Reklama

Kościół

Zmarł Arcybiskup Stanisław Nowak

W dniu 12 grudnia 2021 r., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św., odszedł do Pana Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

zmarły

abp Stanisław Nowak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Nowak

Abp Stanisław Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Informacje o dacie pogrzebu i porządku uroczystości pogrzebowych zostaną przekazane wkrótce.

+

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz biskup Stanisław któremu powierzyłeś troskę o Kościół częstochowski, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

___________________

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przyciska nas”.

– Można powiedzieć, że w Jeziorzanach wszystko się zaczęło. Tam się urodziłem. To piękna miejscowość. Była ona u stóp klasztorów eremickich: kamedułów na Bielanach i starego opactwa tynieckiego. Blisko była również Kalwaria Zebrzydowska. Właśnie opactwo w Tyńcu było naszą parafią. Później nas przyłączono do wielkiej rodziny parafialnej w Liszkach – wspominał w rozmowie z „Niedzielą” abp Nowak.

Reklama

Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii w latach 1967-71 w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. - Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Był autorem wielu publikacji z zakresu teologii życia wewnętrznego. W 1979 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem częstochowskim 8 września 1984 r. Uroczystość święceń biskupich odbyła się 25 listopada 1984 r. w częstochowskiej bazylice katedralnej. Święceń biskupich udzielił kard. Józef Glemp Prymas Polski. Bp Stanisław Nowak objął kanonicznie diecezję 26 listopada 1984 r. a uroczystego ingresu do bazyliki katedralnej dokonał 8 grudnia 1984 r. Jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

W ramach prac Episkopatu Polski był w latach 1989–1996 przewodniczącym Komisji Maryjnej. W 1990 i 1994 brał udział w Synodach Biskupów w Rzymie. W latach 1994–2001 był stałym współpracownikiem Sekretariatu Synodu Biskupów. 24 czerwca 2004 papież Jan Paweł II ustanowił go drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Niepokalanej.

W lipcu 2010, po ukończeniu 75 lat złożył rezygnację z urzędu. Papież rozpatrzył ją formułą nunc pro tunc, prosząc metropolitę o kontynuowanie posługi do końca 2011. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI zwolnił go z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego i mianował na ten urząd biskupa Wacława Depo.

2021-12-12 08:37

Oceń: +24 -8

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat w służbie częstochowskiej polityki

[ TEMATY ]

Częstochowa

laikat

abp Stanisław Nowak

Wojciech Mścichowski

Koncertem kolęd w wykonaniu Rzemieślniczego Męskiego Chóru „Pochodnia” w Częstochowie rozpoczęli doroczne, świąteczno – noworoczne spotkanie członkowie i sympatycy Unii Laikatu Katolickiego.

Udział Arcybiskupa Seniora Stanisława Nowaka, przedstawicieli świata polityki, kultury, organizacji społecznych, władz samorządowych, życia gospodarczego miasta i regionu, duchowieństwa na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, podprzeorem Jasnej Góry o. Janem Potyralskim i kapelanem Unii ks. prał. Jarosławem Sroką, przewodniczącym Józefem Błaszczeciem oraz wspólnie odśpiewana kolęda „Bóg się rodzi” sprawiły, że Boża Dziecina zagościła w sercach zebranych, łącząc ich w jedną wielką polską rodzinę. Przed 25 laty abp. Nowak pobłogosławił i przez kolejne lata wspierał, wytyczał kierunki i korygował błędy Unii, przypominając słowa Papieża, Świętego Jana Pawła II „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności” - słowa szczególnie mobilizujące polityków, wypisane na organizacyjnym sztandarze. Podczas spotkania, 4 stycznia 2016 r., za otwartość na inicjatywy ludzi świeckich i zawsze otwarte serce na potrzeby innych Zarząd Unii uhonorował Arcybiskupa Seniora Statuetką Anioła Stróża, stanowiącą wyraz miłości i przywiązania. Pośród wielu wzajemnych życzeń, nie zabrakło i tych od Prezesa Krajowego Związku Lekarzy, dr. Wandy Terleckiej, przypominających o tym, że Bóg przyszedł do swoich, a tym, którzy Go przyjęli dał moc stania się dziećmi Bożymi. Ta łaska zobowiązuje nas zawsze i wszędzie do ubóstwiania Najwyższego, który zwyciężył zło, abyśmy byli Mu wierni w postępowaniu w życiu politycznym, społecznym, rodzinnym. Zwracając się do uczestników tego szczególnego spotkania, dzieląc się wigilijnym opłatkiem Arcybiskup podkreślił swoją radość z budzenia się świadomości Polaków, w tym wzmożonej działalności ULK w życiu publicznym Częstochowy. Życzył, aby Bóg, rodzący się w człowieku, stawał się Słowem docierającym do ludzi odpowiedzialnych za losy kraju, naszego miasta i regionu, aby ULK kształtowała „nowych ludzi plemię”, wiernych Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie, tradycji Ojców, by działała z mądrością, mocą, energią i wiarą. Częstochowa na to czeka, tego potrzebuje i jako duchowa stolica Polski na to zasługuje. Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” Jana Szymy, na ręce dyrektora „Pochodni” Marka Wojtala pamiątkowego medalu z okazji 85-lecia istnienia Chóru.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Rodzina najważniejszym fundamentem

2026-06-21 17:59

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Pod hasłem „Czas obronić małżeństwo! Czas ochronić życie!” ulicami Sandomierza przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie zgromadziło liczne rodziny, dzieci, młodzież oraz seniorów, którzy wspólnie dali świadectwo przywiązania do wartości życia, małżeństwa i rodziny.

Obchody rozpoczęły się Eucharystią w kościele pw. św. Józefa w Sandomierzu. Mszy Świętej, przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Liturgię koncelebrowali ks. Krystian Musiał, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, kapłani z sandomierskich parafii na czele ks. prał. Markiem Flisem, dziekanem dekanatu sandomierskiego oraz proboszczem parafii ks. kan. Leszkiem Chamerskim. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również Burmistrz Sandomierza, Wicemarszałek Świętokrzyski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję