Reklama

Rodzinawsieci.pl

W ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja programu edukacyjno-społecznego „Rodzina w sieci”. Ogólnopolską kampanię koordynują Caritas diecezjalne pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od września w projekcie uczestniczy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej współpracująca ze szkołami podstawowymi w Gorzowie i Zielonej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi; edukujcie się sami i przekażcie swoją wiedzę dzieciom; ustalcie jasne reguły korzystania z internetu; ostrzeżcie dzieci przed ujawnianiem prywatnych danych; zainstalujcie efektywne zabezpieczenia - to kilka przykładów wskazówek, które powinni uwzględnić rodzice i opiekunowie, zanim pozwolą dziecku wkroczyć w internetowy świat. Program „Rodzina w sieci” przede wszystkim ma uczyć zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Celem tego programu jest szeroko rozumiana edukacja otoczenia dziecka w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu, tak by środowisko, w którym żyje, było w stanie zapewnić mu ochronę i zadbać o jego edukację w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
Kampania realizowana będzie w kilku etapach. Obecnie trwa pierwszy etap, skierowany do rodziców, wychowawców i dyrektorów szkół, pedagogów i katechetów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Celem tego etapu jest edukacja osób dorosłych w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci, aby w ten sposób uchronić najmłodszych przed niebezpieczeństwami. - Do tej grupy osób kierujemy 20-minutowe pogadanki, w ramach których trenerzy zarysowują charakter programu oraz przedstawiają zalety i wady użytkowania internetu, pokazując przede wszystkim zagrożenia, jakie mogą pojawiać się, kiedy ich pociechy surfują w internecie - mówi Aleksandra Walkowiak, koordynator programu „Rodzina w sieci” w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. - W pierwszym etapie chcemy rozmawiać i szkolić rodziców, którzy mają dzieci w klasach I-III szkół podstawowych. Dla dzieci w tym wieku rodzice są ważnymi osobami i dobrze by było, gdyby stali się również autorytetami w dziedzinie użytkowania internetu. Nie chodzi nam o to, by rodzice stali się nagle informatykami (choć z podstawowych technicznych aspektów użytkowania internetu również będziemy szkolić), ale zależy nam, by stali się osobami, które wiedzą, w jaki sposób ich dzieci użytkują internet, i mogli to kontrolować.
Kampania ma wspierać rodziców, którzy często sami nie orientują się, jakie strony internetowe odwiedzają ich dzieci, z kim nawiązują kontakt, jakie zaproszenia internetowe przyjmują.
W pierwszym etapie program „Rodzina w sieci” realizowany jest w trzech lubuskich szkołach - w Szkole Podstawowej nr 18 i Szkole Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze oraz w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wlkp. - Odpowiedzieliśmy pozytywnie na propozycję Caritas, angażując się w projekt, gdyż zapewnienie bezpieczeństwa naszym dzieciom jest ważnym zadaniem i szkoły, i rodziców. Internet to dziś dla wielu osób miejsce pracy, edukacji, rozrywki. By w pełni korzystać z tego dobrodziejstwa, trzeba poznać zagrożenia i zasady bezpiecznego korzystania z niego. Nie mieliśmy jeszcze sygnałów ze strony rodziców naszych uczniów o problemach dzieci wynikających z nieumiejętnego korzystania z internetu, jednak jest to dziedzina tak szybko rozwijająca się, że każdemu przyda się wiedza na ten temat. Zaproponowano nam profesjonalne wsparcie i szkolenia - w pierwszym spotkaniu uczestniczyli rodzice uczniów z klas I-III - mówi Elżbieta Zaremba, pedagog w SP nr 18.
Realizatorzy programu „Rodzina w sieci” próbują docierać z zaproszeniem do współpracy poprzez: e-maile do sekretariatów szkół z informacją o projekcie, dystrybucję plakatów do szkół i parafii, bezpośrednie spotkania z dyrektorami szkół i pedagogami, a także spotkania z opiekunami Szkolnych Kół Caritas i z Parafialnymi Zespołami Caritas. O projekcie informują również media. Jednak zainteresowanie problemem nie jest wielkie. - Problem bezpieczeństwa w sieci nie wzbudza w szkołach szczególnego zainteresowania - mówi Aleksandra Walkowiak. - Program finansowany jest przez MEN, a szkoły włączające się w działania zobowiązane są jedynie do przekazywania informacji o szkoleniu uczestnikom programu oraz do udostępnienia sali na szkolenie. Tematyka jest ważna i dziękuję dyrektorom szkół, którzy zdecydowali się na udział w naszym projekcie. Chcemy poprzez ten program wesprzeć rodziców, by nie czuli się osamotnieni w wychowywaniu swoich pociech, które są już tym pokoleniem, które socjologowie nazywają „urodzeni z myszką w ręku”.
Z badań wynika, iż w całej Europie 13 milionów dzieci ma częsty dostęp do internetu, 99% dzieci korzysta z komunikatorów, portali społecznościowych i innych form komunikacji przez internet, a ponad 30% dzieci przyjmuje internetowe zaproszenia od osób, których nie zna. To na ich opiekunach spoczywa odpowiedzialność, aby zapewnić im bezpieczeństwo w internecie.
Projekt „Rodzina w sieci” realizowany jest przy współpracy z technologicznym partnerem Panda Security i Fundacją „Dzieci Niczyje”.
Więcej informacji i wskazówek na temat bezpieczeństwa w sieci na stronie: www.rodzinawsieci.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

2025-05-01 11:12

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

peregrynacja

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat, zapraszamy! ZOBACZ WIĘCEJ: niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję