Proboszcz jednej z najmłodszych parafii łódzkich pw. św. Ojca Pio - ks. Paweł Stołowski jest organizatorem Rajdu "Tour de Kalonka" dla pieszych i cyklistów w sobotę 21 września br. Rowerzyści mają do wyboru kilka tras o różnym stopniu trudności i różnej długości - od 12 do 20 km. Dla zaawansowanych wytyczono trasę im. św. Ojca Pio wiodącą szlakami Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, na terenie którego znajduje się parafia. Współorganizatorami rajdu są: dyrekcja Parku, oddział PTTK w Łodzi oraz miejscowe stowarzyszenia. Patronat honorowy przyjął abp Władysław Ziółek, a medialny Radio Plus Łódź. Zapisy uczestników prowadzą łódzkie parafie oraz rozgłośnia Radia Plus. Imprezie towarzyszyć będzie festyn parafialny, a całość wpisuje się w obchody parafialnego święta - odpustu św. Ojca Pio przypadającego 23 września.
W Galerii Ośrodka Duszpasterstwa Środowisk Twórczych ( ul. M. Skłodowskiej-Curie 22) zainaugurowano sezon wystawienniczy prezentacją grafik Tadeusza Siary. Prace tego artysty goszczą w Galerii po raz trzeci. Tym razem są to akwaforty z cyklu "Wieża Babel" oraz innego, niezakończonego cyklu "Obserwatorium".
Na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej uczczono 58. rocznicę likwidacji łódzkiego getta, które zostało utworzone przez Niemców na terenie starych Bałut na początku 1940 r. Zamknięto w nim ok. 160 tys. Żydów z Łodzi. Później przywożono tu także ludność żydowską z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec. Był to całkowicie odizolowany od świata obóz pracy przymusowej. Przetrwał najdłużej ze wszystkich żydowskich gett na terenie Polski. Ostatni transport Żydów z getta łódzkiego do obozu koncentracyjnego Auschwitz Niemcy wysłali dokładnie 29 sierpnia 1944 r. W uroczystościach rocznicowych wziął udział ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss oraz przedstawiciele innych wyznań.
Obraz Chrystus nauczający przypisywany Janowi Styce powrócił po renowacji do kościoła Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60. Należy do tej świątyni od 1884 r. Zostanie umieszczony po lewej stronie głównego ołtarza.
Wydaje się, że punkty skupu złomu nie są poddawane żadnej kontroli. Można tam sprzedać wszystko, co się ukradnie: przewody trakcyjne, kable telefoniczne, metalowe części wind, pociągów itp. Ostatnie bulwersujące wiadomości na ten temat dotyczą kradzieży i sprzedaży na złom dzwonu z cmentarza parafialnego w miejscowości Okup Wielki oraz metalowych śmigieł z grobu-pomnika lotników polskich z 1939 r. na cmentarzu rzymskokatolickim na Dołach. Ta ostatnia kradzież miała miejsce w nocy z 1 na 2 września br. Czas najwyższy, aby odpowiednie służby wypowiedziały wojnę coraz bardziej bezwzględnym złodziejom i handlarzom.
Orkiestra, chór i zaproszeni soliści zainaugurowali sezon artystyczny Filharmonii Łódzkiej wykonaniem IX Symfonii Ludwika van Beethovena. Dyrygował dyrektor artystyczny FŁ Marek Pijarowski. Koncert odbył się w piątek 6 września w ewangelickim kościele św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej. Tymczasem nowy gmach Filharmonii Łódzkiej, w starym miejscu przy ul. Narutowicza, z dnia na dzień nabiera wyraźniejszych kształtów. Budowa zakończy się prawdopodobnie w przyszłym roku. Na razie melomanom i muzykom musi wystarczyć sala po dawnym kinie "Lutnia" i gościnne wnętrze kościoła. Cena biletów na koncerty w nowym sezonie nie ulega zmianie i wynosi 15-25 zł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu