce Najświętszej za peregrynację w parafiach naszej diecezji, były to wielkie rekolekcje dla nas wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej

Reklama

Peregrynacja Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Obrazu w 226 wspólnotach parafialnych to wspaniałe przeżycie, poprzedzone przygotowaniami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Przygotowania zewnętrzne w każdej parafii związane były często z pracami w świątyniach, z porządkowaniem otoczenia, a w niektórych parafiach z oddaniem nowej świątyni czy polichromii. W czasie peregrynacji z wielką estetyką i wyczuciem piękna zdobiono świątynie, dekorowano domy, trasy przejazdu, budowano bramy. Wszystko dla Matki Najświętszej.

W przygotowaniach wewnętrznych brali udział rekolekcjoniści, a kapłani służyli spowiedzią świętą, bardzo licznie przystępującym wiernym.

Dary duchowe, składane w parafiach z okazji nawiedzenia, ukazują, jak wiele starań podejmowano i jak bogate przeżycia stały się udziałem bardzo wielu osób. Oby owoce nawiedzenia stały się trwałe i znalazły wyraz we wspaniałej pobożności maryjnej. Przejawem tej pobożności niech będzie odmawianie modlitwy Anioł Pański z dzwonieniem w kościele (rano, w południe i wieczorem), śpiew Godzinek do Matki Bożej w świątyniach w niedziele i święta, Różaniec przed Sumą, co jest już praktykowane w wielu parafiach. Pielęgnujmy także rozwój róż różańcowych, zarówno dorosłych, młodzieżowych, jak i dziecięcych. Bierzmy udział w Apelu Jasnogórskim, dzięki łączności przez katolickie radio. Dbajmy o zdobienie obrazów i kapliczek maryjnych. Nade wszystko owocem nawiedzenia niech będzie większa wrażliwość na ubogich i cierpiących, przyjaźń z Chrystusem na co dzień, jak nam przypomniał Ojciec Święty, poprzez zawierzenie świata Miłosiernemu Bogu. Wyrazem naszego miłosierdzia i jedności z cierpiącymi niech będzie dzisiejsza zbiórka do puszek na rzecz powodzian w krajach sąsiedzkich.

Dziękuję osobom chorym i cierpiącym za ich wkład w przygotowanie do przyjęcia Matki Bożej. Chórom, scholom, Liturgicznej Służbie Ołtarza, orkiestrom oraz zespołom parafialnym serdecznie dziękuję.

Dziękuję Drogim Strażakom, którzy w parafiach i na trasie zdumiewali swoją pomocą, obecnością i przykładem. Dziękuję Policjantom za towarzyszenie Nawiedzeniu. Dla wiernych był to zawsze miły akcent w peregrynacji.

Dziękuję także Wojsku i Orkiestrze wojskowej. Obecność Wojska na uroczystościach kościelnych i państwowych zawsze budzi nadzieję.

Wyrażam wdzięczność Nauczycielom i Samorządom za udział oraz za współpracę.

Nade wszystko jednak słowa wdzięczności składam Drogim Braciom Kapłanom, którzy z entuzjazmem prowadzili przygotowania i troszczyli się o jak najpiękniejszy udział wiernych.

Na ręce Księdza Biskupa Edwarda składam podziękowanie Komitetowi Peregrynacyjnemu za przygotowanie programu peregrynacji Matki Bożej, rozpoczętej w Gorlicach i zakończonej w katedrze rzeszowskiej. Dziękuję katolickiemu Radiu VIA, tygodnikom katolickim "Niedziela" i "Źródło" za informowanie o przebiegu nawiedzenia w naszej diecezji.

(...)

Jubileusz 100-lecia Księży Saletynów

W bieżącym roku Księża Saletyni świętują 100-lecie obecności na polskiej ziemi. Włączamy się wszyscy w dziękczynienie, którego punkt kulminacyjny będzie miał miejsce 15 września w Dębowcu. Na terenie naszej diecezji znajduje się w Dębowcu centrum kultu Matki Bożej Saletyńskiej. Tutaj przybywają pielgrzymki z wielu miejscowości, aby oddać cześć Matce Bożej i u Niej szukać pomocy.

Księża Saletyni prowadzą także duszpasterstwo w sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance oraz Rzeszowie. Prowadzą rekolekcje w parafiach, pracują na misjach w wielu krajach. Dziękujemy im za przykład dobrej współpracy z kapłanami diecezji rzeszowskiej i życzymy wielu powołań oraz opieki Matki Bożej Saletyńskiej, której orędzie niech nadal prowadzi do nawrócenia świata.

Nowy rok szkolny i katechetyczny

Skończyły się wakacje, rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny.

Dziękuję nauczycielom, katechetom, wychowawcom, kapłanom i alumnom za troskę o dzieci i młodzież podczas wakacji, za opiekę i udział w rekolekcjach wakacyjnych - oazowych RAMA, KSM-u, Kręgach Rodzin, harcerstwa, ministrantów i lektorów, a nade wszystko w turnusach Caritas w ośrodku w Myczkowcach. Dziękujemy także za udział i owoce 25. Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej.

W nowym roku szkolnym serdecznie życzę Wam, Drodzy nauczyciele, wychowawcy i katecheci opieki Królowej Polski we współpracy z rodzicami w dziele wychowania. Uczmy młodych miłości Chrystusa przez naśladowanie świętych polskich patronów, którzy są wspaniałymi wzorami w dziele miłości Boga i w służbie dla Ojczyzny. Podczas kolejnej Pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował 4 Polaków, a wśród nich ks. Jana Balickiego, naszego Rodaka z Rzeszowa. Bł. Jan Balicki to wspaniały wzór kapłana miłosiernego i życzliwego dla wszystkich, a zwłaszcza zagubionych.

Drogiej Młodzieży i Dzieciom serdecznie życzę otwartego serca na głos Jezusa Dobrego Nauczyciela oraz wielkiej gotowości i otwartości w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu charakteru pod kierunkiem rodziców, nauczycieli i katechetów.

Umocnieni słowem Ojca Świętego i zawierzeniem Miłosierdziu Bożemu, ochoczo podejmijmy kontynuację prac I Synodu Diecezji Rzeszowskiej i życzmy sobie radosnego dawania świadectwa w podążaniu za Chrystusem - Drogą, Prawdą i Życiem.

Z serdecznym błogosławieństwem

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby bliźnich i wielkiej ofiarności!

2024-11-08 07:52

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

João Zeferino da Costa/ en.wikipedia.org

Ważne jest, by chcieć i umieć dzielić się z innymi. Trzeba to robić mądrze, w taki, sposób, jak jest to możliwe, na ile mnie stać. Jezus nie żąda, bym oddał wszystko, co posiadam. On chce natomiast, bym dał drugiemu to, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej, co jest mu niezbędne do życia. Muszę zatem prosić Pana o dobre oczy i wrażliwe serce, by patrzeć na innych, widzieć ich potrzeby i wychodzić naprzeciw.

Jezus, nauczając rzesze, mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».
CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Św. Leon Wielki, Doktor jedności Kościoła i jałmużny

Papież Leon I Wielki_mal. Herrera Mozo_public domain

Św. Leon Wielki

Św. Leon Wielki

„Doktor jedności Kościoła” i „Doktor jałmużny”, pierwszy papież pochowany w Bazylice św. Piotra i pierwszy, któremu potomność nadała przydomek „Wielki” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 10 listopada wspominamy św. Leona Wielkiego (ok. 400 - 461), papieża i Doktora Kościoła, którym w 1754 r. ogłosił go Benedykt XIV. Jego relikwie znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jest patronem muzyków i śpiewaków.

Mimo że był jedną z najbardziej znaczących postaci starożytnego Kościoła, o jego wczesnych latach wiemy niewiele. Wywodził się prawdopodobnie z jakiegoś możnego rodu, bo udało mu się zdobyć dobre wykształcenie. Szybko też stał się w Rzymie postacią znaną. Wyróżniając się erudycją i zdolnościami dyplomatycznymi odbył z polecania papieży wiele ważnych misji. Oprócz wybitnych przymiotów umysłu, posiadał także wiele cnót: św. Jan Kasjan nie zawahał się go więc nazwać „ozdobą Kościoła rzymskiego”. Wybrany na papieża (440 r.), dał się poznać nie tylko jako gorliwy obrońca wiary, ale także jako nieustraszony obrońca swego ludu (w roku 452 uchronił Rzym od najazdu Hunów). Do naszych czasów, poza sławą, zachowało się też 170 jego listów i 97 kazań, wygłoszonych podczas różnych świąt i uroczystości. Wśród nich również to najsłynniejsze, na dzień Bożego Narodzenia, wspaniały tekst o godności chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent wręczył awanse generalskie oficerom wojska, straży pożarnej i policji

W przeddzień Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie dwunastu oficerom Wojska Polskiego. Prezydent wręczył też awanse generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz trzem oficerom policji.

Na stopień generała broni mianowany został Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. dyw. Dariusz Parylak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję