Reklama

Solidarni z rolnikami

„Jeden drugiego brzemiona noście” - pod tym hasłem 29 sierpnia br. we wspólnocie diecezjalnej za wstawiennictwem św. Izydora, patrona rolników, składano podziękowanie Panu Bogu za tegoroczne plony. Parafia i gmina Rybno były tegorocznymi gospodarzami dożynek diecezjalno-samorządowych, które tradycyjnie odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia.

Niedziela toruńska 38/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacje z diecezji przybyły wraz ze swoimi duszpasterzami, aby w kościele dziękować Panu Bogu za błogosławieństwo w pracy na roli. Pomimo trudnej pracy i niesprzyjających warunków atmosferycznych, również w części naszego regionu, polski rolnik potrafi dziękować Panu Bogu za każdy plon. Należy jednak pamiętać, że dziękczynienie za plony powinni składać wszyscy, nie tylko rolnicy, ponieważ wszyscy codziennie korzystamy z ich pracy.
Rolnicy z wieńcami dożynkowymi przemaszerowali sprzed Urzędu Gminy do kościoła parafialnego. Centralną częścią święta rolników była Msza św., którą wraz z biskupem toruńskim koncelebrowali dekanalni duszpasterze rolników oraz kapłani przybyli na te uroczystości. W scenerii krajobrazu rolniczego utworzonego w kościele na tę okoliczność dziękowano Panu Bogu za chleb codzienny, który rolnik nie tylko dla siebie wytwarza. Słowo powitania do przybyłych gości skierował najpierw dziekan dekanatu rybnieńskiego i proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. kan. Mirosław Owczarek. Wprowadził również w święto dożynek. Następnie powitanie wygłosił wójt gminy Rybno Edmund Ligman, podkreślając, że dziękując Panu Bogu za chleb należy się również szacunek rolnikom. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Zofia i Marian Granicowie z Rybna. Mają troje dzieci: 7-letniego Wiktora, 4-letniego Fabiana i 2-letnią Anastazję. Pan Marian z wykształcenia jest rolnikiem. Dwudziestopięciohektarowe gospodarstwo przejął od swoich rodziców w 1995 r. i prowadzi je wraz z żoną. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Korzysta z dopłat bezpośrednich, dopłat unijnych, oraz z programu „Młody rolnik”. Gospodarstwo Graniców jest innowacyjne. W przyszłości planują jego rozwój w kierunku hodowli bydła oraz pełnej komputeryzacji. Pan Marian jest członkiem Rady Parafialnej w Rybnie i radnym Rady Gminy. Pani Zofia bierze udział w akcjach charytatywnych. W swojej rodzinie i środowisku kultywują tradycje religijne, narodowe i rolnicze, m.in. przygotowują ołtarz na uroczystość Bożego Ciała, w rodzinie odmawiają modlitwę różańcową, biorą udział w biegach niepodległości, święcą zboże siewne, biorą udział w dożynkach parafialnych. Starostów rekomendował dziekan ks. kan. Mirosław Owczarek i wójt gminy Rybno Edmund Ligman.
W ceremonii wręczenia chleba uczestniczyli: Ksiądz Biskup, starostowie dożynek oraz władze samorządowe. Starostowie dożynek, wręczając Biskupowi Andrzejowi chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, prosili o błogosławieństwo i modlitwę w intencji, aby nikomu nie zabrakło chleba. Po wypowiedzeniu słów błogosławieństwa chleba, jako symbolu życia, Ojczyzny, wspólnoty i ludzkiej pracy, Ksiądz Biskup przekazał bochen władzom samorządowym, aby ona dzieliła go sprawiedliwie i mądrze.
W homilii Biskup Andrzej mówił, że człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje wyższych wartości, jak pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości, które ukazuje nam Jezus Chrystus. Oprócz chleba człowiek potrzebuje Pana Boga, aby nie zatracić swojego człowieczeństwa. Zwracając się do rolników mówił, że praca rolnika wymaga trudu, poświęcenia i ryzyka, ale bez ofiary nie można dokonać wielkich rzeczy - podkreślał. Dzisiaj na nowo należy uświadomić sobie, czym jest chleb powszedni i dar Eucharystii. Za Janem Pawłem II oddał hołd ciężkiej pracy rolnika i jego miłości do ziemi rodzinnej i ojczystej. Zdaniem o wielkim znaczeniu - czyńcie sobie ziemię poddaną - Biskup Andrzej zakończył dożynkową homilię.
W pochodzie ofiarnym rolnicy złożyli w darze dziękczynnym owoce swojej pracy. Przedstawiciele dekanatu łasińskiego - świece (dziękując za światłość Boga), lidzbarskiego - kwiaty (dziękując za Boże błogosławieństwo), grudziądzkiego - warzywa (dziękując za stosowną pogodę dla wzrostu roślin), unisławskiego - miód (dziękując za zdrowie rolników), jabłonowskiego - soki (dziękując za radość i zadowolenie z trudnej pracy), działdowskiego - wędliny (dziękując za ochronę zwierząt przed chorobami), chełmińskiego- przetwory mleczne (dziękując za rozumienie swojego posłannictwa na roli), wąbrzeskiego - przetwory owocowe (dziękując za życie w zgodzie z Bożym prawem), lubawskiego - przetwory warzywne (dziękując za ochronę warzywników przed szkodnikami), z parafii Koszelewy - różnorodne dary dożynkowe, wójt gminy Rybno ofiarował dar dla Księdza Biskupa - kosz dożynkowy.
