Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzeb biskupa Kraszewskiego

Reklama

7 kwietnia 2004 r. na warszawskich Powązkach pochowano biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej Zbigniewa Kraszewskiego, zmarłego 4 kwietnia br. w wieku 82 lat. Mszy św. w warszawsko-praskiej katedrze św. Floriana przewodniczył Prymas Polski - kard. Józef Glemp, a uroczystości pogrzebowe prowadził abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Całe życie bp. Zbigniewa Kraszewskiego upływało pod znakiem podwójnej miłości: do Matki Bożej i Ojczyzny - powiedział w homilii biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk. - Miłości do Matki Bożej nauczył się w rodzinnym domu i w Gimnazjum Księży Marianów na Bielanach, gdzie przed wojną zdobywał wykształcenie, natomiast patriotyzmu - w domu rodzinnym. Jego ojciec był legionistą, który po wojnie 7 lat spędził w najcięższych więzieniach” - wspominał swojego biskupa pomocniczego Kaznodzieja. Przypomniał też, że Zbigniew Kraszewski myślał o kapłaństwie od najmłodszych lat. Wojna dokonała w jego życiu przełomu: pierwsze dwa lata pracował jako robotnik leśny pod Warszawą, gdzie zetknął się z bratem kard. Augusta Hlonda, i to spotkanie umocniło go w powołaniu. Na tajnych kompletach rozpoczął studia filozoficzne. Jako alumn był jednym z prefektów Sodalicji Mariańskiej Kleryków. Po święceniach był wikariuszem w Lesznie, Piastowie i na warszawskich Bielanach. Po uzyskaniu doktoratu na długie lata oddał się pracy w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie był prefektem studiów, wicerektorem i rektorem Seminarium. Jako biskup szerzył miłość do Matki Bożej - wspominał Biskup warszawsko-praski.
Okolicznościowy telegram nadesłał Jan Paweł II. Zapewnił, że łączy się w modlitwie i żałobie z całą wspólnotą diecezji warszawsko-praskiej oraz dziękuje Bogu za 55 lat pełnej oddania posługi kapłańskiej i 34 lata posługi biskupiej bp. Kraszewskiego. Wspomniał Zmarłego jako duszpasterza polskich kombatantów, uczestnika Powstania Warszawskiego, kapelana Armii Krajowej, profesora i wychowawcę warszawskiego Seminarium Duchownego. „W swoim kapłaństwie blisko związany był z Prymasem Tysiąclecia, z rąk którego przyjął święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Dał się poznać jako gorliwy pasterz, proboszcz i wychowawca młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski powierzała mu prace w Komisji Maryjnej i Komisji Duszpasterstwa Akademickiego. Całe życie był wierny biskupiemu zawołaniu: «Maryja zwycięża»” - napisał Jan Paweł II.

Misterium Pasyjne w kalwarii zebrzydowskiej

Poświęceniem palm 4 kwietnia br. przy kaplicy św. Rafała i uroczystą procesją do bazyliki rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, w które od 1. poł. XVII wieku wpisuje się Chwalebne Misterium Męki Pańskiej.
Pasyjne misterium w Kalwarii odbywa się w plenerze na przestrzeni ok. 6 km Dróżek Pana Jezusa. Ważniejsze role w misterium odtwarzają klerycy bernardyńskiego Seminarium, pozostałe - przewodnicy grup oraz pielgrzymi. Rozpoczęcie misterium ma miejsce po południu w Niedzielę Palmową, druga część przedstawiana jest w Wielką Środę, a dwie ostatnie - najważniejsze - wplecione są w dwie wielkie procesje, które odbywają się w Wielki Czwartek po południu i w Wielki Piątek w godzinach rannych i przedpołudniowych. Zakończenie wielkopiątkowej procesji jest już ściśle liturgiczne - na Wzgórzu Ukrzyżowania sprawowana jest przez Księdza Biskupa uroczysta Liturgia Męki Pańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy pasterz archidiecezji wrocławskiej

Nowym arcybiskupem wrocławskim i metropolitą został dotychczasowy ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Marian Gołębiewski. Jan Paweł II przyjął rezygnację kard. Henryka Gulbinowicza z obowiązków biskupa archidiecezji wrocławskiej, złożoną z racji osiągnięcia wieku emerytalnego. Poinformował o tym komunikat Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.
Nowy Metropolita wrocławski urodził się w 1937 r. na terenie diecezji włocławskiej. Sakrę biskupią przyjął w 1996 r. Jego dewizą są słowa: Ad imaginem Tuam - Na obraz i podobieństwo Twoje. Jest doktorem habilitowanym teologii, specjalizuje się w naukach biblijnych Starego Testamentu. Wyświęcony został na kapłana we Włocławku w 1962 r.; przez 4 lata pracował jako wikariusz. Studiował w Lublinie i Rzymie. W latach 1992-94 przebywał w Paryżu na stypendium naukowym w Instytucie Katolickim. Był wykładowcą, a następnie rektorem Seminarium Duchownego we Włocławku. Od 10 lat jest kierownikiem katedry biblijnej Akademii Teologii Katolickiej, przekształconej następnie w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego ulubioną lekturą jest Stary Testament po hebrajsku.
Kard. Gulbinowicz, dotychczasowy metropolita wrocławski, kierował archidiecezją przez 29 lat.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez „Bravo”

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu 25 marca 2004 r. złożyło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu o popełnieniu przestępstwa przez czasopismo „BRAVO”.
Czasopismo to do numeru 5/2004 z 24 lutego 2004 r. dołączyło jako gadżet chrześcijańskie symbole religijne - krzyże, nazywając je „Superwisiorami dla dziewczyn i chłopaków”. Tym samym obraziło uczucia religijne wielu osób, dla których krzyż jest znakiem męczeństwa Chrystusa. W zawiadomieniu czytamy: „Fakt, że wielu czytelników «BRAVO» uważa krzyż za SUPERWISIOR, nie oznacza, że inni godzą się na traktowanie tego najważniejszego znaku chrześcijaństwa jako taniego gadżetu, służącego jedynie zwiększeniu atrakcyjności czasopisma. W naszym społeczeństwie, w którym zasadą jest poszanowanie uczuć religijnych innych osób, w dodatku w społeczeństwie, w którym przeważającą większość stanowią chrześcijanie, traktowanie krzyża jako prymitywnej zawieszki na szyję, czyli «wisiora», daleko wychodzi poza brak kultury czy nietakt”.
Autorzy pozwu powołują się na artykuł 196 kk.

Ks. Wojciech Baliński

Tydzień w Polsce

Do głoszenia światu nadziei płynącej z Ewangelii wezwał młodzież prymas Polski - kard. Józef Glemp podczas Mszy św. w warszawskim kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Niedzielę Palmową, w czasie której Kościół obchodzi Światowy Dzień Młodzieży.

Specjalny list do Polonii wystosował Prymas Polski. Wezwał w nim rozsianych po całym świecie rodaków m.in. do podjęcia postu i jałmużny, a także do włączenia się w modlitwę narodu w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

W wieku 82 lat zmarł w Warszawie emerytowany biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Zbigniew Józef Kraszewski; był jednym z kapelanów AK w Powstaniu Warszawskim, krajowym duszpasterzem kombatantów.

Abp Marian Gołębiewski, dotychczasowy biskup koszalińsko-kołobrzeski, został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II nowym metropolitą wrocławskim. Zastąpi on kard. Henryka Gulbinowicza, który po 30 latach sprawowania posługi metropolity wrocławskiego przechodzi na emeryturę.

Nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Polski patrol został ostrzelany niedaleko obozu Babilon w „środkowopołudniowej” strefie Iraku. Na szczęście żadnemu z żołnierzy nic się nie stało (do Polaków strzelano z broni maszynowej; w pobliżu miejsca ataku na patrol doszło też do kilku silnych eksplozji).

Coraz mniej czasu zostało partiom i komitetom wyborczym, które startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego (już za niecałe 2 miesiące). Pełną listę swoich kandydatów ogłosiły na razie tylko: PO, SLD i LPR.

W Sejmie odbyła się debata na temat stanu przygotowań naszego kraju do integracji z Unią Europejską. Opozycja zarzuciła rządowi SLD-UP, że przegrał pozycję gospodarczą Polski, a obecnie jest na pewnej drodze do uczynienia tego samego ze statusem politycznym naszego kraju w Unii.

Tomasz Nałęcz (jeden z liderów UP) wstąpił do niedawno utworzonej przez Marka Borowskiego nowej partii lewicowej - Socjaldemokracji Polskiej. Obserwatorzy twierdzą, że w niedługim czasie do SdPl wstąpi, obok wielu członków SLD, również część działaczy UP.

Sąd Najwyższy uznał, że Trybuna musi przeprosić ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego za obrażenie na swoich łamach Ojca Świętego Jana Pawła II. Ks. prał. Peszkowski walczył o dobre imię Papieża-Polaka od 1997 r.

Komisja śledcza badająca tzw. aferę Rywina zakończyła pracę. Stosunkiem głosów 5: 4 zdecydowała, że ostatecznym sprawozdaniem z jej prac będzie raport przygotowany przez Anitę Błochowiak (SLD). Raport Błochowiak, w którym posłanka dowodzi, że Lew Rywin był oszustem i chciał wyłudzić od Agory pieniądze dla siebie, a nie dla „grupy trzymającej władzę, bo ta nie istniała”, został przyjęty w formie poprawki (pozostali członkowie komisji złożyli lub zapowiedzieli, że złożą swoje raporty w formie wniosków mniejszości).

Sąd Najwyższy w Warszawie nie uwzględnił wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania kary wobec Andrzeja Marka, dziennikarza z Polic skazanego za „zniesławienie” lokalnego urzędnika.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję