Reklama

Kościół

Abp Ryś: każda wymiana zdań służy innym

Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce, w tym przemiany kulturowe i strategia w czasie i po pandemii są głównym tematem rozpoczętego dziś w Łodzi zebrania plenarnego KEP. Nowością będzie praca biskupów w grupach tematycznych. Taki system na pewno usprawnia dialog i to jest najważniejsze – powiedział KAI abp Grzegrz Ryś, metropolita łódzki i gospodarz obrad. Dodał, że każda wymiana zdań służy innym.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat.pl

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszego dnia biskupi obradują w łódzkim seminarium duchownym, a drugiego spotkają się w pobliskich Pabianicach. Miejsca te wybrano ze względu na rozpoczynający się niebawem rok 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.

Nowością obecnych obrad będzie praca w pięciu grupach tematycznych. Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. Wprowadzenie wygłosi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”.

Trzecia podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. Dyskusję poprowadzi ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Moderatorem grupy zajmującej się komunikację Kościoła będzie nowy rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak.

Piąta grupa zajmie się „Duszpasterstwem parafialnym w kontekście przemian”. Jej moderatorem będzie ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Wątkiem spajającym wszystkie te wyzwania jest oczywiście ewangelizacja – powiedział KAI abp Grzegorz Ryś tuż przed rozpoczęciem obrad. Przypomniał, że parafia, która jest pierwszym miejscem spotkania człowieka z Kościołem, kultura zaś jest głównym obszarem dialogu z każdym człowiekiem.

Reklama

Odnosząc się do pracy w grupach tematycznych abp Ryś ocenił, że w małej grupie rozmawia się lepiej, wokół bardzo konkretnych tematów. Dodał, że praca w grupach na pewno otwiera szerzej przestrzeń do dialogu i to jest najważniejsze. „Zwykle na konferencjach episkopatu cierpimy na brak czasu, bo jest milion tematów. Kiedy posiedzenie trwa dwa dni, na najpoważniejszy nawet temat jest pół godziny i trudno, żeby się mogło wypowiedzieć stu biskupów” – zauważył metropolita łódzki.

Podziel się cytatem

„Każdy biskup odpowiada za Kościół tam, gdzie go Pan postawił, natomiast trudno jest realizować odpowiedzialność w izolacji, w oderwaniu od innych i tak naprawdę każda wymiana zdań służy innym” – powiedział abp Ryś.

Sekretarz generalny KEP wyraził nadzieję, że praca w grupach nad tematem wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce, a potem dzielenie się przez relatorów tych grup ze wszystkimi biskupami wnioskami z tych dyskusji przyniesie dobre owoce.

Innym ważnym zagadnieniem zebrania biskupów będzie droga formacji prezbiterów w Polsce oraz dokument „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Tej części spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa.

Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. W pierwszym dniu obrad biskupi uczczą św. s. Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, 5 października, Eucharystii o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

W drugim dniu obrad w godzinach porannych biskupi będą koncelebrowali Mszę św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach. „Kościół ten jest szczególnie ważny dlatego, że jest to kościół objawień dwóch koron Maksymiliana Marii Kolbego” – podkreślił bp Miziński.

Zebranie zakończy się 6 października po południu. Po obradach zostanie opublikowany komunikat.

2020-10-05 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do młodych: Słowo Boże może cię uratować

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Możecie przepięknie mówić. Możecie pokończyć wszelkie możliwe szkoły retoryki, ale jak staniecie przed krzyżem, to żadne z tych słów - pięknie wygłoszonych - nas nie uratuje. Może na uratować tylko Słowo, które usłyszymy od Pana - mówił arcybiskup łódzki.

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia zakończyła diecezjalne obchody 34. Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi całego świata gromadzącymi się dziś w swoich diecezjach wraz ze swoimi biskupami.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

"Wakacyjne Święto Polszczyzny" połączone z 80. urodzinami prof. Jana Miodka

2026-06-25 12:26

mat. pras

W sobotę 4 lipca we Wróblowicach wydarzenie poświęcone kulturze języka polskiego oraz jubileuszowi 80. urodzin prof. Jana Miodka. Wakacyjne Święto Polszczyzny potrwa od godziny 11.00 do 19.00 w Domu Chłopa przy ul. Długiej 20 i połączy wykład, biesiadę, koncerty, warsztaty oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. 

Profesor Jan Miodek od dekad pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów poprawnej polszczyzny. Jego jubileusz stał się okazją do stworzenia wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina, że język jest przestrzenią spotkania, humoru i wspólnej kultury - zaznaczają organizatorzy. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję