Brazylia pożegnała swego Kardynała
Doczesne szczątki kard. Lucasa Moreiry Nevesa, zmarłego w Rzymie, sprowadzono do Brazylii i złożono w bazylice katedralnej w brazylijskim mieście Sao Salvador da Bahia. Od 14 września br., gdy trumna ze zwłokami wieloletniego Arcybiskupa tej archidiecezji przybyła z Rzymu, przed katedrą gromadziły się tysiące wiernych, aby oddać ostatni hołd swemu ukochanemu Arcypasterzowi.
Głównej Liturgii z egzekwiami przewodniczył arcybiskup Sao Salvador da Bahia i prymas Brazylii - kard. Geraldo Majella Agnelo, a koncelebransami było 100 biskupów i ponad 300 księży z całego kraju.
Kard. Lucas Moreira Neves w swym życiu kapłańskim był m.in. prefektem Kongregacji ds. Biskupów, ponadto pełnił wiele innych ważnych funkcji w Kościele brazylijskim i powszechnym.
Biskupi katoliccy przeciwni akcji zbrojnej w Iraku
Reklama
Biskupi katoliccy Stanów Zjednoczonych uznali bezpośrednie działania zbrojne przeciwko Irakowi za nieuzasadnione. W oświadczeniu przesłanym 17 września do prezydenta George´a W. Busha poprosili władze amerykańskie, by ograniczyły się do posunięć dyplomatycznych za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych dla wywierania nacisku na Saddama Husajna.
W dokumencie, który przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA - bp Wilton Gregory przekazał osobiście w Nowym Jorku doradczyni prezydenta ds. narodowego bezpieczeństwa Condoleezie Rice, biskupi stwierdzają, że Irak zagraża wprawdzie pokojowi na świecie, ale w świetle katolickiej nauki na temat wojny nie uzasadnia to ataku zbrojnego na ten kraj.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cyniczna wypowiedź Kremla w sprawie prześladowań księży
"Odmowa wydania wizy dla kilku katolickich duchownych nie może być rozumiana jako prześladowanie Kościoła katolickiego w Rosji" - powiedział rosyjskiej agencji Interfax Siergiej Abramow, zastępca kierownika wydziału polityki wewnętrznej w administracji prezydenta Władimira Putina. "Rosja w ostatnich latach zaostrzyła swoją politykę wizową, ale nie jest ona skierowana szczególnie przeciwko katolikom czy katolickim duchownym" - dodał.
Ks. Andrzej Steckiewicz, wikariusz generalny diecezji Matki Bożej w Moskwie, powiedział na temat rzekomo sporządzonej przez władze listy księży, którzy mają być wydaleni z Rosji: "Po wydaleniu bp. Jerzego Mazura mówiono o takiej liście, lecz powstaje pytanie, według jakiego klucza katoliccy duchowni mieliby być wydalani z Rosji?". Ks. Steckiewicz pochwalił akcję internautów polskich, którzy wysyłają listy w sprawie wydalonych księży do władz Polski i Rosji. "Jest to bardzo dobra forma zamanifestowania solidarności z katolikami w Rosji" - podkreślił.
Wzrastają naciski na katolickich księży
Reklama
Na Ukrainie, podobnie jak w Rosji, wzrastają naciski na katolickich księży - stwierdza międzynarodowa organizacja pomocy "Kirche in Not"/Ostpriesterhilfe (Kościół w Potrzebie/Pomoc Kościołowi na Wschodzie).
W opublikowanym oświadczeniu stwierdza się, że coraz więcej katolickich duchownych jest obserwowanych przez miejscową służbę bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki zatrzymań i przesłuchań.
Na Ukrainie żyje ok. 6 mln katolików, co stanowi ponad 10 proc. całego społeczeństwa (5 mln należy do Kościoła greckokatolickiego, a 1 mln do rzymskokatolickiego).
Aresztowano biskupa podziemnego Kościoła katolickiego
Komunistyczne władze Chin aresztowały 9 września br. bp. Wei Jingyi, należącego do nie uznawanego przez rząd podziemnego Kościoła katolickiego. Poinformowała o tym 17 września br. działająca w USA Fundacja im. kard. Kunga, nie podając jednak żadnych bliższych szczegółów tego zdarzenia.
Według tejże Fundacji, aresztowany Hierarcha kieruje diecezją Qiqihar (Cicihar) w północno-wschodniej prowincji Heilungciang, a biskupem został w 1995 r. Ma już za sobą dwukrotne pobyty w obozie pracy (1987-89 i 1990-92). W latach 1993-95 był sekretarzem podziemnej Konferencji Biskupów Chin.
Francja
Francuski ksiądz, Raymond d´Izarny, założył stronę intrnetową przeznaczoną specjalnie dla katolików określających się mianem "niepraktykujących". Szacuje się, że we Francji jest ich nawet 75%.
Zdaniem założyciela strony, "niepraktykujący" katolicy często zastanawiają się nad sensem chrztu dziecka, ślubu kościelnego czy zapisaniem dzieci na katechizację. Informacje zawarte na stronie mają ułatwić im podjęcie decyzji oraz kontakt z parafią. "Dialog w wielu wypadkach staje się z upływem czasu mniej techniczny, a coraz bardziej głęboki" - mówi ks. d´Izarny.
Jego strona: http://cybercure.cef.fr znajduje się w internetowym serwisie Konferencji Biskupów Francji.
Rosja
Reklama
Prowadzona przez Franciszkanów parafia pw. Niepokalanego Poczęcia w Nowosybirsku obchodziła 15 września br. 20. rocznicę swego powstania. W uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ojca dziekana Corrado Trabucciego wzięli udział zakonnicy i parafianie.
Przed Mszą św. przewodniczący fundacji franciszkańskiej w Rosji i Kazachstanie - o. Gracjan Piotrowski OFM przypomniał historię miejscowej wspólnoty katolickiej i zachęcił uczestników Liturgii do modlitwy za wszystkich, którzy przyczynili się do jej utworzenia i w niej pracowali. Homilię wygłosił ks. Andrzej Obuchowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Bijsku.
Chiny
Grupa 30 młodych ludzi z diecezji Taiyuan w prowincji Shanxi (środkowopółnocne Chiny) odbyła ostatnio 1000-kilometrową pielgrzymkę rowerową do różnych sanktuariów w tym kraju. Pod kierunkiem swego duszpasterza - ks. Li przemierzyli oni prowincje Hebei, Jinan i Szantung, a swój szlak zakończyli w porcie Yantai nad Cieśniną Pohai.
Po drodze nawiedzili wszystkie kościoły i sanktuaria leżące na trasie. Ks. Li powiedział, że młodzi chłopcy i dziewczęta, mimo zmęczenia, nigdy nie zapomną tej podróży, która była dla nich bardzo cennym przeżyciem duchowym. W każdym odwiedzanym miejscu kolarze-pątnicy modlili się, uczestniczyli we Mszy św. i przystępowali do sakramentów świętych.
Irak
"Jeśli naprawdę wybuchnie wojna, to doprowadzi ona do całkowitego zniszczenia, a chrześcijanie i muzułmanie zapłacą tę samą cenę" - stwierdził chaldejski patriarcha Babilonii - abp Raphael I Bidawid. W wypowiedzi dla włoskiej agencji misyjnej MISNA podkreślił jednocześnie, że znaczną ulgą dla wszystkich chrześcijan w Iraku była zapowiedź ponownego udostępnienia przez Irak urządzeń wojskowych dla ich kontroli przez ekspertów ONZ.
W Iraku żyje silna i żywotna wspólnota chrześcijańska wspierana przez Kościół zachodni. Stanowi ona 3 proc. mieszkańców kraju (większość z nich to katolicy obrządku chaldejskiego). Sytuacja chrześcijan w południowej części Iraku, kontrolowanej przez Saddama Husajna, jest trudna. Cierpią oni biedę, m.in. z powodu nałożonego przez ONZ w 1990 r. embarga.
Tydzień na świecie
Ks. prał. Tadeusz Kukla został nowym rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii (zastąpił na tym stanowisku ks. inf. Stanisława Świerczyńskiego).
We Fryzyndze (Niemcy) odbył się 6. Międzynarodowy Kongres Akcji Solidarności Katolików Niemieckich "Renovabis" pod hasłem: Europa - wspólnota wartości? Działania w społeczeństwie w duchu odpowiedzialności chrześcijańskiej. Uczestniczyło w nim ok. 350 osób z 23 krajów.
Irak niespodziewanie wyraził zgodę na powrót inspektorów rozbrojeniowych ONZ do tego kraju. Biały Dom twierdzi, że iracki dyktator Saddam Husajn tylko "gra na zwłokę". Tymczasem władze Arabii Saudyjskiej zgodziły się na udostępnienie Amerykanom baz wojskowych na swoim terytorium, jednak pod warunkiem, że USA uzyska zgodę ONZ na interwencję w Iraku.
Wysokim komisarzem ONZ ds. praw człowieka został Brazylijczyk Sergio Vieira de Mello.
Szwajcaria została 190. członkiem ONZ. O zerwaniu z tradycją skrajnej neutralności przesądziło referendum.
We Włoszech stowarzyszenia konsumentów zorganizowały protest przeciwko sięgającym nawet 50 proc. podwyżkom cen po wprowadzeniu wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro.
We Francji aresztowano dwóch najwyższych rangą szefów ETA - terrorystycznej organizacji baskijskich separatystów.
Tysiące funkcjonariuszy milicji wysłano w celu zdławienia antyprezydenckich manifestacji w Kijowie; aresztowanych zostało ponad 50 osób, a prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko organizatorom protestów. Wielkie demonstracje ukraińskiej opozycji w całym kraju miały skłonić prezydenta Leonida Kuczmę do dymisji i rozpisania przedterminowych wyborów.
Już trzeci dziennikarz na Białorusi - Wiktor Iwaszkiewicz został skazany przez tamtejszy sąd na ograniczenie wolności za "nieprawomyślne" artykuły (m. in. oskarżał on najbliższe otoczenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki o korupcję).
W Singapurze aresztowano grupę terrorystów z ugrupowania Jemaah Islamiah, powiązanego z al-Kaidą. Prawdopodobnie planowali oni zamachy na obiekty amerykańskie, m.in. ambasadę USA w tym kraju; atak miał nastąpić w rocznicę 11 września. Wcześniej w Pakistanie zatrzymano kilkunastu członków al-Kaidy, wśród nich Ramziego Binalshibha, podejrzanego o nadzorowanie przygotowań do ataku na Amerykę.
Korea Północna i Korea Południowa rozpoczęły uroczyście budowę połączeń komunikacyjnych między zwaśnionymi dotąd państwami.
Rząd izraelski zamierza ustanowić "strefę bezpieczeństwa" wokół grobu Racheli w Betlejem. Izraelscy obrońcy praw człowieka obawiają się, że oznacza to faktyczną aneksję domniemanego miejsca spoczynku żony biblijnego patriarchy Jakuba i matki Józefa. Jest ona czczona zarówno przez żydów, jak też muzułmanów i chrześcijan. Aby uzasadnić swą decyzję władze Izraela cynicznie utrzymują, że dostęp do grobu jest utrudniony z powodu "palestyńskiej przemocy".
Na terenie Rosji i byłych republik radzieckich AIDS rozprzestrzenia się szybciej niż w jakimkolwiek regionie świata - twierdzą międzynarodowi eksperci w Social Monitor, najnowszym raporcie UNICEF, Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Opracowali go naukowcy centrum badawczego "Innocenti" we Florencji. Najbardziej szokuje fakt, że epidemia zaczyna zagrażać w badanym regionie głównie młodzieży, wśród której notuje się najwięcej przypadków zarażenia wirusem HIV.