Do tej pory kongresy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zarówno ogólnopolskie, jak i nasze diecezjalne odbywały się na Jasnej Górze - mówi ks. Jacek Gancarek, dyrektor Diecezjalnego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i proboszcz mrzygłodzkiej parafii. - Tradycyjną datą był 1 czerwca, by właśnie w Dniu Dziecka zwrócić uwagę najmłodszych na rówieśników z krajów Trzeciego Świata. W tym roku zmieniliśmy datę, ponieważ w okolicach 1 czerwca w szkołach i miastach przygotowywane są różne atrakcje dla dzieci. Zmieniliśmy również miejsce, bo zgodnie z sugestią naszego metropolity - abp. Stanisława Nowaka, dążymy do utworzenia diecezjalnego centrum Dzieła na terenie parafii w Mrzygłodzie.
Zamieniają smutek w radość
Reklama
Idea pomocy dzieciom przez dzieci zrodziła się we Francji blisko 170 lat temu. Bp Karol Forbin-Janson wstrząśnięty losem umierających z głodu małych Chińczyków, poprosił dzieci ze swojej diecezji o pomoc na miarę ich sił - zaproponował ofiarowanie jednego „Zdrowaś Maryjo” i jednego „pieniążka” w intencji rówieśników. Owoce przerosły oczekiwania - w dzieło zaczęły spontanicznie włączać się dzieci z całej Francji, a potem z całej Europy. Założyciel przekonał się, że jest to bardzo skuteczna forma, zarówno w sensie zaangażowania dzieci w modlitwę, jak i w czynną pomoc. Papież Pius XII uznał Dzieło Misyjne Dzieci za zadanie dla wszystkich wiernych, wtedy też jego nazwa została poprzedzona określeniem - Papieskie.
- Papieskie to znaczy uniwersalne, adresowane do całego Kościoła - wyjaśnia ks. Jacek Gancarek. - Jego owocem są miliony uratowanych dzieci w najuboższych krajach.
Dzieło dotarło do Polski ponad 150 lat temu. W latach ustroju komunistycznego było zawieszone, bo władze nie pozwalały na jego kontynuowanie. Obecnie rozwija się dość dynamicznie. - Dzieci są bardzo wrażliwe i pomocne, są w nich niesamowite pokłady współczucia dla potrzebujących kolegów - podkreśla ks. Jacek. - W Polsce do Dzieła należy ponad 100 tys. dzieci w wieku do 14 lat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak działa Dzieło?
Na 25-lecie pontyfikatu Jan Paweł II, który nazwał PDMD „prawdziwą siecią solidarności ludzkiej i duchowej pomiędzy dziećmi starych i nowych kontynentów”, otrzymał z naszej diecezji Złotą Księgę Modlitwy zawierającą listę 250 dziecięcych, 300 młodzieżowych oraz kilkuset parafialnych kół różańcowych podejmujących modlitwę za misje. Nazwał ją najpiękniejszym bukietem róż. Papież podkreślał też, że PDMD jest dla młodych ludzi świetną szkołą wiary i kształtowania postaw. W odczuciu samych zainteresowanych, tysięcy Małgoś, Baś, Stasiów i Franków, jest to kapitalna forma sprawdzenia się i zabawy. W szkołach i parafiach, gdzie działają ogniska Dzieła - jak np. w parafii św. Jakuba w Częstochowie, czy w parafii w Strzelcach Wielkich - formacja jest podzielona na okres wstępny i kolejne cztery lata. Każdy rok jest poświęcony zdobywaniu sprawności: misjonarza Azji, Oceanii, Afryki i Ameryki. Mali misjonarze zobowiązują się do systematycznej modlitwy w intencji swoich rówieśników i misjonarzy. Ich materialnym wsparciem misji może być przekazanie na ten cel raz w tygodniu równowartości jednego cukierka. Członkowie PDMD otrzymują legitymacje i indeksy, w których notują wykonanie zadań: uczestniczenie w nabożeństwach, drobne wyrzeczenia, nauczenie się hymnu PDMD, lekturę „Świata misyjnego”.
Misyjny kalendarz
- Pierwszym mocnym akcentem misyjnego zaangażowania dzieci jest niedziela misyjna, czyli przedostatnia niedziela października - informuje ks. Jacek Gancarek. - Wtedy organizowane są spotkania misyjne, dzieci uczestniczą w tygodniu modlitwy za misje, organizują wystawy, gazetki i festyny szkolne. W trzecią sobotę Adwentu odbywa się opłatek misyjny, zwykle w Sanktuarium Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, ponieważ Dzieciątko Jezus jest patronem Dzieła. Mszę św. celebruje jeden z księży biskupów, a na zakończenie udzielane jest błogosławieństwo dla kolędników misyjnych. Rozesłanie kolędników odbywa się w drugi dzień Bożego Narodzenia.
W wielu parafiach idea kolędników misyjnych, którzy oprócz zaproszenia do śpiewania kolęd i modlitwy, zachęcają do włączenia się w dzieło misyjne, zadomowiła się na dobre. Szczególnie dotyczy to parafii w Strzelcach Wielkich, Aleksandrii, Dworszowicach Kościelnych, a w Częstochowie parafii św. Jakuba i św. Andrzeja Boboli. Grupy kolędnicze działają m.in. w szkole podstawowej i gimnazjum w Kłobucku oraz szkołach podstawowych w Bieżeniu, Radostkowie, Strzelcach Wielkich, Wistce. Kraj, do którego trafiają ofiary zebrane przez kolędników, wyznacza papież. W ostatnich latach były to Uganda i Peru.
Kolejne ważne daty to przypadający w święto Trzech Króli Światowy Dzień Misyjny, okres ferii, kiedy część dzieci wyjeżdża na zimowiska z programem misyjnym, Wielki Post - gdy dzieci uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w intencjach misji oraz majowy „Biały tydzień”.
- Zachęcamy, aby jeden dzień w „Białym tygodniu” poświęcony był modlitwie za misje z katechezą misyjną i zachętą do złożenia ofiary na ten cel - mówi ks. Jacek Gancarek. - Na nasz apel odpowiada ok. 30 proc. parafii w naszej diecezji. Dla przykładu, w diecezji tarnowskiej, która jest bardzo otwarta na tematykę misyjną, dotyczy to wszystkich parafii.
Zbliża się Kongres
Zwieńczeniem całorocznej pracy są kongresy, w latach parzystych krajowe, w nieparzystych - diecezjalne. Najliczniejszy Ogólnopolski Kongres PDMD w roku 2000 zgromadził na jasnogórskich błoniach ok. 80 tys. uczestników. Kongresy, tak jak cała działalność Dzieła, łączą modlitwę ze wspólną zabawą. Uczestnicy przebierają się w stroje kontynentalne, w których kolor biały symbolizuje Europę, żółty - Azję, czerwony - Amerykę, niebieski - Oceanię, a zielony - Afrykę. W programie jest Eucharystia, wspólny śpiew, rozstrzygnięcia ogłoszonych wcześniej konkursów, spotkania z misjonarzami.
Szkolne wakacje nie oznaczają zawieszenia działalności misyjnej. Członkowie Dzieła co roku wyjeżdżają na Misyjne Wakacje z Bogiem, które w tym roku będą organizowane w Międzyrzeczu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Mali misjonarze, którzy zdobędą już wszystkie sprawności w kolejnym roku szkolnym, mają szanse zostać animatorami PDMD.