Reklama

Z myślą o młodych

Radość kolędowania

Ojciec Święty Jan Paweł II w bulli ogłaszającej Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa 2000 r. pisał: „Narodzenie Jezusa w Betlejem nie jest faktem, który można uznać za zamkniętą przeszłość. Jego obecność oświetla naszą teraźniejszość i przyszłość świata. Spotykając Chrystusa, każdy człowiek odkrywa tajemnicę własnego życia”.
U podstaw Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie leżała zawsze idea spotkania z Bogiem. Jego narzędziem zaś były i są piękne polskie kolędy i pastorałki. Koncert galowy X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbył się 11 stycznia 2004 r. w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie Syberce. Świątynia poświęcona Matce Jezusa przez blisko trzy godziny rozbrzmiewała najpiękniejszymi aranżacjami bożonarodzeniowych pieśni.

Niedziela Ogólnopolska 4/2004

Zespół Pieśni i Tańca „Mała Ziemia Żywiecka” z Żywca

Zespół Pieśni i Tańca „Mała Ziemia Żywiecka” z Żywca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątecznie i ciepło

Reklama

Wielką galę zaszczycili swoją obecnością patroni honorowi Festiwalu - bp dr Adam Śmigielski SDB, prezydent miasta Będzina Radosław Baran, wicemarszałek województwa śląskiego Jan Grela. Obecni byli przedstawiciele władz kościelnych, posłowie, senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele władz samorządowych. Jury reprezentowała dyrektor artystyczny Festiwalu - prof. Mirosława Knapik. Gospodarzem miejsca był kustosz sanktuarium, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - ks. prał. Stefan Gibała.
„Rozpoczynając będziński Festiwal przed dziesięcioma laty, nie spodziewaliśmy się, że trafi on na tak podatny grunt, że będzie na niego tak olbrzymie zapotrzebowanie i że osiągnie ogólnopolskie rozmiary” - wyjaśnia pomysłodawca muzycznego przedsięwzięcia, ks. Piotr Pilśniak. Tymczasem Festiwal jest największą tego typu imprezą w kraju, organizowaną w cudownym, niezwykle ciepłym i rodzinnym klimacie świąt Bożego Narodzenia. I to pewnie dlatego zdecydowanej większości wykonawców nie chodzi o rywalizację, ale o to, by śpiewem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek zaznaczyć ten wspaniały okres, gdy Bóg przychodzi na ziemię z miłości do człowieka. „I choć każdy występ wywołuje w nas jakiś rodzaj napięcia i stresu, to jednak nie istnieje na tym Festiwalu duch niezdrowej konkurencji, chorej rywalizacji. Wręcz przeciwnie - wszyscy, łącznie z organizatorami, rodzinami, w których przebywamy, oraz uczestnikami przesłuchań i koncertu galowego, stajemy się jedną, wielką rodziną, którą łączy wspólne pragnienie, aby poprzez śpiew kolęd wyrażać radosną nowinę o narodzeniu Bożej Dzieciny” - mówią wykonawcy, którzy nie po raz pierwszy mają okazję uczestnictwa w będzińskim Festiwalu.

Największy Festiwal kolędowy w Polsce

Jurorzy jubileuszowego Festiwalu wyrazili ogromne uznanie za wzorowe przeprowadzenie przesłuchań konkursowych i złożyli serdeczne gratulacje całej społeczności z powodu kontynuacji tak wspaniałego przedsięwzięcia, jakim jest ten największy pod względem liczby uczestników i bogactwa form Festiwal kolędowy w Polsce. W tegorocznej edycji Festiwal był reprezentowany w 25 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce oraz w jednym na Ukrainie i połączył w radości muzykowania blisko 19 tys. uczestników zrzeszonych w ponad 1200 podmiotach wykonawczych. Podczas koncertu galowego wielu zaproszonych gości dziękowało za stworzenie artystycznego i duchowego święta radości z narodzenia Pana Jezusa, wyrażonej w pięknej formie pieśni bożonarodzeniowej, którą terminami „kolęda”, „kantyczka”, „pastorałka” lub „symfonia” po raz pierwszy określono w wieku XVI, a której dzisiejsze znaczenie zostało utrwalone w kulturze i tradycji polskiej w XVII wieku. Festiwal jest wspaniałym przykładem kultywowania i przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie, więzi międzypokoleniowej i budowania rzeczywistych fundamentów i wartości kultury polskiej. „Poprzez kolędy zaznacza się głęboka jedność i ciągłość kulturowa w szerokim tego słowa znaczeniu, gdyż tylko tak można określić śpiewane we współczesnych opracowaniach utwory znane od stuleci, jak np. najstarsza polska kolęda Anioł Pasterzom mówił z połowy XVI wieku, Przybieżeli do Betlejem z połowy XVII wieku czy znane od połowy XIX wieku Mizerna, cicha i Bóg się rodzi” - powiedziała p. Mirosława Knapik, przewodnicząca Jury. Festiwal bogaty jest również we współczesne formy oraz propozycje muzyczne, literackie i wykonawcze. Różnorodność środków, rzetelność prezentacji, ciekawe propozycje wykonawcze i interpretacyjne są zasługą nie tylko samych wykonawców, ale i ich nauczycieli, instruktorów i dyrygentów.

Spotkajmy się w Betlejem...

Będziński Festiwal to swoisty fenomen na mapie kulturalnej kraju, a o potrzebie jego istnienia zaświadczają tysiące osób, które biorą w nim udział na różne sposoby. W tegorocznej, jubileuszowej edycji po raz pierwszy publiczność mogła wybrać swojego faworyta. O przyznaniu nagrody publiczności decydowała ilość braw dla wykonawców. Zaszczytne wyróżnienie otrzymał zespół wokalno-instrumentalny „Teatr Powsinogi” ze Strzyżewa. Przyznano też wiele wyróżnień i nagród w kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz chóry. Nagrodę Grand Prix Festiwalu wyśpiewał kwartet wokalny „Stokrotki” z Olkusza. Jubileuszowa edycja ubogacona została wydaniem 2-płytowego albumu CD, na którym umieszczono kolędy i pastorałki wybrane z dotychczasowych Festiwali. I tym razem wolontariusze zbierali do puszek pieniądze, które przeznaczone zostały na szczytny cel - zakup nowego fortepianu dla Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie.
Festiwal z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi; rośnie nie tylko liczba osób pragnących śpiewem chwalić Bożą Dziecinę, ale też liczba sympatyków Festiwalu, którzy wypełniają po brzegi wnętrze potężnej świątyni. Wygląda na to, że za rok znowu spotkamy się w Betlejem, w które w styczniowe dni przeobraża się królewskie miasto Będzin. Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Potrzeba mało, a ty masz wszystko

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich kilku odcinkach naszych czerwcowych rozważań dużo mówiliśmy o pojęciach i postawach. I choć do rozmyślania o tym wszystkim „prowokowało” nas Serce Jezusa, to można było pewnie odnieść wrażenie, że On sam trochę zniknął nam z oczu. Dziś zatem wracamy wprost do Niego, rozważając wezwanie: Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności…

Nie dziwi nas stwierdzenie, przypisujące Jezusowi posiadanie „wszystkich skarbów mądrości i umiejętności”. Przyzwyczajeni jesteśmy słusznie myśleć i mówić o Chrystusie z najwyższą czcią i podziwem, na jakie nas stać. Podobnie jak u początku naszych rozważań, potrzebujemy jednak przypomnieć sobie, że adorując Jego Serce, skupiamy się przede wszystkim na człowieczeństwie naszego Zbawiciela. Co to znaczy, że w ludzkim sercu Jezusa z Nazaretu „są wszystkie skarby mądrości i umiejętności”?
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję