Reklama

To nie jest diakonia inicjatyw czasowych

W tym roku mija 30 lat istnienia i działalności w naszej diecezji diakonii ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. O jej historii i teraźniejszości opowiadają Basia Szuszkiewicz i Karolina Licznar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takim pierwszym momentem w historii diecezjalnej diakonii ewangelizacji, który można uznać za jej początek, jest wrzesień 1980 r. Wtedy w Gorzowie w kurii biskupiej odbyło się spotkanie moderatorów Ruchu Światło-Życie i na tym spotkaniu powołano diakonię jedności. Miała ona realizować w naszej diecezji plan „Ad Christum Redemptorem”, który był wtedy wprowadzany w całej Polsce w ramach ruchu oazowego - opowiada Karolina. - Diakonia jedności rozpoczęła swoją posługę na przełomie roku 1980/81. I właśnie rok 1981 jest czasem znacznego rozwoju działań ewangelizacyjnych, szczególnie w Zielonej Górze. Wspólnota oazy studentów i osób pracujących przejęła obowiązki diakonii jedności i zaczęła wdrażać wspomniany już plan „Ad Christum Redemptorem”. Diakonia ewangelizacji zaczęła funkcjonować.

Pierwsi odpowiedzialni

Reklama

W 1985 r. odpowiedzialny za diakonię został Dariusz Świdkiewicz, a pracę grupy wspierał ks. Kazimierz Helon. Kolejne przełomowe wydarzenie miało miejsce w Głogowie w 1993 r. Odbyły się pierwsze rekolekcje kształtujące animatorów ewangelizacji, czyli KODAE. Ważny był też rok milenijny, kiedy podczas sierpniowego ORD (Oaza Rekolekcyjna Diakonii) animatorzy Dorota Wołczecka, Justyna Wojnarowska i Mariusz Nowak podjęli posługę w diakonii ewangelizacji. Oni stworzyli zespół, który na nowo rozpoczął systematyczną pracę w tej diakonii. We wrześniu tego samego roku wybrano moderatora diakonii - został nim ks. Jacek Golombek. Kiedy w 2004 r. ks. Jacek wyjechał na misje do Brazylii, jego miejsce zajął ks. Adrian Put, który tę funkcję sprawuje do dziś.
- Bardzo ważna data to również rok 2005 - w lutym odbyła się pierwsza w naszej diecezji ORAE, czyli Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji. Te rekolekcje odbywają się co roku w Paradyżu podczas ferii zimowych i jest to dla nas duża radość, ponieważ jako jedna z nielicznych diecezji w Polsce możemy się tym pochwalić - mówi Karolina.
Kolejną inicjatywą diakonii był pilotażowy program ewangelizacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych realizowany w latach 2007/08 pod nazwą Szkoły Nowego Życia. Wzięło w nim udział 12 szkół średnich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głoszą na Krańcach

Reklama

W diakonii obecnie posługę pełni 36 animatorów, którzy bardzo duży nacisk kładą na własną formację i uczestniczą w wielu akcjach, nie tylko tych organizowanych przez naszą diecezję. - Trzeba przyznać, że diakonia ewangelizacji jest diakonią niebywale prężną, o czym świadczą liczne inicjatywy, w których bierzemy udział i które wprowadzamy w życie - wyjaśnia Basia. - Prowadzimy m.in. Oazę Ewangelizacji, skierowaną do młodzieży. To fantastyczna propozycja dla ludzi, którzy chcą wiedzieć, co to jest oaza i jeszcze nie pojechali na I stopień. To też świetna oferta dla młodzieży bierzmowanej. Wiemy, że w diecezji często szuka się różnych alternatyw rekolekcji dla nich, a na OE oni wyjeżdżają razem, są w jednym miejscu i wtedy przekazywane są im różne wartości - przede wszystkim Ewangelia.
- Taką naszą wizytówką, czymś, co jest właściwe tylko naszej diecezji, jest inicjatywa Krańce. Po raz pierwszy została zrealizowana w 2005 r. w Gorzowie podczas Dni Młodych i powtarzana jest co roku we wrześniu - mówi Karolina. - Nasi animatorzy i inne osoby, niekoniecznie związane na stałe z diakonią, przyjeżdżają na warsztaty, które uczą, pomagają nam zdobyć doświadczenie w ewangelizowaniu. I kiedy rozpoczynają się Dni Młodych, wychodzimy do ludzi, którzy na nie przyjechali. To nie tylko osoby zaangażowane w jakieś wspólnoty - to często młodzież bierzmowana albo taka, która nie ma na co dzień styczności z Kościołem i nie wie, o co tu chodzi, a wreszcie tacy, którzy przyjechali z jakiegoś przymusu. Uczestnicy „Krańców” podchodzą do nich indywidualnie i zachęcają do wzięcia aktywnego udziału w DDM, i przy tej okazji głoszą im Chrystusa.
Ewangelia trafia nie tylko do tych, którzy jej nie znają. - Krańce pokazują nam też, że ewangelizacji potrzebują ludzie, którzy już są w Kościele i nawet się udzielają - ale jednak duch w nich często gaśnie i potrzebują takiego zastrzyku, czasami wystarczy, jak zobaczą, że komuś się jeszcze chce - wyjaśnia Basia.
Diakonia co jakiś czas przygotowuje też tematyczną Oazę Modlitwy dla animatorów.

Wręcz rozrywani

Muzyczny zespół ewangelizacyjny „Full of Grace” założony w 2006 r. to jeden ze znaków rozpoznawczych diakonii. Od lat grają m.in. podczas wrześniowej pielgrzymki Ruchu Światło-Życie do Rokitna, w trakcie DDM czy pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. W ciągu roku dają różne koncerty ewangelizacyjne i prowadzą szkolne rekolekcje. Koncertują też poza granicami Polski. Ich ostatnie przedsięwzięcia to koncert kolęd w Głogowie i z najświeższych - rekolekcje z koncertem ewangelizacyjnym w Szprotawie. - Trzeba przyznać, że jest to zespół bardzo rozchwytywany. Kiedy mam okazję porozmawiać z jego liderką Martą Stadnik, słyszę, że gdziekolwiek się pojawiają, wzbudzają duże zainteresowanie. Bo rzeczywiście prezentują wysoki poziom - Marta skończyła zresztą z wyróżnieniem dyrygenturę i po prostu zna się na rzeczy. Dlatego ludzie ich zapraszają, widzą, że to wysoka jakość i warto - wyjaśnia Basia.
- Ten profesjonalizm wyróżnia ich spośród wielu zespołów przykościelnych, które często kojarzą się z jakąś gitarką i trzema chwytami - dodaje Karolina.

Szukając różnych form

Reklama

Jedną z najnowszych grup utworzonych przy diakonii ewangelizacji jest zespół teatralny. Grupa dopiero się rozkręca, wciąż pojawiają się nowe osoby. Zajęcia prowadzą Danuta i Krzysztof Irysikowie, związani m.in. z teatrem Małe Co Nieco. - Pierwszą próbą pokazania tego, co ten zespół potrafi, będzie koncert ewangelizacyjny w kwietniu, w trakcie którego wystąpimy z 11-minutowym przedstawieniem - mówi Basia. - Ważne w tej grupie jest to, że nie skupiają się w niej tylko ludzie z diakonii ewangelizacji, ale też inni animatorzy i uczestnicy Ruchu Światło-Życie, którzy chcą się rozwijać pod względem teatralnym. Dostają bardzo konkretny i profesjonalny warsztat, wszystko w duchu chrześcijańskim.
Animatorzy diakonii uczestniczą też w programie Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. - To dowód na to, że szukamy różnych form, nie zamykamy się tylko w swoim świecie - wyjaśnia Basia. - Ta propozycja jest dla nas o tyle ciekawa, że rzeczywiście kształtuje osobę lidera i to jest fantastyczny warsztat dla wszystkich, którzy w ogóle chcą kogokolwiek animować.

Zawsze gotowi

Diakonia zapraszana jest do posługi podczas różnych rekolekcji, nie tylko oazowych. - Rekolekcje szkolne są o tyle specyficzne, że trzeba w ich trakcie zrobić dużo w krótkim czasie. Musieliśmy się nauczyć być elastycznym i zawsze gotowym do działania. Tu nie ma czasu na lenistwo czy zastanawianie się nad czymkolwiek. Poprzez kształtowanie naszej relacji z Chrystusem uczymy się być gotowi - jak mówi św. Paweł - w porę i nie w porę - mówi Basia.
Karolina dodaje: - Nasi animatorzy posługują również podczas rekolekcji wakacyjnych. Zwłaszcza na I stopniu ONŻ, ze względu na jego charakter. Ale nie tylko - jeździmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Wakacje to czas naszego naprawdę prężnego działania.
Wszystko wskazuje na to, że… - To nie jest diakonia inicjatyw czasowych. Animatorzy posługują na co dzień, chociażby w swoich parafiach - podkreśla Basia.

Nasi w Polsce i na świecie

Przedstawiciele diakonii pojawiają się na wydarzeniach pozadiecezjalnych, m.in. po to, by czerpać z doświadczenia innych. W czerwcu 2010 r. w Warszawie odbył się Kongres Ewangelizacyjny, organizowany przez Centralną Diakonię Ewangelizacji. - Wykraczał poza ruch oazowy i był skierowany do wszystkich środowisk ewangelizacyjnych w kraju i za granicą. Wzięły w nim udział cztery nasze animatorki - opowiada Karolina. - To był czas świeżego spojrzenia na diakonię w naszej diecezji i myślę, że już daje owoce.
Przedstawicielki diakonii - Dorota Kędzierska i Kasia Pabisiak - wzięły też udział w Ewangelizacyjnej Oazie Nowego Życia III stopnia, która odbyła się na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. - Z ich relacji wiemy, że podczas drogi uczestnicy ewangelizowali siebie nawzajem oraz ludzi, których spotykali na szlaku - mówi Karolina. - Mówili o Chrystusie ludziom z całego świata i byli bardzo ciepło przyjmowani. Często nie musieli nawet mówić o Bogu, samą swoją obecnością pokazywali, że On jest. W ich opowieściach uderzyło mnie też, że hiszpańskie kościoły, choć takie piękne, często świecą pustkami i nie sprawuje się w nich już Mszy św. Wiele z tych świątyń było otwieranych specjalnie dla nich i ich obecność sprawiała, że choć przez chwilę znów w takim kościele było życie.

Ojcowie i matka

W diakonii ewangelizacji posługuje kilku moderatorów. Na czele stoi ks. Adrian Put, wspomagają go ks. Przemysław Janicki - odpowiedzialny m.in. za oazę ewangelizacji oraz ks. Łukasz Malec, który odpowiada m.in. za ORAE i… jedna moderatorka. - Na czym polega moja posługa? Idąc duchem naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego: moderator jest ojcem, a moderatorka matką - wyjaśnia Basia. - Moderator ma pieczę nad całością działań i dba o nasze struktury, a moim zadaniem jest dbanie o relacje między animatorami, o kontakt między nami, bo przecież mieszkamy w różnych rejonach. Chodzi o to, żebyśmy czuli się w tej diakonii naprawdę jak we wspólnocie.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Liturgia Słowa z dzisiejszego dnia przypomina nam, kim jest Ten, który do nas przemawia. Zwraca ona naszą uwagę na to, że Bóg jest wszechpotężny, że jest Tym, który ma moc zniszczyć naszego wroga, abyśmy mogli być wolni. A co to za wróg? Bynajmniej nie jest to opcja polityczna przeciwna moim poglądom, nie jest to złośliwy sąsiad ani bezwzględny pracodawca, który wydawałoby się, pozbawiony jest ludzkich uczuć. Moim wrogiem jest wszelkie zło, które siedzi we mnie, zaczyn wszelkiego grzechu, mój nieprzemieniony jeszcze przez łaskę Chrystusa sposób myślenia i postępowania. Mówiąc językiem biblijnym – jest to stary człowiek we mnie, którego nie ukrzyżowałem w sobie, aby mieć prawdziwe życie w sobie – życie, które daje Bóg.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

bp Arkadiusz Okroj
Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza OKROJA.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję