Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2004

Na wystawie w Sali o. Kordeckiego

Na wystawie w Sali o. Kordeckiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomnieć ks. Popiełuszkę

Wystawa: Ks. Jerzy Popiełuszko - w 20-lecie męczeńskiej śmierci została otwarta 31 sierpnia w Sali o. Kordeckiego. Zaprezentowano na niej fotografie dotyczące życia i męczeństwa ks. Popiełuszki, niektóre z nich pokazano publicznie po raz pierwszy. Drugą część wystawy stanowiły transparenty pielgrzymek świata pracy na Jasną Górę, przechowywane w zbiorach Sanktuarium, a trzecią - albumy i prace malarskie z konkursu przeprowadzonego w szkołach regionu częstochowskiego. Otwarcia wystawy dokonali: o. Jan Golonka - kurator Zbiorów Wotywnych na Jasnej Górze i Mirosław Kowalik - przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”. Obecny był także prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.
Ekspozycję przygotowała „Solidarność” w Częstochowie na czele ze Zbigniewem Bonarskim oraz klasztor Paulinów. Wystawa czynna jest do czasu wejścia 22. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w dniach 18-19 września. Otwarcie ekspozycji poprzedziły uroczystości upamiętniające 24. rocznicę powstania „Solidarności”. W Kaplicy Pamięci Narodu, przy urnie z ziemią z grobu ks. Jerzego, złożono kwiaty. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Jan Golonka w koncelebrze m.in. z ks. Ryszardem Umańskim, kapelanem częstochowskiej „Solidarności”. „Wspominamy ofiary narodowego zrywu «Solidarności», który nie miał precedensu w historii powojennej Europy - mówił o. Golonka. - Obejmujemy je serdeczną modlitwą, by ich darem z życia dla Najjaśniejszej dobry Bóg przemieniał trudne »dziś«”.

Dzięki za zbożny plon!

Jasnogórskie Dożynki, czyli święto dziękczynienia za plony, zgromadziły 5 września blisko 80 tys. rolników. Delegacje przyniosły ponad 200 wieńców dożynkowych z kłosów zbóż i płodów ziemi. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Zygmunt Zimowski z Radomia, a homilię wygłosił krajowy duszpasterz rolników - bp Jan Styrna z Elbląga. Obecni byli biskupi: Edward Białogłowski z Rzeszowa i Henryk Tomasik z Siedlec; koncelebrowało 100 kapłanów - duszpasterzy rolników na czele z ks. Stanisławem Sojką, sekretarzem Episkopatu ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników. Starostowie Dożynek Barbara i Zdzisław Polakiewiczowie z Zadola k. Olkusza złożyli bochenki chleba z tegorocznych zbiorów. „Zawsze polski rolnik łączył swoją pracę z Matką Bożą i nazywał Ją Matką Bożą Siewną czy Zielną - mówił bp Zimowski. - Ta nasza uroczystość konsekruje codzienną, szarą pracę ludzką i ludzki trud”.
Zebranych witał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. „Dziś przybyli z wielką wdzięcznością rolnicy z całej Ojczyzny, aby dziękować Bogu za szczęśliwe żniwa i zebrane plony. Codziennie modlimy się z wiarą: Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. W wielu krajach ludzie nie mają chleba, umierają śmiercią głodową i to jest wielka zbrodnia przywódców bogatych państw dzisiejszego świata” - powiedział.
Obecny również na Jasnogórskich Dożynkach minister rolnictwa Wojciech Olejniczak poinformował, że ponad 1 mln 400 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie. Wyraził uznanie dla rolników, pracowników ministerstwa, agencji i ośrodków, samorządów, kółek i izb rolniczych, a także dla księży za informowanie i pomoc dla rolników w przygotowywaniu wniosków. W homilii bp Styrna przypomniał, że Polska pod względem wielkości ziemi uprawnej jest na trzecim miejscu w Europie - po Francji i Hiszpanii. „To ponad 18 mln hektarów. To przecież wielki potencjał gospodarczy kraju, państwa. Dostrzegają to obcy, różne kręgi interesów. Jakże ważne jest, aby potrafili to widzieć i doceniać nasi politycy, kolejne rządy, parlamenty, aby wreszcie wytyczali perspektywicznie mądrą politykę rolną” - mówił Ksiądz Biskup. „Trzeba dopilnować, aby przetwórstwo, związane z rolnictwem, pozostało maksymalnie nasze!” - te słowa bp. Styrny zgromadzeni rolnicy nagrodzili oklaskami.
Wieńce dożynkowe i płody rolne pobłogosławił bp Zygmunt Zimowski. W uroczystościach uczestniczyli: prezes PSL Janusz Wojciechowski, przedstawiciele resortu rolnictwa, władz wojewódzkich i miejskich. Mszę św. transmitowała Telewizja Polska w Programie I i Telewizja „Polonia”. Oprawę muzyczną przygotowali: Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka i Zespół „Camerata” pod dyr. Przemysława Jeziorowskiego oraz ojcowie: Sebastian Matecki, Jacek Łęski i Stanisław Rudziński.
Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników trwała od 4 września. Wieczornej Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Edward Białogłowski. Apel Jasnogórski poprowadził abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Rolnicy odprawili Drogę Krzyżową na wałach. W nocy trwało czuwanie.

W skrócie

1 września dotarła 32. Piesza Pielgrzymka Kleryków III roku WSD we Wrocławiu.
- Tego dnia Mszę św. inaugurującą rok szkolny odprawił na Szczycie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Liturgię ubogaciła śpiewem schola z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie.

2 września na Jasną Górę dotarło 23 pielgrzymów z parafii Serca Jezusowego w Grazu w Austrii, którzy pielgrzymowali z Krakowa na Jasną Górę pieszo. Tradycją parafii jest piesze pielgrzymowanie do sanktuariów. Pielgrzymów prowadził br. Jan Kolasa, franciszkanin z Katowic. Pieszych pielgrzymów witała grupa parafian z Grazu wraz z proboszczem - ks. Alojzym Sastericzem.

3 września podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa poświęcił na placu jasnogórskim 80 starych samochodów i motocykli, biorących udział w 20. Częstochowskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych.

Zapowiedzi

20-23 września - Rekolekcje kapelanów Wojska Polskiego

24 i 25 września - Maturzyści archidiecezji białostockiej

24 września - 4. Forum Młodzieży Szkół Katolickich

24/25 września - 32. Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

24-26 września - Konferencja: Polityka prorodzinna samorządu terytorialnego

25 września - 8. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska
- Maturzyści archidiecezji lubelskiej (1 seria)

25-26 września - 20. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin
- Dni Modlitw Rodziny Wincentyńskiej

26 września - 3. Pielgrzymka Policji
- Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy i Zakonu Bożogrobców
- Pielgrzymka Rodzin Adopcyjnych

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję