Uroczystość Świętej Rodziny w puławskiej parafii dedykowanej Rodzinie z Nazaretu co roku przeżywana jest jako wyjątkowe święto wszystkich małżeństw. Podobnie było 30 grudnia 2011 r., gdy Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Metropolita modlił się w intencji wszystkich rodzin parafii, prosząc, by „Święta Rodzina napełniała pokojem serca i domy” oraz by była wzorem w budowaniu wspólnoty rodziny jako domowego Kościoła.
Podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w tym dniu małżonkowie mieli możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej. - Małżeństwo jest jedynym sakramentem w Kościele rzymskokatolickim, który tak mocno dotyczy relacji między dwojgiem ludzi: mężczyzną i kobietą. Sakrament małżeństwa jest darem Boga, który daje małżonkom siłę do tworzenia wspólnoty małżeńskiej. Musi być jednak odnawiany i przypominany dla dobra samych małżonków, a także jakości i trwałości małżeństwa. Nie przesyci się, podobnie jak nigdy nie będzie przesytu w sprawowaniu Eucharystii - mówił proboszcz z puławskiej „Niwki” ks. Henryk Olech. - Współpracując z Jezusem Chrystusem w każdej sytuacji, nawet po ludzku patrząc beznadziejnej, możliwe jest odrodzenie małżeństwa. Dlatego zachęcaliśmy wszystkie małżeństwa z naszej parafii do udziału w odpustowych Mszach św., modlitwy i odnowienia przysięgi małżeńskiej - dodaje. Z zaproszenia skorzystało wiele małżeństw, które na nowo przeżywały treść przysięgi małżeńskiej. Eucharystycznemu spotkaniu towarzyszyła radość obecnych z rodzicami dzieci, a nawet skrycie ocierane łzy. - Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny prosimy o przymnożenie wiary, aby każdy z nas mógł odpowiedzieć Jezusowi jak św. Piotr: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham - mówili przedstawiciele rodzin.
W homilii abp Stanisław Budzik ukazał Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór dla wszystkich rodzin. Zwrócił uwagę, że chociaż w Świętej Rodzinie przyszedł na świat Syn Boży, to jednak życie rodziny z Nazaretu nie było „romantyczną idyllą”. - Obraz zapisany na kartach Ewangelii jest pasmem bolesnych i dramatycznych wydarzeń: od zaskoczenia Zwiastowania, przez ubóstwo nocy betlejemskiej, ucieczkę, wędrówkę przez pustynię i niezrozumienie aż po krzyż. Co było siłą Świętej Rodziny, że potrafiła przetrwać? W czym możemy naśladować ją my, ludzie XXI wieku? - pytał Pasterz. Odpowiadając na postawione pytania, podkreślił, że „tą siłą był Jezus; Bóg który stał się człowiekiem”. - Dlatego tak ważne jest, by Chrystusa postawić w centrum spraw, otoczyć Go miłością, żyć w Jego bliskości i obecności, uznać za Pana, Nauczyciela i Przewodnika - mówił Metropolita. - To sprawdzona recepta na udane życie małżeńskie i rodzinne - zapewniał. Mówiąc o Świętej Rodzinie, Pasterz podkreślał, że „Jezus, Maryja i Józef stanowili wspólnotę ludzi posłusznych woli Ojca, otwartych na natchnienia Ducha Świętego”. - Najlepszą szkołą wiary, nadziei i miłości jest rodzina. Ci, którzy naśladują Świętą Rodzinę mogą stawać się szkołą i domem komunii - mówił ks. Arcybiskup. Metropolita przywołał też nauczanie bł. Jana Pawła II nt. rodziny, apelując za wielkim Papieżem o jak najlepsze realizowanie „najważniejszego i najpiękniejszego zadania rodziny, jakim jest przekazywanie życia i stwarzanie warunków do jego duchowego i materialnego rozwoju”. - Nasza ojczyzna znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem wskaźnika urodzin. Narzekamy na brak polityki rodzinnej, trudną sytuację materialną, ale statystyki wskazują też, że wraz z dobrobytem zmniejsza się otwartość na przyjęcie nowego życia - mówił ks. Arcybiskup.
Rodzinom zgromadzonym na odpustowej uroczystości abp Stanisław Budzik życzył, by „każde spotkanie ze Świętą Rodziną pomogło uwierzyć w siebie, w swoje piękno i niezastąpione powołanie; pozwoliło przezwyciężyć duchowe i materialne trudności, umacniało w jedności, otwierało na życie i na bogactwo łask”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu