Reklama
Zdajemy sobie sprawę z tego, że rodzina jest podstawą życia społecznego i życia w Kościele. Z drugiej strony widzimy, jak wiele jest zagrożeń, które dotykają rodzinę, małżonków i dzieci. Dlatego podczas jednego z posiedzeń Konferencji Episkopatu Polski powstała idea tworzenia centrów pomocy rodzinie we wszystkich polskich diecezjach. Kiedyś było hasło: „Rodzina Bogiem silna”, dziś rodziny nie są silne Bogiem, a więc w ogóle nie są silne, jest kryzys rodziny spowodowany brakiem relacji z Panem Bogiem, brakiem szacunku dla wartości chrześcijańskich - te słowa ordynariusza bp. Krzysztofa Nitkiewicza, wypowiadane w Sandomierzu podczas otwarcia Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie przy parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła, wyrażają najpełniej troskę o właściwą kondycję chrześcijańskich rodzin w diecezji, w Polsce, w całym Kościele. Dlatego zamysłem niezwykle ważnym, będącym kontynuacją wskazań Jana Pawła II i idei Konferencji Episkopatu, staje się otwieranie kolejnych miejsc, gdzie rodziny znajdą pomoc w rozmaitych sytuacjach, czy to kryzysowych czy wobec codziennych problemów, z jakimi nieraz trudno im sobie poradzić.
Przypomnijmy, że pierwsze diecezjalne Centrum Pomocy Rodzinie powstało 6 października 2010 r. przy tarnobrzeskiej parafii św. Barbary. „Centrum funkcjonować dzięki zaangażowaniu duszpasterskiemu waszych kapłanów, ale przede wszystkim gdy wy, zgodnie z waszymi specjalizacjami, talentami, możliwościami zechcecie się w to dobre dzieło włączyć” - uświadamiał wówczas bp Krzysztof Nitkiewicz wszystkich, którzy zjednoczyli się wobec idei pomocy rodzinie.
Drugim miejscem stała się sandomierska parafia Nawrócenia św. Pawła Apostoła, w której 9 stycznia 2010 r. Biskup Ordynariusz zainaugurował działanie Centrum Pomocy Rodzinie im. sługi Bożego ks. Wincentego Granata. 30 stycznia 2010 r. Pasterz diecezji sandomierski dokonał otwarcia trzeciego w diecezji Centrum, działającego przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
Ostrowieckie Centrum staje się więc czwartym miejscem, w którym troska o rodziny przybierać będzie konkretne kształty pomocy i animowania działań na rzecz rodziny.
Mamy na celu…
Główne cele powstających Centrum ogniskują się wokół problematyki zagrożeń życia rodzinnego i przychodzenia z pomocą rodzinom znajdującym się w potrzebie. Jako pierwszorzędne z zadań centra stawiają sobie upowszechnienie wiedzy o rodzinie, o służebnym charakterze posługi rodzinie, tworzenie szeroko pojętego wolontariatu podejmującego działania na rzecz rodziny, organizowanie środków finansowych na nowe projekty oraz promocja i wspieranie działań już podejmowanych przez parafie i promowanie nowych.
W Centrach tych funkcjonuje też bezpłatne poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, pedagogiczne, doradztwo rodzinne, poradnictwo dla małżeństw i narzeczonych, duszpasterstwo związków niesakramentalnych oraz trzeźwościowe. Sandomierskie i tarnobrzeskie ośrodki uruchomiły już strony internetowe (
Ostrowieckie Centrum Pomocy
Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie poprzedziła Msza św., odprawiana przez kapłanów z dekanatu ostrowieckiego pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego. Uczestniczył w niej prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński. Bp Frankowski zwrócił uwagę na różnorodność problemów, z jakimi boryka się współczesna rodzina, wskazując jednocześnie źródło siły, jakim jest dla niej Bóg. - Dziś media kreują obraz rodziny, która nastawiona jest na wygodę i beztroskę, gdzie sakrament nazywa się luźnym związkiem, który nikogo do niczego nie zobowiązuje. Bóg zaś powołuje dwoje ludzi do miłości i odpowiedzialności w rodzinie. Dlatego potrzeba, aby współczesna wspólnota rodzinna oparła swoją przyszłość na Bogu i Jego prawie, które pozwala na pokonanie wielu problemów w imię wspólnej miłości dwojga ludzi i miłości do Boga, który jest fundamentem tej wspólnoty - mówił bp Frankowski.
Nowe pomieszczenia Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, znajdujące się w budynku parafialnym, poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz, który zwracając się do kapłanów i wolontariuszy powiedział: - Każdy z was wnosi w to Centrum swój charyzmat, doświadczenie zawodowe oraz cenny czas i chce służyć bliźniemu. Dobrze wiemy, jak wiele rodzin na naszym terenie boryka się z trudnościami, a ponieważ należymy wszyscy do wspólnoty Kościoła, musimy czuć się za siebie nawzajem odpowiedzialni. Pan Jezus powiedział przecież: „jeden drugiego ciężary noście”. Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie to jednocześnie forma współdziałania Kościoła, samorządu i ludzi dobrej woli, która pokazuje, jak wiele dobrego można zrobić wspólnymi siłami.
- Przez działalność naszego Centrum chcemy stworzyć wachlarz wielorakich form pomocy, bo problemy i trudności rodzinne są przeróżne - wyjaśniał ks. prał. Zbigniew Wiatrek - proboszcz z Piasków i dziekan ostrowiecki. - Niektóre działy dysponują już dużym doświadczeniem, inne dopiero rozpoczynają swoją działalność, ale myślę, że wspólne zaangażowanie da dobre rezultaty.
W działalność Centrum włączył się też Ośrodek Wsparcia Rodziny w Jędrzejowie oraz działający w Ostrowcu Świętokrzyskim Ośrodek Interwencji Kryzysowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu