Katarzyną Dobrowolską: - Co stanowi zdaniem Księdza Profesora istotę życia konsekrowanego według adhortacji Jana Pawła II „Vita cosnecrata”?
Ks. Tomasz Rusiecki: - Istotę życia konsekrowanego stanowi naśladowanie bardziej z bliska Jezusa Chrystusa dziewiczego, ubogiego i posłusznego. Nie chodzi tutaj o naśladowanie Chrystusa, do jakiego zobowiązani są wszyscy wierzący, ale do naśladowania radykalnego, które wiąże się i jest owocem oddania życia Chrystusowi. Osoba konsekrowana staje się wtedy oblubienicą Chrystusa. Życie konsekrowane dla Kościoła jest darem Ducha Świętego i jego bogactwem. Fundamentem tego życia są ślubowane rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
W Kościele istnieje wiele form życia konsekrowanego: instytuty życia konsekrowanego, stowarzyszenia życia apostolskiego, które składają śluby lub przyrzeczenia i prowadzą jakąś formę życia wspólnego, oraz indywidualne formy życia konsekrowanego, a więc dziewice konsekrowane, wdowy i wdowcy konsekrowani, pustelnicy i pustelnice.
- Jakie są motywacje kandydatek na dziewice i wdowy konsekrowane?
Reklama
- Punktem wyjścia w rozumieniu indywidualnych form konsekracji wdów, dziewic i pustelników jest Boże powołanie, które w pewnym momencie odkrywają. Kościół rozeznaje prawdziwość powołania i zdolność do bycia wiernym Bogu do końca życia. Konsekrowane wdowy, dziewice czy konsekrowani wdowcy nosząc w sobie pragnienie oddania swojego życia Bogu, podejmują, za zgodą biskupa ordynariusza, odpowiednią formację.
- Jakie zadania i dzieła apostolskie podejmują w naszej diecezji wdowy i dziewice konsekrowane?
- Ich zadaniem jest być świadkiem miłości Boga w świecie, który Go odrzuca. Chodzi o bycie świadkiem bardziej świadomym i czytelnym. Ich zadaniem apostolskim jest modlitwa w intencji Kościoła i jego posłannictwa, duch pokutny i ofiarny, życie bardziej skoncentrowane na Bogu, który zawsze doprowadzi je do ludzi potrzebujących wielorakiej pomocy i wsparcia. Wdowy nie podejmują specjalnych dzieł apostolskich, ale zawsze są do dyspozycji biskupa, który może im jakieś zadanie powierzyć. Wdowy i dziewice poświęcone Bogu pod natchnieniem Ducha Świętego ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim, powinny się oddawać pokucie i dziełom miłosierdzia. Dla lepszego spełniania obowiązku modlitwy odmawiają codziennie Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. W ten sposób łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, będą nieustannie wielbić Ojca Niebieskiego i wypraszać zbawienie świata.
W diecezji obecnie są dwie dziewice konsekrowane, trzy wdowy konsekrowane i jeden wdowiec konsekrowany - pierwszy w Polsce. Osoby zainteresowane indywidualnymi formami życia konsekrowanego mogą kontaktować się z ks. Tomaszem Rusieckim pod numerem tel.: 602-29-73-36
Pomóż w rozwoju naszego portalu