Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 3/2003

AG/AP/Plinio Lepri

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 8 stycznia 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 8 stycznia 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia opowiada, że gwiazda zaprowadziła monarchów do Jerozolimy, a następnie do Betlejem. Dawne proroctwa porównywały przyszłego Mesjasza do ciała niebieskiego. Również Maryi przypisany został ten symbol: jeśli Chrystus jest gwiazdą, która prowadzi do Boga, to Maryja jest gwiazdą wiodącą do Jezusa.
Jan Paweł II - papież
(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 6 stycznia 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Jan Paweł II wyraził ubolewanie, że wielu ludzi na świecie "nie zna Chrystusa - światłości świata, inni zaś Go nie przyjęli, a nawet odrzucili". W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 5 stycznia br. Ojciec Święty stwierdził, że Dziecię narodzone w Betlejem jest "współczesne" każdej osobie, która przychodzi na świat. "Niestety, w społeczeństwie naszym szerzy się kultura przepojona egoizmem i zamknięta na poznanie i miłość Boga" - powiedział Ojciec Święty. Jest to "kultura, która odrzucając faktycznie niezachwiane odwołanie do Boskiej Transcendencji, rodzi zagubienie i niezadowolenie, obojętność i samotność, nienawiść i przemoc". Zdaniem Papieża, pilnie potrzebne jest "radosne dawanie świadectwa jedynemu orędziu zbawienia, dawnemu i zawsze nowemu, Ewangelii życia i światła, nadziei i miłości!".
Jan Paweł II pozdrowił dwa pochody historyczno-folklorystyczne, które przybyły na Plac św. Piotra: "Terra Sancti Benedicti" z Monte Cassino, dla którego inspirację stanowi postać św. Benedykta Opata, oraz "Trzech Króli" z Giulianello di Cori, gdzie czczona jest statuetka Dzieciątka Jezus.

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Serdecznie witam pielgrzymów z Polski! Podczas świąt Bożego Narodzenia kontemplowaliśmy razem z Maryją oblicze Jezusa, wcielonego Syna Bożego. Psalm, który rozważamy w dzisiejszej katechezie, jest niejako wezwaniem do trwania w tej kontemplacji, w tym zapatrzeniu. Jej fundamentem jest wiara, że Pan jest Bogiem. Psalmista zachęca, aby w tej wierze stawać przed Panem z radością, by wstępować do Jego świątyni dziękczynienia i uwielbienia i służyć Mu z weselem.
Wszystkim życzę: Szczęśliwego Nowego Roku i pomyślnego kolędowania!".

Audiencja generalna, 8 stycznia 2003 r.

Spotkanie z pracownikami Zakładu Oczyszczania Miasta

Każdego roku od początku pontyfikatu około święta Trzech Króli Jan Paweł II odwiedzał szopkę rzymskich pracowników oczyszczania miasta przy Via dei Cavalleggeri, w pobliżu Watykanu. W tym roku, nie mogąc tam przybyć osobiście, Papież zaprosił do siebie 350 pracowników. Spotkanie odbyło się 5 stycznia br. wieczorem w Sali Klementyńskiej i miało bardzo rodzinny charakter.
"Witajcie w domu papieża - powiedział Ojciec Święty. - Tym razem nie poszedłem zobaczyć Waszej szopki i będę musiał zadowolić się jej fotografią".
Oprócz zdjęcia goście ofiarowali Papieżowi specjalnie wykonaną dla niego miniaturową szopkę długości zaledwie 85 centymetrów. Występują w niej 33 postacie, jest sześć domów, a furtka jednego z nich wykonana została z drewna oliwkowego ofiarowanego przez franciszkanów z Betlejem.

Audiencja dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Reklama

3 stycznia br. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Patrick Cox został przyjęty przez Jana Pawła II i sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. W specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Watykanu - Joaquín Navarro-Valls poinformował, że wizyta Coxa w Watykanie była "odpowiednią okazją do wymiany opinii na temat Europy".
W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej - "ze strony Stolicy Apostolskiej zwrócono uwagę, że stanowić to będzie wzbogacenie dla Europejczyków i powód do nadziei dla innych narodów" - powiedział Navarro-Valls.
Mowa była również o projekcie przyszłej konstytucji europejskiej, o "zainteresowaniu wspólnot ludzi wierzących w krajach europejskich, w których stanowią zresztą większość, aby uszanowana została ich tożsamość i specyficzny wkład w życie społeczności, jak również status, jakim cieszą się na mocy ustawodawstwa narodowego".

Ćwierćwiecze sakry biskupiej kard. Angelo Sodano

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano odprawi 18 stycznia br. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej Mszę św. dziękczynną z okazji 25. rocznicy swej sakry biskupiej. Otrzymał ją 15 stycznia 1978 r. z rąk kard. Antonio Samoré.
Urodzony 23 listopada 1927 r. w Isola d´Asti na północy Włoch, przyszły sekretarz stanu przyjął święcenia kapłańskie 23 września 1950 r. i już po kilku latach włączył się do pracy w instytucjach watykańskich, zajmujących się międzynarodową działalnością Kościoła. Był m.in. sekretarzem nuncjatur apostolskich w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. 30 listopada 1976 r. papież Paweł VI mianował go nuncjuszem w Chile i jednocześnie arcybiskupem tytularnym.
Po powrocie do Watykanu 23 maja 1988 r. został sekretarzem Rady Publicznych Spraw Kościoła, która po reorganizacji Kurii Rzymskiej przez Jana Pawła II w czerwcu tegoż roku stała się sekcją II Sekretariatu Stanu - ds. stosunków z państwami (od 1 stycznia 1989 r.).
1 grudnia 1990 r. Ojciec Święty mianował abp. Sodano podsekretarzem stanu, a gdy 28 czerwca następnego roku powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego, nowy kardynał stał się sekretarzem stanu. Od tego czasu jest najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II.
Po ukończeniu 75 lat życia - 23 listopada 2002 r. kard. Sodano złożył rezygnację z urzędu, ale Papież prosił go, by nadal pełnił swe obowiązki.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie

Zgodnie z tradycją, w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia br. Papież udzielił sakry biskupiej dwunastu nowo mianowanym biskupom.
W homilii, zwracając się do konsekrowanych, Ojciec Święty nawiązał do uroczystości Trzech Króli, mówiąc: "Nie ofiarujecie Panu złota, mirry i kadzidła, lecz Wasze własne życie. Chrystus zwraca się teraz do Was, byście odnowili tę ofiarę, przyjmując w Kościele urząd biskupi. Jak uczynił to kiedyś z Dwunastoma, wzywa każdego z Was do pełnego udziału w swoim życiu i misji. Otrzymujecie pełnię daru; jednocześnie oczekuje się od Was pełni zaangażowania".
Następnie Ojciec Święty przemawiał do każdego z biskupów oddzielnie. Paulowi Tschang In-namowi, Celestino Migliore, Pierre Nguyęn Van Tôtowi i Pedro Lópezowi Quintanie podziękował za dotychczasową cenną służbę Stolicy Apostolskiej i zachęcił, by "przy poszanowaniu dla instytucji i kultur wzywali narody, do których zostali posłani, do otwarcia się na Ewangelię". "Tylko Chrystus może zapewnić głęboką odnowę sumień i narodów" - stwierdził Jan Paweł II.
Nowym sekretarzom: Kongregacji Nauki Wiary - abp. Angelo Amato i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - bp. Brianowi Farrellowi Ojciec Święty zalecił "wierność tradycji katolickiej i zaangażowanie w dialog ekumeniczny".
Zwracając się do pozostałych: Calogero La Piana - biskupa Mazara del Vallo we Włoszech, René-Marie Ehuzu - biskupa Abimey w Beninie, Jána Babjaka - biskupa eparchii Prešov na Słowacji, Andraosa Abouna - biskupa pomocniczego Patriarchatu Babilonii Chaldejskiej w Iraku, Milana Šašika - administratora apostolskiego ad nutum Sanctae Sedis eparchii w Muhaczewie na Ukrainie i Giuseppe Nazzaro - wikariusza apostolskiego Alepu dla wiernych obrządku łacińskiego w Syrii, Jan Paweł II pozdrowił wspólnoty, do których zostają posłani.
Jan Paweł II konsekrował do tej pory osobiście 321 biskupów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta dyplomatka

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Święta Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła i patronka Europy, w 1363 r. wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam surowe życie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda: duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości

- Duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości, do której nas wszystkich wzywa Chrystus. To wezwanie jest szczególnie ważne w przeżywanym Roku Świętym, w szczególnym czasie łaski, jaki jest nam dany, abyśmy się pojednali, wybaczyli sobie wzajemne urazy i weszli na drogę świętości - mówił abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach dzisiejszych ogólnopolskich obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Czy męczeństwo ma sens?

2025-04-30 07:26

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

W świecie, w którym słowo „poświęcenie” brzmi jak archaizm, a „heroizm” kojarzy się z naiwnym romantyzmem z lekcji historii, męczeństwo może wydawać się czymś wręcz niezrozumiałym. Czymś z innego porządku – może nawet obcym i niepokojącym. Żyjemy przecież w czasach, w których indywidualizm jest cnotą, a sukces mierzy się liczbą zer na koncie, lajków pod zdjęciem i umiejętnością „dbania o siebie”. Na tym tle ofiara z własnego życia – a więc męczeństwo – wydaje się gestem radykalnym, może wręcz szalonym. A jednak… nie daje spokoju.

Arcybiskup Tadeusz Wojda, podczas obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, mówił, że „duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości”. W świecie, który coraz bardziej pogrąża się w chaosie aksjologicznym, to zdanie brzmi jak manifest. Jakby ktoś rzucał kamień w szklany ekran nowoczesności i przypominał, że są jeszcze wartości, dla których warto żyć – a czasem nawet umrzeć. Tylko kto dziś w ogóle tak myśli?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję