Szkoła Podstawowa w Wielkich Oczach w 1930 r. otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Stary budynek, w którym się mieściła, bardzo zniszczony i zagrzybiony, został rozebrany. Zbudowano nową szkołę, która została oddana do użytku 17 października 1995 r. Kontynuując przedwojenne tradycje, zachowano imię patrona. Jedną z form uczczenia patrona szkoły są Prezentacje Sienkiewiczowskie, w których biorą udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z pow. lubaczowskiego oraz sąsiedzi z pow. jarosławskiego. 15 grudnia ub.r. odbyły się już XVI Prezentacje, w tym roku pod hasłem: „Dzieła Henryka Sienkiewicza w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży”.
Poznaliśmy dotychczas naszego Noblistę, jak pisarza i człowieka, męża i ojca rodziny, jako trubadura przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, patriotę, krzewiciela patriotyzmu, mistrza słowa, podróżnika, człowieka wrażliwego na cierpienie i krzywdę ludzką. Zmieniały się formy prezentacji uczniowskich. Były konkursy, recytacje, inscenizacje. W tym roku postawiliśmy na twórczość plastyczną. Uczniowie wypowiedzieli się barwą, obrazem, wizją plastyczną. Na konkurs napłynęły 142 prace. Na tej wystawie możemy podziwiać 131 prac uczniów z 13 szkół z pow. lubaczowskiego - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Wielkich Oczach, Jadwiga Pałczyńska. Wszyscy z dużym zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną, która ukazała historię szkoły i Prezentacji Sienkiewiczowskich od 1995 r. do chwili obecnej.
Organizatorzy Prezentacji Sienkiewiczowskich postanowili wyróżnić i nagrodzić 3 prace spośród 17 wykonanych przez dzieci z klas I-III, 11 prac ze 100 wykonanych przez uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych oraz 7 prac uczniów gimnazjów. Pozostali uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki. Nagrodzono także nauczycieli, pod kierunkiem których powstały uczniowskie dzieła artystyczne. Podkreślając zasługi Henryka Sienkiewicza dla polskiej i światowej literatury, wójt gminy Tomasz Lorenc podziękował nauczycielom za upowszechnianie wśród uczniów czytelnictwa i interpretacji jego dzieł oraz nauczanie historii regionalnej.
Nasze przedsięwzięcie, jakim są Prezentacje Sienkiewiczowskie, to nie tylko rozwijanie zdolności artystycznych uczniów, ale także wspaniała lekcja wiedzy o społeczeństwie. Spotykają się u nas uczniowie, dyrektorzy i nauczyciele szkół, nasi uczniowie z władzami powiatu, gminy, kierownictwem różnych instytucji i stowarzyszeń działających w środowisku. Następuje integracja sojuszników szkoły - zaznacza Pani Dyrektor.
Pomóż w rozwoju naszego portalu