W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół katolicki już po raz piętnasty obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, zainicjowany przez sługę Bożego papieża Jana Pawła II. W Polsce Dzień ten obchodzony był w tym roku pod hasłem: „Odważnie pójść za Chrystusem”. Osoby konsekrowane archidiecezji łódzkiej zgromadziły się dorocznym zwyczajem w bazylice katedralnej na wspólnej modlitwie i celebracji Mszy św., podczas której zostały odnowione przyrzeczenia zakonne. Zgromadzeni dziękowali za odwagę powołanych do życia konsekrowanego w naśladowaniu Chrystusa, które zrodziło błogosławione owoce w dziewięćdziesięcioletniej historii diecezji łódzkiej, w którą w tym roku wpisuje się 25. rocznica objęcia diecezji przez arcybiskupa metropolitę Władysława Ziółka. Uczestnicy liturgii prosili Boga, by dalszy czas historii łódzkiego Kościoła i pasterzowania Arcybiskupa Metropolity był naznaczony rozlicznymi charyzmatycznymi owocami duszpasterskimi i osobistą świętością ludzi powołanych do pójścia za Chrystusem.
„Życie konsekrowane rodzi się ze słuchania słowa Bożego i realizuje się poprzez przyjmowanie Ewangelii jako normy swojego życia” - mówił w homilii abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, który przewodniczył Mszy św. z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Pasterz Kościoła łódzkiego podkreślił, że bez znajomości Pisma Świętego, „bez codziennego pogłębiania więzi ze Słowem Bożym”, osoby konsekrowane nie byłyby w stanie rozeznać, że nasze życie chrześcijańskie jest powołaniem. „I czy odważylibyśmy się wejść na drogę do świętości, dokonać jakichkolwiek definitywnych wyborów, odpowiedzieć na Bożą miłość i oddać się zadaniom i posługom mającym na celu budowanie Kościoła?” - pytał Arcybiskup Metropolita. Zadaniem wszystkich chrześcijan wobec świata jest też dawanie konkretnego świadectwa, że Bóg nie zamilkł. Takiego świadectwa tych, którzy zobowiązują się niczego nie przedkładać nad miłość Chrystusa potrzebuje dzisiaj także Kościół
Metropolita łódzki zauważał, że potrzebny jest dzisiaj powrót do duchowości. „Dawne i nowe formy życia konsekrowanego powinny się stawać prawdziwymi szkołami życia duchowego, w których czyta się Pismo według Ducha Świętego w Kościele” - mówił. Abp Ziółek podkreślał także wewnętrzny związek między przekazywaniem Słowa i świadectwem chrześcijańskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu