Reklama

VII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Bądźcie jak stągwie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 września br., w wigilię Dnia Środków Społecznego Przekazu, spotkali się na Jasnej Górze czytelnicy, przyjaciele i pracownicy Niedzieli. Choć celem pielgrzymki jest przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za miniony rok pracy, duże znaczenie ma także spotkanie tych, którzy pismo tworzą, z tymi, którzy je czytają. Tradycyjnie też każdej pielgrzymce towarzyszy motto przewodnie. Tym razem w informacjach anonsujących spotkanie pojawiły się słowa: Z Różańcem poprzez dni, lata i wieki, co doskonale koresponduje z obchodzonym właśnie Rokiem Różańca Świętego. Hasłem pielgrzymki stał się tytuł książki roku Biblioteki „Niedzieli”.
Pielgrzymka rozpoczęła się w jasnogórskiej Auli im. o. Kordeckiego słowem redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia, który powitał gości i zaprosił do stołu prezydialnego: ks. Mirosława Drozdka SAC z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, o. Nikodema Kilnara - podprzeora klasztoru jasnogórskiego, dr Krystynę Czubę, Czesława Ryszkę, prof. dr. hab. Karola Klauzę oraz ks. prał. Piotra Miklasińskiego z Zawiercia. Redaktor Naczelny Niedzieli przypomniał, że nasze pielgrzymki służą też uszanowaniu osób, które przyczyniły się do wzrostu i rozwoju pisma. „Jesteśmy w Redakcji przekonani - mówił - że trzeba tych ludzi pokazać i podziękować szczególnie tym, którzy ciężko pracują w 19 naszych wydaniach diecezjalnych, włączając w to pracę wolontariuszy z Redakcji Niedzieli w Chicago”.
Podczas pielgrzymki ks. Mirosław Drozdek SAC złożył świadectwo różańcowe i obdarował różańcami wszystkich uczestników „niedzielnej” pielgrzymki.
Nagrodami Redaktora Naczelnego Niedzieli, czyli medalami Mater Verbi (Matki Słowa), w tym roku obdarowano 80 osób. Prof. Karol Klauza, długoletni dziennikarz Niedzieli, autor i współautor wielu cennych inicjatyw, przypomniał początki nagrody, której wartość mierzona jest dokonaniami odznaczanych osób. A są wśród nich zarówno profesorowie uniwersyteccy, politycy, osoby znane z mediów, w tym dostojnicy Kościoła, dziennikarze, artyści, jak i kościelni rozprowadzający Niedzielę w swoich parafiach, kioskarze, listonosze, panie, które poświęcają swój czas, roznosząc Niedzielę do domów ludzi chorych itd. Nagroda ta stwarza nowy rodzaj wspólnoty. Jej otrzymanie nie tylko honoruje czyjeś dokonania, ale zobowiązuje do życzliwości i pewnej odpowiedzialności za Niedzielę.
W gronie laureatów znalazły się także osoby, które imponują swoją postawą, doceniając wagę i znaczenie prasy katolickiej w dziele ewangelizacji. Nagrodzeni zostali m.in. kapłani z archidiecezji wrocławskiej, gorliwie propagujący na tamtych terenach nasze pismo, choć Niedziela nie ma tam swojej lokalnej edycji, pracownicy i wolontariusze z edycji lokalnych, znani i lubiani autorzy Biblioteki „Niedzieli” oraz grono pracowników Tygodnika z Częstochowy. Uroczystość wręczania nagród ubogacały chwile muzyki w wykonaniu kapeli góralskiej z Krzeptówek, jasnogórskich chórów: „Filiae Mariae” i „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz scholi świetlicy środowiskowej Sióstr Urszulanek z Łodzi, a także prezentacja fragmentów poematów ks. Karola Wojtyły, przygotowana przez znaną aktorkę krakowską Marię Przybylską - co było wspólnym zejściem w głąb i zanurzeniem się w metafizyce odkrywanej przez księdza-poetę Karola Wojtyłę, późniejszego Wielkiego Papieża.
W czasie pielgrzymki uczczono także jubileusz 10-lecia Biblioteki „Niedzieli”. Na początku lat 90., gdy na polskim rynku wydawniczym funkcjonowało ok. 3 tys. wydawnictw, założenie kolejnego wydawało się szaleństwem. Ale - jak twierdzi prof. Klauza - osoby znające ks. Skubisia wiedzą, że czasem podejmuje on sprawy po ludzku niemożliwe. Redaktor Naczelny Niedzieli był przekonany, że Biblioteka dopełni misji Niedzieli i odwrotnie. Do tej pory w Bibliotece „Niedzieli” ukazało się ponad 150 tytułów, od dzieł teologicznych po bajki dla dzieci. Biblioteka doczekała się uznania w oczach katolickich wydawców, którzy w 2000 r. przyznali jej prestiżową nagrodę „Feliksa”. Wydana w Roku Jubileuszowym Ewangelia sprzedała się w milionowym nakładzie, a ostatni bestseller - to wspomniana już książka Hiszpana - o. Emilio Cárdenasa SM pt. Z Różańcem poprzez dni, lata i wieki.

* * *

O godz. 13.00 rozpoczęła się Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Stanisław Nowak. W koncelebrze znalazło się kilkunastu kapłanów, w tym redaktorzy odpowiedzialni za wydania diecezjalne. Jest to jeszcze jeden „niedzielny” zwyczaj, że przynajmniej raz w roku księża redaktorzy prowadzący poszczególne wydania diecezjalne spotykają się przy ołtarzu. W imieniu Jasnej Góry zebranych powitał o. Nikodem Kilnar OSPPE.
Ksiądz Arcybiskup, nawiązując w homilii do fragmentu Ewangelii opowiadającym o weselu w Kanie Galilejskiej, przypomniał, byśmy wszyscy, także dziennikarze katoliccy, byli jak stągwie, które dają się napełniać przesłaniem Jezusa, stając się tym samym świadkami Jego życia i nauki. Wyraził także uznanie dla Niedzieli za stanowczość w głoszeniu Dobrej Nowiny, profesjonalizm i kreatywność, czego efektem jest mocna obecność pisma we współczesnym świecie mass mediów. Przypomniał, byśmy nigdy nie zapominali o Tej, której Wizerunkiem pieczętujemy każdy kolejny numer pisma - o Maryi, Matce Boga.
Pielgrzymki Niedzieli na stałe wrosły już w krajobraz Sanktuarium Jasnogórskiego, a także w krajobraz naszej pracy redakcyjnej. Są podsumowaniem roku pracy i chwilą modlitwy dziękczynnej za to, co udało się w ostatnim czasie dokonać; są spotkaniem z Bogiem, Jego Matką i drugim człowiekiem - naszym przyjacielem.
Bóg zapłać wszystkim za obecność i modlitwę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Elżbieta Węgierska - patronka dzieł miłosierdzia

[ TEMATY ]

św. Elżbieta Węgierska

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Elżbieta z Turyngii (XIII wiek) posługuje wśród chorych (obraz tablicowy z XV wieku)

Św. Elżbieta z Turyngii (XIII wiek) posługuje wśród chorych
(obraz tablicowy z XV wieku)

17 listopada Kościół wspomina św. Elżbietę Węgierską, patronkę dzieł miłosierdzia oraz bractw, stowarzyszeń i wielu zgromadzeń zakonnych. Jest świętą dwóch narodów: węgierskiego i niemieckiego.

Elżbieta urodziła się 7 lipca 1207 r. na zamku Sárospatak na Węgrzech. Jej ojcem był król węgierski Andrzej II, a matką Gertruda von Andechts-Meranien, siostra św. Jadwigi Śląskiej. Ze strony ojca Elżbieta była potomkinią węgierskiej rodziny panującej Arpadów, a ze strony matki - Meranów. Dziewczynka otrzymała staranne wychowanie na zamku Wartburg (koło Eisenach), gdzie przebywała od czwartego roku życia, gdyż była narzeczoną starszego od niej o siedem lat przyszłego landgrafa Ludwika IV. Ich ślub odbył się w 1221 r. Mała księżniczka została przywieziona na Wartburg z honorami należnymi jej królewskiej godności. Mieszkańców Turyngii dziwił kosztowny posag i dokładnie notowali skarby: złote i srebrne puchary, dzbany, naszyjniki, diademy, pierścienie i łańcuchy, brokaty i baldachimy. Elżbieta wiozła w posagu nawet wannę ze szczerego srebra. Małżeństwo młodej córki królewskiej stało się swego rodzaju politycznym środkiem, mającym pogłębić i wzmocnić związki między oboma krajami. Elżbieta prowadziła zawsze ascetyczny tryb życia pod kierunkiem franciszkanina Rüdigera, a następnie Konrada z Marburga. Rozwijając działalność charytatywną założyła szpital w pobliżu zamku Wartburg, a w późniejszym okresie również w Marburgu (szpital św. Franciszka z Asyżu). Konrad z Marburga pisał do papieża Grzegorza IX o swojej penitentce, że dwa razy dziennie, rano i wieczorem, osobiście odwiedzała swoich chorych, troszcząc się szczególnie o najbardziej odrażających, poprawiała im posłanie i karmiła. Życie wewnętrzne Elżbiety było pełną realizacją ewangelicznej miłości Boga i człowieka. Wytrwałość czerpała we Mszy św., na modlitwie była niezmiernie skupiona. Wiele pracowała nad cnotą pokory, zwalczając odruchy dumy, stosowała ostrą ascezę pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych Księży Sercanów

2024-11-14 21:16

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

„Od 1 listopada zablokowanych zostało 28 rachunków Księży Sercanów, to jest 28 domów zakonnych i inicjatyw sercańskich przez bank BNP Paribas” - powiedział mecenas Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na antenie Telewizji wPolsce24, ujawniając szokujące informacje na temat działań podejmowanych wobec zgromadzenia do którego należy ksiądz Michał Olszewski.

Obrońca księdza Michała Olszewskiego na antenie na początku rozmowy podkreślił, że sprawa duchownego jest klasycznym procesem politycznym.
CZYTAJ DALEJ

Premier Armenii w Watykanie

2024-11-18 12:48

[ TEMATY ]

audiencja

papież Franciszek

Armenia

Vatican Media

Papież Franciszek z premierem Armenii Nikolą Paszinianem

Papież Franciszek z premierem Armenii Nikolą Paszinianem

Dziś rano Papież przyjął premiera Armenii Nikola Pasziniana. Audiencja trwała pół godziny. Paszinian podarował Ojcu Świętemu ręcznie zdobiony tom „Lamentacji” Grzegorza z Nareku.

Dodajmy, że w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza rozpoczęła się dzisiaj dwudniowa konferencja poświęcona chrześcijańskiemu dziedzictwu w Karabachu, ormiańskiej enklawie w Azerbejdżanie. Przed rokiem 120 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia tego rdzennie ormiańskiego regionu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję