Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 27. rok akademicki. Gościem honorowym uroczystości był prof. Francois Vellas, przewodniczący Stowarzyszenia UTW na świecie, zaś wśród zgromadzonych studentów obecni byli rektorzy i wykładowcy lubelskich uczelni (m.in. ks. prof. Sławomir Nowosad, prof. Stanisław Michałowski, prof. Andrzej Borowy, prof. Stanisław Pietruszewski, prof. Stanisława Steuden), a także przedstawiciele władz różnych szczebli oraz instytucji.
Wsparcie w rozwoju
Uroczystego otwarcia roku akademickiego 201½012 dokonał ks. prof. Sławomir Nowosad, prorektor KUL. Następnie kierownik LUTW Małgorzata Stanowska omówiła główne założenia uniwersytetu i przedstawiła ofertę edukacyjną na bieżący rok. - Uniwersytet realizuje zadania na rzecz aktywizacji i edukacji seniorów. W zajęciach edukacyjnych uczestniczy ok. 850 osób w Lublinie i ponad 1100 osób w 10 filiach województwa lubelskiego. Słuchacze mają możliwość rozwijania swych zainteresowań w wybranym przez siebie kierunku oraz zdobywają ważne informacje na temat ochrony zdrowia i profilaktyki groźnych chorób - podkreślała. W ofercie edukacyjnej przewidziane są wykłady ogólne, o przyrodzie oraz zdrowiu, natomiast w zespołach edukacyjnych można poszerzyć wiedzę z zakresu sztuki, kultury, psychologii, czy ogrodnictwa. W ramach warsztatów są organizowane zajęcia przy muzyce, jest taniec, chór, zajęcia komputerowe, zajęcia z plastyki i inne. Słuchacze mogą też doskonalić znajomość języków obcych oraz uczęszczać na zajęcia aktywności ruchowej - pływanie, gimnastykę czy zajęcia z turystyki. W bogatej ofercie każdy może znaleźć coś dla siebie i dlatego każdego roku przybywa nowych słuchaczy, a ci, którzy ukończyli czteroletni program studiów, wcale nie myślą rezygnować z dalszej edukacji. Słuchacze otrzymują legitymację oraz indeks, który ma charakter symboliczny.
„Nasz uniwersytet wspiera mnie w rozwoju. Ja wspieram rozwój naszego uniwersytetu” - ta idea przyświeca słuchaczom, a w szczególności wolontariuszom. W ramach wolontariatu jest wydawane czasopismo„ Z Życia LUTW” kierowane do słuchaczy, pełniące rolę integracyjną, informacyjną oraz inspirującą starsze osoby do aktywnego życia kulturalnego. W dowód wdzięczności, władze uczelni uhoronowały dyplomami uznania za wieloletni trud i zaangażowanie w pracę woluntarystyczną na rzecz Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prof. Mieczysława Marczuka, prof. Birutę Fąfrowicz, dr Zofię Zaorską oraz prof. Stanisławę Steuden. Dyplomy uznania otrzymali także wolontariusze z LUTW oraz poszczególnych filii.
Na naukę nigdy nie jest za późno
Wspominała o tym prezydentowa Anna Komorowska w liście skierowanym do uczestników uroczystości inauguracyjnej. „W murach tej uczelni czeka nie tylko wielka przygoda intelektualna, ale także szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym i rekreacyjnym. Gratuluję Uniwersytetowi tak wspaniałej działalności” - napisała. Honorowy gość prof. Francois Vellas również podkreślał zalety UTW w wykładzie inauguracyjnym. - Uniwersytety Trzeciego Wieku umożliwiają osobom starszym podjęcie studiów wyższych bez presji zdobycia dyplomu, ułatwiają też kontakt miedzypokoleniowy. Zaangażowanie wykładowców akademickich gwarantuje kształcenie na wysokim poziomie - podkreślał.
Na zakończenie spotkania wystąpił Zespół Pieśni i Tańca UMCS. Jego założyciel prof. Stanisław Leszczyński z dumą spoglądał na kolejne pokolenie tancerzy i śpiewaków wykształconych w ciagu 50-letniej działalności. Artyści zaprezentowali tańce narodowe oraz przyśpiewki ludowe. - Niejednej z nas łza zakręciła się w oku, gdy patrząc na piękne, pełne wdzięku tancerki i ich przystojnych partnerów, przypominałyśmy sobie młodzieńcze lata spędzone na studiach - mówiła po koncercie jedna ze słuchaczek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu