Reklama

Karnawał Euro

Kurz po zabawie w strefach kibica już opadł. Nasze Orły nie wyszły z grupy, chorągiewki z samochodów powoli znikają. Wspólne oglądanie meczy to dla wielu było jednak niezapomniane przeżycie

Niedziela wrocławska 27/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw w środku miasta zaczął wyrastać labirynt. Trzy czwarte wrocławskiego Rynku zostało otoczone płotem. Zaciekawieni mieszkańcy miasta przyglądali się przygotowaniom do wspólnego kibicowania, ale dopiero na dzień przed pierwszym meczem można było obejrzeć strefę kibica od środka. Wieczorem za płotami były już tłumy. Nic dziwnego - można było pobawić się przy energetycznej muzyce zdobywającego coraz większą popularność ukraińsko-polskiego zespołu Enej, który dopiero co z laurami wrócił z festiwalu w Opolu. To jednak było dopiero przedsmak…

Polak - Czech dwa bratanki…

Reklama

W dniu meczu otwarcia już od rana było biało-czerwono i niebiesko-biało-czerwono. Czesi przystrojeni w czapki a la Rumcajs i czerwone koszulki z godłem państwowym nie zwracali na siebie uwagi tak bardzo, jak przybyli na mecz Rosja - Czechy Rosjanie. Ci bowiem byli najbardziej hałaśliwi i widoczni - niestety czasem aż za bardzo.
- Próbowałam zwrócić uwagę strażnikom miejskim na grupkę Rosjan przebranych za komsomolców. Wymachiwali wielką czerwoną flagą. Strażnicy zbyli mnie wzruszeniem ramion - opowiadała pani Ala, która robiła zakupy w Galerii Dominikańskiej. Rosjan z komunistycznymi akcentami w stroju było w tłumie więcej, popularne były np. budionnówki z czerwoną gwiazdą.
Czechom tak przystrojeni Rosjanie też się nie podobali. - Pamiętamy, kto na nas napadł w 1968 - mówił starszy Czech na Świdnickiej. Na szczęście Rosjanie-Sowieci ginęli w tłumie. Zdecydowana większość Rosjan miała po prostu barwy narodowe. Tymczasem Czesi wspólnie z Polakami kibicowali w czasie meczu otwarcia. - Polska! Polska! - krzyczeli i Polacy, i Czesi. Rosjanie raczej nastawiali się na kibicowanie w czasie meczu Rosja-Czechy, który odbywał się wieczorem.
Ten ostatni mecz, jak się okazało, nie popsuł humoru Czechom aż tak bardzo. - Ja dziś jestem smutny - wzdychał Karel, którego spotkaliśmy pod pubem przy Świdnickiej. - Ale wy Polacy Rusom dokopiecie na pewno. Teraz idziemy się z wami napić czeskiego piwa, jeśli tu je mają - pokazał nam ogródek opanowany przez rozśpiewanych Czechów. Napotkany przez nas dziennikarz czeskiego portalu idnes.cz również zauważył, że Polacy niezwykle ciepło przywitali południowych sąsiadów. Ondrej Trunecka stwierdził krótko: - To niesamowite, że Polacy są aż tak bardzo za Czechami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

…gorzej z Rosjaninem

Jak zauważył Ondrej Trunecka, łatwo było odróżnić Polaków i Czechów od Rosjan. Ci pierwsi pili piwo, ci drudzy - wódkę w dużych ilościach. Dlatego nietrudno było w nocy spotkać pijanych Rosjan wokół Rynku. W dzień natomiast wielu Rosjan otrzymało od Polaków ulotki wzywające do wspierania opozycji demokratycznej w Rosji i starań o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Zaś na jednym z wiaduktów kolejowych nad ulicą Legnicką zawisł długi na kilkanaście metrów transparent z napisem „Free Russia and Poland! No Putin! No Tusk!” („Wolna Rosja i Polska! Nie dla Putina! Nie dla Tuska!”).
Rosjanie starali się zachowywać spokojnie, choć nie bratali się specjalnie z Polakami. Jeśli bywali agresywni - to głównie po alkoholu.
Jednak to we Wrocławiu zaczęło się to, co kilka dni później zobaczyła cała Polska w Warszawie. Do pierwszego starcia doszło na stadionie, gdzie grupa chuliganów z Rosji zaatakowała polskich stewardów. Wiadomość o bijatyce błyskawicznie obiegła Rynek. Wieczorem, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, doszło do wielu przepychanek i bójek z Rosjanami.

Na co komu strefa

Reklama

Tego wieczoru okazało się też, jakim utrudnieniem dla mieszkańców miasta było postawienie płotów strefy kibica w Rynku. Wielu ludzi gubiło się w labiryncie, gdy usiłowało się przedostać z ulicy Odrzańskiej w kierunku Kazimierza Wielkiego. Bramki ustawiono tak, by wrzynały się w uliczki, tworząc jak gdyby korytarze dla kibiców. Niektórzy po meczach niemal się tratowali w „wąskich gardłach”, jak przy klubie Jazzda. Nie pomyślano o tych, którzy do strefy nie mieli zamiaru wejść.
- Co za głupek tak poustawiał te płoty - kręciła z niedowierzaniem pani Regina, którą spotkaliśmy w okolicach Rynku. - Wracam do domu i nie mogę się przecisnąć przez te tłumy przebierańców, do tego muszę chodzić dookoła - żaliła się starsza pani. - I jeszcze sikają gdzie popadnie, piją, krzyczą… tylko ręce załamać!
Rzeczywiście, z toaletami dla kibiców również był kłopot. Na mieście i wokół strefy było ich niewiele, a do tych w samej strefie trudno było się dopchać. Wielu kibiców się skarżyło, że tojtojek ustawiono za mało, a przed nimi i tak były długie kolejki. Kontrowersje wzbudzały też przenośne pisuary na pl. Solnym, które były niczym nieosłonięte. Niektórzy próbowali się ratować odwiedzinami w okolicznych knajpach. Skończyło się to tym, że toalety były często niemiłosiernie brudne.
Nie wszystkim podobała się także sama estetyka strefy. - Spod tych płacht w ogóle nie widać naszego pięknego Ratusza - mówił starszy pan, którzy przed meczem otwarcia przyglądał się tłumom w Rynku. - No i te niebieskie sławojki… nie można było postawić brązowych, żeby tak nie raziły?

Biało-czerwoni!

Jednak trudności z mijaniem płotów i kłopoty z toaletami nie zrażały tych kibiców reprezentacji, którzy na Rynek przychodzili w biało-czerwonych strojach bez względu na to, kto z kim grał. A stroje były przeróżne - od koszulek po dmuchane skrzydła husarskie, pióropusze, czapki błazna i cylindry z pluszowymi piłkami. Wielu też miało wymalowane twarze. Kalkomanie i farbki sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Było drogo, więc panie ratowały się kredkami z kosmetyczek lub specjalnymi biało-czerwonymi sztyftami, które rozdawał jeden ze sponsorów.
Greków na meczu z Czechami było w Rynku niewielu, za to pojawili się Niemcy, którzy akurat wylosowali bilety na mecze we Wrocławiu i Portugalczycy. Jednak furorę zrobili… Brazylijczycy. - Przyjechaliśmy z Săo Paulo - mówił Flavio. - Polska to kraj papieża Jana Pawła II, poza tym interesujemy się europejską piłką nożną. Mamy specjalne, okolicznościowe koszulki - z dumą zaprezentował żółtą koszulkę z flagą Brazylii i logo Euro 2012. - Bardzo nam się tu podoba. A najfajniejsze są polskie dziewczyny - mrugał porozumiewawczo Latynos. Polacy chętnie pozowali z nimi do zdjęć i częstowali piwem, które gościom z Ameryki Południowej bardzo smakowało. Czesi zdecydowanie woleli czeskie piwo.

Porażka, ale z klasą

Mecz Polska-Rosja w strefie oglądało prawie 30 tys. widzów. Pierwszy mecz z Grekami wypełnił strefę tak, że tłum próbował szturmować bramki. W sumie przez dwa tygodnie przez Rynek przewinęło się pół miliona ludzi.
Ostatni rozgrywany mecz we Wrocławiu przyciągnął wielu rodaków z całej Polski. Spotkanie Polska-Czechy oglądali nie tylko na stadionie, wokół którego krążyły koniki z biletami, ale także w strefie i poza nią. Dodatkowy telebim przy ul. Szewskiej przyciągnął około tysiąca osób. Wokół strefy trzeba było poruszać się ostrożnie po grubej warstwie potłuczonego szkła, nie tylko z butelek po piwie, ale i po kuflach z okolicznych knajpek. Żniwo zebrali zbieracze puszek.
Porażka z Czechami nie popsuła Polakom za bardzo humoru. Widać było wielu kibiców biało-czerwonych, który gratulowali Czechom awansu do ćwierćfinału. Wielu cieszyło się, że Rosjanie również z grupy nie wyszli. Niektórzy Czesi mówili wprost, że woleliby wygrać z Rosjanami niż z nami, ale taka jest piłka - okrągła, a bramki są dwie.

* * *

Tomek Piechnik, organizator Duchowego Zaplecza Euro we Wrocławiu

Euro 2012 jest okazją do poznania się i wspólnego przeżywania mistrzostw przez kibiców z całego świata. Mistrzostwa są świętem pełnym radości i zabawy. Ale nie tylko. Dla niektórych kibiców o także czas totalnego wyluzowania i … zasmakowania w swobodzie seksualnej. Dzieje się tak np. w okolicy wrocławskiej strefy kibica na rynku, gdzie swoje usługi bardziej lub mniej dyskretnie oferują przedstawicielki najstarszego zawodu świata. Dlatego postanowiliśmy naszą akcję ewangelizacyjną skierować właśnie do kibiców, a także prostytutek. Jesteśmy z nimi w strefie, modlimy się o ich czystość a do tego rozdajemy dość kontrowersyjne ulotki z cytatami z Jana Pawła II. Z jakimi reakcjami spotykaliśmy się do tej pory? Różnymi. Od naśmiewania i cynicznych uwag oraz ignorowania po wartościowe rozmowy. Wszystkich pewnie nie przekonamy. Pozytywne jest jednak to, że większość kibiców, których zaczepiliśmy do tej pory, wzięła ulotki. Dla naszego zespołu tego typu działania mają głęboki sens. Jeżeli jednak udało nam się zmienić decyzje choćby jednej osoby, to nasze działania miały głęboki sens. Akcja ulotkowa to także swoista walka ponieważ środowisk promujących swobodę seksualną i zachęcających do „dobrej zabawy” nie brakuje. Dlatego nie odpuszczamy.

Wysłuchał Krzysztof Kunert

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: 1 maja ingres abp. Zielińskiego

2025-04-29 15:00

[ TEMATY ]

ingres

Bp Zbigniew Zieliński

Karol Porwich/Niedziela

Abp Zbigniew Zieliński

Abp Zbigniew Zieliński

Przyjęcie abp. Zbigniewa Zielińskiego przez kapitułę w bramie kościoła katedralnego, odczytanie bulli papieskiej, przekazanie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce pastorału i objęcie katedry biskupiej, a następnie oddanie wyrazów czci przez biskupów współpracowników, przedstawicieli kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich - złożą się na ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją w katedrze poznańskiej 1 maja.

Nowy arcybiskup metropolita poznański zamieszkał już na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Przed ingresem w obecności Kolegium Konsultorów i Kapituły Katedralnej obejmie kanonicznie diecezję. Ingres do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, najstarszej polskiej katedry, odbędzie się w czwartek, 1 maja, o godz. 11.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Farmaceutka ścigana za postępowanie zgodne z sumieniem. Sąd Najwyższy umywa ręce

2025-04-30 10:09

[ TEMATY ]

Sąd Najwyższy

farmaceuci

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

Sąd Najwyższy odmówił rozpoznania kasacji w sprawie farmaceutki uznanej winną naruszenia prawa farmaceutycznego za odmowę sprzedaży tabletek wczesnoporonnych - informuje Ordo Iuris.

Postępowanie dotyczyło Doroty Pamuły – farmaceutki, która została ukarana naganą przez Okręgowy Sąd Aptekarski. Naczelny Sąd Aptekarski uchylił to orzeczenie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Następnie OSA umorzył postępowanie, uznając kobietę za winną, wskazując jednak na niską szkodliwość społeczną czynu, a sąd drugiej instancji podtrzymał to orzeczenie. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris w imieniu farmaceutki wnieśli kasację do Sądu Najwyższego, domagając się jej uniewinnienia. Sąd Najwyższy odmówił jednak rozpoznania kasacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję