Uroczystość Objawienia Pańskiego
W uroczystość tradycyjnie nazywaną Trzech Króli - 6 stycznia podczas Mszy Świętych na Jasnej Górze poświęcano kadzidło i kredę. Do zwyczaju Klasztoru Jasnogórskiego należy, że bracia paulini oraz postulanci przebrani za kolędników przybywają w tym dniu z wizytą do pokoi ojców i braci z błogosławieństwem. Klasztornemu kolędowaniu przewodniczył o. Bogusław Sroka - prefekt braci postulantów. „Idziemy przez życie do nieba - mówił do kolędników generał Zakonu, o. Izydor Matuszewski. - Życzę radosnego pielgrzymowania po mieszkaniach naszych ojców i po jasnogórskich instytucjach. Niech Wam Bóg błogosławi!”. „Życzę, żeby kolędnicy wzrastali, dojrzewali w powołaniu i realizowali je w życiu zakonnym. Boża Matka niech Wam błogosławi, dodaje sił, otuchy i nadziei” - powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. „Całe to kolędowanie ma wymiar radości, głoszenia, że Chrystus narodził się, a przez to objawił się wszystkim ludom i narodom. Kolęda klasztorna jest tak dawna, jak kolęda w naszych rodzinach” - podkreślił o. Sroka.
Jasnogórskie „Pawełki”
Reklama
8 stycznia rozpoczęła się Nowenna przed uroczystością św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Przez 9 dni ojcowie i bracia o godz. 18.00 gromadzili się w Kaplicy św. Pawła, aby odśpiewać hymn opowiadający o pustelniczym życiu Świętego, które przypadało na czas prześladowań chrześcijan za panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Dioklecjana. „«Pawełki» są powrotem na pustynię, do źródeł ojców, do korzeni naszego dziedzictwa, a z drugiej strony jest to tęsknota za niebem - powiedział generał Zakonu, o. Izydor Matuszewski. - Świat, w którym żyjemy, zmienia się. Zmieniają się ludzkie postawy. Ale słowo Boże się nie zmienia. A my jesteśmy tymi, którzy chcą, aby te prawdy Boże ludziom przybliżać”.
„Nowenna do św. Pawła I Pustelnika to wielkie wydarzenie dla całej wspólnoty, ponieważ św. Paweł jest ojcem duchowym, patriarchą naszego Zakonu i ideałem dla każdego paulina” - podkreślił przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski.
Śpiewom towarzyszyły: Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka oraz Chór „Pueri Claromontani”, prowadzony przez Mariolę Jeziorowską. Podczas „Pawełek” po odczytaniu fragmentu Ewangelii jest głoszone słowo Boże, a następnie ma miejsce ucałowanie relikwii św. Pawła. Na czas Nowenny Bazylika i Kaplica św. Pawła zostały udekorowane flagami paulińskimi, a na XVII-wieczny obraz przedstawiający św. Pawła I Pustelnika założono srebrną sukienkę i pozłacaną koronę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W skrócie
9 stycznia podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej modlił się ambasador Kongo Isidore Mavambu Matumona wraz z małżonką. Mszy św. przewodniczył o. Józef Płatek. Gościa oprowadził po Sanktuarium o. Piotr Urbanek.
Zapowiedzi
18 stycznia - Comiesięczne Nieszpory i procesja po wałach Jasnej Góry z okazji 350-lecia obrony przed Szwedami.
20-21 stycznia - Ogólnopolskie Sympozjum: Przesłanie jubileuszu 350-lecia zwycięskiej obrony Jasnej Góry.
21 stycznia - Koncert Kapeli Jasnogórskiej „Muzyka bożonarodzeniowa”.
21-23 stycznia - Jasnogórskie Dni Skupienia.
23 stycznia godz. 17.00 - Koncert kolęd w wykonaniu Krystyny Prońko.
23-30 stycznia - Wystawa fotograficzna: Obiekty sakralne na Wschodzie.
Wobec nieścisłych informacji podanych w prasie krajowej raz jeszcze wyjaśniamy i potwierdzamy, że fundatorem pomnika Jana Pawła II na Bastionie Polonii Chicagowskiej na Jasnej Górze był pan dr Tomasz Gołąb z Małżonką z USA. Ofiarodawcom składamy należne podziękowanie.
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Więcej wiadomości na stronie internetowej
Zaproszenie na Jubileuszowe sympozjum na Jasnej Górze
20-21 stycznia 2005 r.
Z okazji jubileuszu zwycięskiej obrony (1655-2005) na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 20-21 stycznia 2005 r. ogólnopolskie Sympozjum na temat: „Przesłanie jubileuszu 350-lecia zwycięskiej obrony Jasnej Góry”. Wśród zaproszonych referentów są: dr Teresa Bloch z KUL, prof. Marceli Kosman z Uniwersytetu Poznańskiego, o. prof. Tadeusz Łukaszuk z PAT w Krakowie, bp prof. Andrzej Dziuba z UKSW, prof. Piotr Jaroszyński z KUL, bp dr Zygmunt Zimowski z KUL, o. prof. Zachariasz Jabłoński z UKSW, ks. prof. Wojciech Pazera z UKSW, ks. prof. Jerzy Lewandowski z UKSW, ks. dr Henryk Nowik z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Lech Ludorowski z UMCS w Lublinie, prof. Renarda Ocieczek z UŚ w Katowicach, o. Stanisław Rudziński z Jasnej Góry.
W pierwszym dniu Sympozjum Mszy św. o godz. 20.00 będzie przewodniczył abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a w drugim dniu o godz. 11.00 - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Na zakończenie Sympozjum - 21 stycznia o godz. 19.30 Kapela Jasnogórska pod dyr. Jana Tomasza Adamusa wykona w Bazylice utwory muzyki dawnej.
Do udziału w Sympozjum zapraszają organizatorzy: Klasztor Jasnogórski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut Teologiczny w Radomiu. Zgłoszenia należy kierować pod adresem: o. Zachariasz Jabłoński,ul. o. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-73-36, e-mail: szczepan_jablonski@poczta.onet.pl
Szczegółowy program Sympozjum zamieściliśmy w dwóch ostatnich numerach Niedzieli.