Wszystkie przyniesione do kościoła wieńce żniwne Ksiądz Biskup pobłogosławił. Uczestnicy Mszy św. odmówili Akt zawierzenie rolników Matce Bożej. W szczególny sposób dziękowano za Jej macierzyńską opiekę, jaką otacza lud rolniczy w naszym kraju. Zawierzono wszystkie sprawy naszej Ojczyzny, Kościoła katolickiego w Polsce, duszpasterzy i przewodników duchowych, polską wieś z jej dziedzictwem narodowym i katolickim, instytucje i organizacje rolnicze oraz ich działania na rzecz rozwoju rolnictwa i wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast w zgodzie z ewangelią i społeczną nauką Kościoła.
Dziękujemy Opatrzności Bożej za dary ziemi, za pochylenie się Niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity i rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego - powiedział diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew Gański. Podziękował Biskupowi Andrzejowi za sprawowanie Mszy św., wygłoszone Słowo Boże i życzliwość względem ludzi pracujących na roli i duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej. Dziękował kapłanom, a w szczególności ks. kan. Mirosławowi Owczarkowi za współorganizację święta dziękczynienia za plony, dekanalnym duszpasterzom rolników za obecność modlitewną oraz całoroczną współpracę, wójtowi gminy Rybno Edmundowi Ligmanowi i jego współpracownikom - za życzliwość, serdeczność i ofiarną postawę, starostom dożynek Marianowi i Zofii Granicom z Rybna za pełnienie zaszczytnej funkcji, gościom, delegacjom poszczególnych dekanatów, parafii i gmin z wieńcami dożynkowymi i z darami ołtarza, służbie porządkowej - za czuwanie nad bezpieczeństwem, członkom duszpasterstwa rolników naszej diecezji za całoroczną współpracę. Zapewnił o pamięci modlitwie za nich podczas spotkań duszpasterstwa rolników.
Zaprosił na dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze i zachęcił do współpracy w duszpasterstwie rolników.
W imieniu Caritas diecezji toruńskiej i diecezjalnego duszpasterstwa rolników ks. Gański zwrócił się do wszystkich zgromadzonych z apelem o pomoc dla rolników i mieszkańców wsi w diecezji kieleckiej w postaci zbiórki płodów ziemi. W ten sposób możemy wyrazić swoją solidarność z rolnikami na terenach poszkodowanych przez powódź, w myśl słów Chrystusa: „Jeden drugiego brzemiona noście”, stąd również hasło tegorocznych dożynek - mówił duszpasterz rolników. Strażacy z OSP i PSP będą wspierać te działania, wójtowie, proboszczowie i dekanalni duszpasterze będą wspólnie koordynować tę akcję.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji zostały wysłane do wójtów, proboszczów i dekanalnych duszpasterzy. Wezwaniem do patrona rolników: Święty Izydorze, wspieraj pracę rąk naszych i błogosław nam w solidaryzowaniu się z potrzebującymi rolnikami, zakończył słowo diecezjalny duszpasterz rolników.
Biskup Andrzej podziękował ks. Zbigniewowi Gańskiemu za wieloletnią pracę w duszpasterstwie rolników i za podejmowane liczne inicjatywy na rzecz środowiska rolniczego w diecezji toruńskiej.
Po Mszy św. barwny dożynkowy korowód poprowadzony przez strażaków, młodzieżową orkiestrę dętą i poczty rolnicze sztandarowe przemaszerował na stadion, aby tam dalej świętować. Blok imprez artystycznych składał się m.in. z konkursu wieńców, kiermaszów, wystaw, prezentacji lokalnych firm i występów zespołów muzycznych.
Wszystkie zgromadzone wieńce wzięły udział w konkursie. Jury w składzie: Elżbieta Prochoń i Bożena Dobrzyńska (reprezentujące gminę Rybno) oraz ks. Jacek Wyrowiński (duszpasterz rolników dekanatu działdowskiego) brało przede wszystkim pod uwagę zgodność przedstawionych treści z tradycją i charakterem święta dziękczynienia za plony, ujęcie treści religijnych i narodowych, walory estetyczne. Najwyżej oceniono wieniec z parafii w Koszelewach (dekanat Rybno), z parafii w Prątnicy (dekanat Lubawa). Wyróżnienia otrzymały wieńce z parafii Szembruk (dekanat Łasin) i parafia Rumian (dekanat Rybno). Przykładem godnym naśladowania może być parafia Szembruk, którą reprezentowały aż trzy wieńce, w tym jeden wykonany przez samą młodzież. Nagrody rzeczowe ufundował wójt gminy Rybno i sponsorzy, natomiast twórcy pozostałych wieńców otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nominacje kard. Grzegorza Rysia dla biskupów, duchownych i siostry zakonnej

2024-11-12 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

Podczas dzisiejszego porannego spotkania w Kurii Metropolitalnej Łódzkiej kard. Grzegorz Ryś wręczył nominacje na urzędy kurialne biskupom, duchownym i siostrze zakonnej, powierzając im urzędy i misje w Archidiecezji Łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: budujmy świeckie państwo oparte na szacunku dla wartości chrześcijańskich

2024-11-11 14:01

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich / Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

W Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości abp Adrian Galbas odprawił Mszę św. w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. - Budujmy współczesną Polskę, świeckie państwo, nie na negacji wartości i zasad chrześcijańskich, ale na szacunku dla nich i ich respektowaniu - zaapelował administrator archidiecezji katowickiej.

Abp Galbas w swoim słowie dziękował za wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Polska po 123 latach niewoli rozpoczęła swój niepodległy byt. - Dziękujemy dziś za żołnierzy, którzy w każdym pokoleniu stawali do powstania; za dyplomatów, dzięki staraniom których zaborcze państwa uznały w końcu polskie prawo do wolności; za pierwsze władze odrodzonej Rzeczpospolitej; za artystów, którzy poświęcili swoje talenty, aby w sercach Polaków wciąż była Polska, choć nie było jej na mapach świata. Dziękujemy także za wszystkich zwyczajnych obywateli, prostych ludzi, codziennych bohaterów - wymieniał abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły czasu z kościoła „Klarysek”

2024-11-12 19:58

[ TEMATY ]

Kościół

świątynia

list

Bydgoszcz

pl.wikipedia.org

„Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke” - napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku.

„W trakcie rozwiązania Towarzystwa Upiększenia w 1897 roku z masy upadłościowej przekazano 2 000 marek Radzie Miejskiej na cel odbudowy wieży” - czytamy dalej. Tłumaczenia całości dokonał prof. dr hab. Albert Kotowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję