Jan Paweł II do Polaków
„Pozdrawiam moich rodaków z Polski i ze świata, kardynałów i biskupów. Wszystkim serdecznie dziękuję za obecność - tę dzisiejszą i tę
w ciągu dwudziestu pięciu lat mojego pontyfikatu.
Dziękuję za modlitwy i za wszelkie wyrazy życzliwości i jedności. Cieszę się, że mogę liczyć na Wasze duchowe wsparcie. Zawieźcie moje pozdrowienie Waszym
rodzinom i bliskim”.
Audiencja generalna 15 października 2003 r.
Adhortacja o posłudze biskupa
16 października 2003 r., w 25. rocznicę swego wyboru na papieża, Jan Paweł II podpisał adhortację apostolską Pastores gregis, poświęconą posłudze i zadaniom biskupów w Kościele.
Jest to owoc przemyśleń i wniosków X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, który obradował w Watykanie w dniach 30 września - 27 października 2001 r. nt.
Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata.
Adhortacja Pastores gregis przedstawia teologiczne rozumienie, kim jest biskup i jaką pełni posługę, zwracając szczególną uwagę na kolegialność episkopatu. Papież pisze, że podstawowym
zadaniem biskupa jest „głoszenie światu nadziei” (Ef 1, 18; 1 Kor 2, 9). Biskup „powinien wzbudzać ufność i uzasadniać wobec wszystkich nadzieję chrześcijańską” (1 P
3, 15). Pomocą służy mu „światło i pociecha Ewangelii”. Adhortacja zawiera analizę potrójnego wymiaru zadań pasterskich: posługi głoszenia, uświęcania i rządzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rosja
Reklama
W Moskwie odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża. 15 października br. miała miejsce konferencja pt. Jan Paweł II - inspirator nadziei, z udziałem przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy rządzie Federacji Rosyjskiej - abp. Antonio Menniniego i metropolity moskiewskiego - abp. Tadeusza Kondrusiewicza, a także została odprawiona uroczysta Msza św. w moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień wcześniej - 14 października br. odbyła się prezentacja zbioru dzieł filozoficzno-teologicznych Jana Pawła II w języku rosyjskim. Jest to pierwsze tak obszerne wydanie twórczości Ojca Świętego w tym języku, ale bez dzieł papieskich: dokumentów i przemówień. 12 października br. abp Mennini wraz z abp. Kondrusiewiczem w stołecznej katedrze odprawili Mszę św. dziękczynną za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II. Mimo trudności w stosunkach między Watykanem a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym - patriarcha moskiewski i Wszechrusi Aleksy II wystosował do Jana Pawła II z okazji jubileuszu depeszę gratulacyjną.
Ukraina
Eucharystią w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie zakończył się 12 października br. I Kongres Katolików Świeckich Europy Wschodniej. Głównym koncelebransem był kard. James Francis Stafford, do niedawna przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Podczas Mszy św. odczytano Przesłanie Kongresu, w którym wyrażono wdzięczność Bogu za historyczne przemiany, które zaowocowały darem wolności w tej części świata. Autorzy zobowiązali się również przekazać jego treść swoim wspólnotom chrześcijańskim, a zwłaszcza świeckim, aby umacniać świadomość powołania wszystkich ochrzczonych. Każdy z uczestników otrzymał adhortację apostolską Christifideles laici (o miejscu i zadaniach świeckich w Kościele), jako rodzaj busoli wskazującej drogę chrześcijańskiego zaangażowania, oraz różaniec - dar Ojca Świętego.
Wietnam
Według amerykańskiej organizacji obrony praw człowieka Center for Religious Freedom, chrześcijańska mniejszość na północy Wietnamu jest prześladowana. W specjalnym raporcie stwierdzono, że w powiecie Xin Min jednostka policji chodziła od domu do domu, zmuszając chrześcijan należących do ludu Hmong do podpisywania deklaracji o wyrzeczeniu się wiary chrześcijańskiej. „Lokalne władze zostały upoważnione do stosowania najbardziej barbarzyńskich środków represji w celu wykorzenienia wiary chrześcijańskiej wśród Hmongów” - twierdzi organizacja.
Słowacja
W Bratysławie odbyło się międzynarodowe sympozjum pt. Etyka życia w chrześcijańskiej perspektywie. Honorowym gościem był kard. Alfonso Lopez Trujillo - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, który przemawiał na temat wyzwań, jakie stoją przed współczesną rodziną. Podczas obrad głos zabrał m.in. ks. prof. Andrzej Szostek, rektor KUL, który wygłosił referat nt. Regulacja płodności i antykoncepcja. Przemawiał także m.in.: abp Carlo Caffarra, założyciel i pierwszy przewodniczący Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II. Jego wystąpienie było poświęcone małżeństwu i rodzinie. Sympozjum zorganizowały Episkopaty Austrii, Węgier i Słowacji w ramach Środkowoeuropejskich Dni Katolików.
Tydzień na świecie
Jan Paweł II przyjął na audiencji w Watykanie przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Przy Papieskim Instytucie Małżeństwa i Rodziny Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie została otwarta katedra Karola Wojtyły. Szefem tej nowej jednostki naukowej, która ma się zajmować promocją myśli Karola Wojtyły i jej wpływu na antropologię filozoficzną i teologiczną, jest wieloletni wykładowca tej uczelni - prof. Stanisław Grygiel z Krakowa.
W watykańskim Biurze Prasowym odbyła się promocja włoskiego przekładu pism filozoficznych Karola Wojtyły, które ukazały się nakładem wydawnictwa Bombiani pod redakcją prof. Giovanni Reale i ks. prof. Tadeusza Stycznia.
Radni Rzymu zaapelowali, by władze Wiecznego Miasta poparły postulat umieszczenia w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej odwołania się do tradycji chrześcijańskiej. O inicjatywie tej poinformowano w czasie uroczystego posiedzenia Rady z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, które odbyło się w Auli Juliusza Cezara na Kapitolu.
O szczególne uznanie chrześcijańskich korzeni Europy w preambule przyszłego traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej zaapelowali ponownie przedstawiciele Kościołów naszego kontynentu na spotkaniu w Rzymie z premierem Włoch Silvio Berlusconim.
W katedrze katolickiej w stolicy Szwecji odbyły się obchody 50-lecia istnienia diecezji sztokholmskiej. Osobistym wysłannikiem Jana Pawła II na te uroczystości był arcybiskup Westminsteru i katolicki prymas Anglii - kard. Cormac Murphy-O’Connor.
Shirin Ebadi, irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka, otrzymała pokojową Nagrodę Nobla. Została wyróżniona za wkład w demokratyzację Iranu oraz walkę o większe prawa dla kobiet i dzieci.
Stany Zjednoczone zawetowały uchwalenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej izraelskie plany wznoszenia murów dzielących terytoria palestyńskie i budowania na tych terenach nowych osiedli żydowskich.
Kościół oraz obrońcy praw człowieka w Boliwii potępili masakrę demonstrantów w położonej niedaleko stolicy kraju miejscowości El Alto. Na rozkaz prezydenta Gonzalo Sánchez de Lozada wojsko i policja otworzyły ogień do protestujących przeciw budowie gazociągu na terytorium Chile, którym ma być przesyłany gaz do USA i Meksyku. Miasto w większości zamieszkane jest przez ubogich i bezrobotnych Indian.
Co najmniej 300 tys. osób wzięło udział w tradycyjnym marszu pokoju z Perugii do Asyżu. Hasło spotkania, którego początki sięgają lat 60. brzmiało w tym roku: „Europa siłą pokoju”.
Zdecydowany sprzeciw wobec eutanazji wyraził przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, arcybiskup Bordeaux - Jean-Pierre Ricard. Komunikat ten wydany został w kontekście narastającej we Francji dyskusji wokół ewentualnej legalizacji eutanazji.
Fundamentaliści islamscy na oczach wojsk koalicyjnych w Iraku atakują chrześcijan. Jak informuje misyjna agencja „Fides”, coraz częściej obiektem aktów przemocy stają się wierni Kościoła chaldejskiego. Są ofiary śmiertelne.