III Europejski Dzień Studentów
Reklama
5 marca br. wieczorna modlitwa różańcowa studentów uczelni rzymskich i europejskich z okazji III Europejskiego Dnia Studentów odbyła się w duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, przebywającym w rzymskiej Poliklinice Gemellego. Była ona szczególnym etapem duchowego przygotowania na spotkanie w Kolonii.
W dniu tym Aulę Pawła VI wypełniła wielka rzesza studentów. Dzięki specjalnym połączeniom satelitarnym w tym niezwykłym modlitewnym spotkaniu mogli wziąć udział młodzi z Berlina w Niemczech, Bukaresztu w Rumunii, Kijowa na Ukrainie, Lizbony w Portugalii, z Londynu w Wielkiej Brytanii, Madrytu z Hiszpanii, Tirany w Albanii, z Zagrzebia w Chorwacji oraz Bari we Włoszech. Czuwaniu modlitewnemu towarzyszyła idea: Poszukiwanie intelektualne drogą ku spotkaniu Chrystusa. Spotkanie, któremu w imieniu Papieża przewodniczył kard. Camillo Ruini, wikariusz Ojca Świętego na diecezję rzymską, rozpoczęło się od uroczystego wniesienia krzyża. Następnie przedstawicielom studentów została wręczona encyklika Jana Pawła II: Fides et ratio, a młodzi zwrócili się do Ojca Świętego ze słowami serdecznego pozdrowienia. W modlitwie różańcowej, prowadzonej później drogą satelitarną przez przedstawicieli miast europejskich, rozważano kolejno tajemnice: adoracja Jezusa przez Mędrców ze Wschodu, obecność Jezusa wśród uczonych w świątyni, spotkanie Jezusa z Nikodemem pod osłoną nocy, spotkanie Jezusa z bogatym młodzieńcem, spotkanie Jezusa z uczniami w Emaus i łamanie chleba. Po modlitwie różańcowej abp Leonardo Sandri z Sekretariatu Stanu odczytał przesłanie Ojca Świętego, które zostało entuzjastycznie przyjęte przez studentów zgromadzonych w auli. W przesłaniu Ojciec Święty napisał m.in.: „Nie mogę być dziś pośród Was, ale jestem z Wami jak zawsze blisko w moim uczuciu i modlitwie”. Jan Paweł II zachęcił młodych do właściwego duchowego przygotowania na spotkanie w Kolonii. Prosił, aby Chrystus stanowił centrum całego ich życia. Przypomniał, że nie ma sprzeciwu pomiędzy wiarą a rozumem, czego przykładem jest postawa Mędrców ze Wschodu, poszukujących Chrystusa w Betlejem. Na zakończenie Jan Paweł II zawierzył wszystkich Maryi, życząc także owocnego przeżycia Świąt Paschalnych i dobrej drogi ku Kolonii. Młodzi podziękowali długim, entuzjastycznym skandowaniem imienia Papieża: Giovanni Paolo. Na zakończenie kard. Ruini w imieniu Ojca Świętego udzielił zgromadzonym apostolskiego błogosławieństwa. Zaraz potem uczestnicy spotkania wzięli udział w Drodze Krzyżowej z Placu św. Piotra do kościoła św. Agnieszki, na pl. Navona.
Ks. Mariusz Frukacz
„Anioł Pański”
Papież podziękował za modlitwy i życzenia
Reklama
Drodzy Bracia i Siostry!
1. Dziś również pragnę nade wszystko ponowić wyrazy mojej wdzięczności za tak wiele dowodów miłości, jakie do mnie docierają. Myślę w szczególności o licznych kardynałach, biskupach, kapłanach oraz grupach wiernych, ambasadorach i delegacjach ekumenicznych, którzy przybyli w tych dniach do Polikliniki Gemellego.
Pragnę wyrazić szczególną wdzięczność za bliskość wiernym innych religii, głównie żydom i muzułmanom. Niektórzy z nich zechcieli przyjść, aby modlić się tu, w szpitalu. Jest to dla mnie znak podnoszący na duchu, za który składam dziękczynienie Bogu.
2. Kontynuujemy razem przygotowanie do Wielkanocy, ofiarując Bogu także cierpienie dla dobra ludzkości i dla naszego oczyszczenia. W dzisiejszej Ewangelii Chrystus, uzdrawiając ślepego od urodzenia, ukazuje się jako „światłość świata” (por. J 9,5). Przyszedł, aby otworzyć człowiekowi oczy na światło wiary. Tak, Moi Drodzy, wiara jest światłem, które prowadzi nas na drodze życia, jest płomieniem, który niesie otuchę w trudnych momentach.
3. Kiedy rodzi się dziecko, powiada się, że „przyszło na świat”. Dla wierzących, zrodzonych przez chrzest do życia nadprzyrodzonego, Wielki Post jest czasem sprzyjającym „przyjściu na światło”, to jest odrodzeniu się z Ducha, odnawiając łaskę i zobowiązania chrztu. Niechaj Najświętsza Maryja pomoże nam wyjednać u Chrystusa dar wiary coraz jaśniejszej i coraz silniejszej, abyśmy mogli być konsekwentnymi i odważnymi świadkami Jego Ewangelii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(KAI/Watykan)
W porze audiencji generalnej
W środę 9 marca, w porze audiencji generalnej, Jan Paweł II ku zaskoczeniu wiernych, którzy przybyli na plac przed Polikliniką im. Agostino Gemellego, pojawił się na moment w oknie na dziesiątym piętrze i pobłogosławił obecnych. Widać było, że uśmiecha się i jest w dobrej formie. Było to trzecie milczące spotkanie z pielgrzymami przybywającymi pod rzymski szpital. Podobnie było w niedziele 27 lutego i 6 marca.
List biskupów polskich do chorego Papieża
Biskupi polscy zgromadzeni w Warszawie na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski przesłali do Ojca Świętego list z zapewnieniem o nieustannej modlitwie. Tekst listu podajemy w całości:
Umiłowany Ojcze Święty!
Biskupi zgromadzeni na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przesyłają wyrazy duchowej bliskości w chorobie i cierpieniu oraz towarzyszą nieustanną modlitwą zanoszoną za Ojca Świętego.
W tysiącach polskich świątyń i kaplic, a zwłaszcza w naszych sanktuariach, trwa modlitewny „szturm” do nieba Rodaków, którzy zanoszą do Pana modły o rychły powrót do zdrowia Ojca Świętego.
W pokutnej atmosferze Wielkiego Postu spoglądamy na Chrystusa, medytując to, co niedawno zostało wskazane Kościołowi: „postępując za Nim z cierpliwą ufnością, jesteśmy w stanie pojąć, że wszelka ludzka postać boleści zawiera w sobie Bożą obietnicę zbawienia i radości” (Anioł Pański, 27 lutego 2005).
Niech zatem męka i krzyż Pana Jezusa, które w swym życiu z wielką miłością, Ojcze Święty, rozważałeś, będą w chorobie umocnieniem i źródłem nowej nadziei oraz siły.
A Maryja, Matka Kościoła, której powtarzasz na szpitalnym łóżku: Totus Tuus, niech będzie dla Ciebie, Ojcze Święty, słodką Wspomożycielką i Uzdrowieniem Chorych.
Z synowskim oddaniem i serdecznym pozdrowieniem całujemy Twe utrudzone dłonie.
Warszawa, 8 marca 2005 r.